СХВАЛЕНО ЗАТВЕРДЖЕНО

педагогічною радою в.о. завідувача Воронізького

Воронізького ЗДО (дитячого садка) ЗДО (дитячого садка) «Вишенька»

«Вишенька» Шосткинської міської ради Шосткинської міської ради

Сумської області Сумської області

протокол № 1 від 31.08.2023 року ____________________

Анна ДЯЧЕНКО

ОСВІТНЯ ПРОГРАМА

Воронізького закладу дошкільної освіти (дитячого садка) «Вишенька» Шосткинської міської ради Сумської області

на 2023-2024 навчальний рік

Зміст

Розділ 1.

1.1. Вступ

Розділ 2. Шляхи реалізації освітніх завдань:

2.1. Особистісно-орієнтований підхід до кожного вихованця

2.2. Забезпечення наступності дошкільної та початкової ланок освіти

2.3. Планування освітньої діяльності з дітьми

2.4. Організація розвивального середовища

2.5. Використання інноваційних освітніх технологій

2.6. Співпраця з родинами вихованців

2.7. Здійснення моніторингу якості надання освітніх послуг

Розділ 3. Права та обов'язки здобувачів освіти

Розділ 4.Основні показники реалізації та прогнозований результат Освітньої програми Воронізького ЗДО «Вишенька»

Розділ 1.

Пояснювальна записка

Воронізький дошкільний навчальний заклад (дитячий садок) «Вишенька» Шосткинської міської ради Сумської області - навчальний комунальний заклад, який забезпечує догляд за дітьми від 2 років до 6 (7) років, їх розвиток, навчання і виховання відповідно до вимог Базового компонента дошкільної освіти. В закладі функціонують 2 різновікові групи. З них одна група для дітей 2-4років, друга для дітей 5-6(7) років.

Юридична адреса: 41140 Сумська область

селище Вороніж

вулиця Гоголя, будинок № 8

телефон 7-63-02

Режим роботи дошкільного закладу.

Дошкільний навчальний заклад розрахований на 2 групи та працює за п’ятиденним робочим тижнем. Тривалість перебування дітей в групах – 10,5 годин, а саме: з 7.00 до 17.30.

Дошкільний навчальний заклад має статус україномовного. Ведення документації, освітнього процесу здійснюється українською мовою.

Навчальний рік у закладі починається 1 вересня і закінчується 31 травня наступного року, літній оздоровчий період – з 1 червня по 31 серпня. Загальна тривалість канікул

літні – 90 календарних днів з 01 червня по 31 серпня .

У період канікул з дітьми проводиться фізкультурно-оздоровча і художньо-продуктивна діяльність

Нормативні документи

Програма розроблена відповідно до вимог Законів України

· «Про освіту»,

· «Про дошкільну освіту»,

· «Про забезпечення функціонування української мови як державної»,

· Базового компонента дошкільної освіти (Державний стандарт дошкільної освіти)

· Концепції Нової української школи

· Концепції національно-патріотичного виховання дітей та молоді (затверджено наказом МОН України від 16.06.2015 №641),

· Положення про заклад дошкільної освіти затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2003 №305 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.01.2021 р. № 86),

· вимог Гранично допустимого навантаження на дитину у дошкільних навчальних закладах різних типів та форм власності (затверджено наказом МОН України від 20.04.2015 № 446,

· «Методичних рекомендацій щодо організації взаємодії закладів дошкільної освіти з батьками вихованців» (від 11.10.2017 №1/9-546),

· інструктивно-методичних рекомендацій «Щодо забезпечення наступності дошкільної та початкової освіти» (від 19.04.2018 №1/9‑249),

· Листа Міністерства освіти і науки України від 21 серпня 2023 року № 1/12490-23 «Про окремі питання діяльності закладів дошкільної освіти у 2023/2024 навчальному році»

· Власного Статуту та інших нормативно-правових документів в сфері освіти.

Освітня програма діяльності дошкільного навчального закладу зорієнтована на цінності та інтереси дитини, урахування вікових можливостей, збереження дитячої субкультури, взаємозв’язок усіх сторін її життя та створення умов для соціально-емоційного благополуччя й адаптації кожної дитини в соціумі дорослих та однолітків шляхом засвоєння культурно-комунікативних засобів спілкування.

Цілі і завдання Освітньої програми дошкільного навчального закладу визначаються відповідно до його Статуту реалізованими програмами, технологіями. Заклад прагне забезпечити відповідність рівня дошкільної освіти вимогам Базового компонента дошкільної освіти (Державного стандарту дошкільної освіти); створювати безпечні та нешкідливі умови розвитку, виховання та навчання дітей, режим роботи, умови для фізичного розвитку та зміцнення здоров’я дітей відповідно до санітарно-гігієнічним вимог та забезпечувати їх дотримання. Освітня програма враховує потреби дитячого контингенту.

Мета освітньої програми - реалізація комплексу розвивальних, виховних, навчальних функцій та змістовних напрямів організації життєдіяльності в межах вікової компетентності дітей від 2 до 6(7) років. Створення оптимальних умов для соціально-особистісного розвитку дошкільників шляхом ефективної взаємодії дітей, педагогів та батьків.

Завдання програми – забезпечення відповідності рівня дошкільної освіти вимогам Базового компонента дошкільної освіти (Державного стандарту дошкільної освіти). Вибудовування освітньої діяльності на основі індивідуальної особливості кожної дитини; підтримка ініциативи дітей у різних видах діяльності. Створення єдиного інформаційно-навчального простору для розвитку і підтримки обдарованих та здібних дошкільників. Забезпечення психолого-педагогічної підтримки сім’ї; підвищення компетентності батьків в питаннях освіти, охорони і зміцнення здоров’я дітей.

Структура програми - визначення освітніх напрямів відповідно до Базового компонента дошкільної освіти (Державного стандарту дошкільної освіти), визначення загального обсягу навантаження на кожний вік дитини, шляхи реалізації завдань.

Терміни реалізації освітньої програми закладу дошкільної освіти передбачено на період 2023-2024 навчальний рік.

Враховуючи аналіз роботи за минулий рік, досягнення і перспективи розвитку, педагогічний колектив визначає основні завдання на 2023-2024 навчальний рік:

1. Сприяти формуванню у дітей позитивного образу своєї країни, виховувати ціннісне ставлення до своєї родини, як частини свого народу, його історії, традиції, культури.

2. Сприяти подальшому налагодженню партнерської взаємодії з родинами вихованців, об'єднанню зусиль дорослих та розвитку і виховання дітей в умовах дистанційної освіти.

3. Продовжувати пошук та впровадження оптимальних варіантів та методик дистаеційної форми роботи з родинами вихованців.

4. Посилити роботу з формування основ здорового способу життя, норм безпечної поведінки.

Зміст дошкільної освіти в межах Базового компонента дошкільної освіти (Державного стандарту дошкільної освіти) реалізується через Програму розвитку дитини від народження до шести років «Я у Світі».

/ Аксьонова О.П., Аніщук А.М., Артемова Л.В. [та ін..]; наук. кер. О.Л. Кононко, Рекомендовано МОН України від 12.07.2019 та Парціальну програму «Вчимося жити разом» » Піроженко Т.О., Хартман О.Ю., Парціальну програму з фізичного виховання дітей раннього та дошкільного віку «Казкова фізкультура» М.Єфименко.

Розділ 2.

Шляхи реалізації завдань:

- Особистісно-орієнтований підхід до кожного вихованця.

- Забезпечення наступності дошкільної та початкової ланок освіти.

- Планування освітньої діяльності з дітьми.

- Організація комфортного, сприятливого, предметно-просторового середовища.

- Використання інноваційних освітніх технологій.

- Співпраця з родинами вихованців на засадах партнерства.

- Здійснення моніторингу якості надання освітніх послуг.

2.1.Особистісно-орієнтований підхід до кожного вихованця.

Дошкільна освіта як перша самоцінна ланка має гнучко реагувати на сучасні соціокультурні запити, збагачувати знання дитини необхідною якісною інформацією, допомагати їй реалізувати свій природний потенціал, орієнтуватися на загально-людські й національні цінності. Нині засадами Базового компонента дошкільної освіти України (Державний стандарт дошкільної освіти), виступили:

− визнання самоцінності дошкільного дитинства;

− збереження дитячої субкультури;

− створення сприятливих комфортних умов для формування особистісної зрілості дитини, її базових якостей;

Пріоритет повноцінного проживання дитиною сьогодення;

− повага до дитини, урахування індивідуального особистого досвіду дошкільника;

− компетентнісний підхід до розвитку особистості, збалансованість набутих знань, умінь, навичок, сформованих бажань, інтересів, намірів та особистісних якостей і вольової поведінки дитини;

− надання пріоритету моральному розвитку особистості, формування у дітей соціально-громадянської компетенції;

− формування в дітей цілісної, реалістичної картини світу, основ світогляду.

Введення в життя особистісно орієнтованої моделі освіти потребує від вихователя:

- вміння враховувати індивідуальність кожної дитини, тобто застосування в освітній діяльності особистісно орієнтованого підходу.

Основними способами спілкування дорослого з дитиною в такому разі є:

- запрошення,

-співпраця,

-розуміння, визнання дитини такою, якою вона є,

- уміння стати на її позицію.

Найважливішими завданнями освітньої роботи, яка реалізує особистісно- орієнтований підхід до дитини, є:

- наявність уявлень про правила та способи міжособистісної взаємодії з однолітками,

- адаптуватися до змін,

- прояви особистісних якостей, соціальних почуттів любові до Батьківщини; готовність до посильної участі в соціальних подіях, що відбуваються в дитячих осередках,

-засвоєння системи знань про соціальне життя та навичок, які демонструють здатність до соціальної активності та взаємодії дитини з людьми, що її оточують.

Із застосуванням орієнтації в освітньому процесі дошкільного навчального закладу на індивідуальність кожної дитини у вихователя виникає необхідність використовувати індивідуальний та диференційований підходи, як засоби реалізації особистісно орієнтованої моделі дошкільної освіти.

Реалізувати індивідуальний підхід – означає:

- ставитися до кожної дитини як до своєрідної, неповторної особистості, ураховуючи множинність і різноманітність характеристик кожної конкретної дитини (статевих відмінностей, темпераменту, характеру, здібностей), усвідомлюючи, що кожна дитина не краща й не гірша за іншу, а діти просто різні.

Диференційований підхід базується на знанні індивідуальних особливостей дитини.

Дитинство – період, коли людина інтенсивно навчається. Навчальна взаємодія дорослого із сучасною дитиною може будуватися лише на засадах ділового партнерства, взаємодовіри й поваги, що передбачає формування цілісної особистості, яка усвідомлює свою гідність і поважає інших людей.

Ознаками особистісно-орієнтованого навчання є:

− зосередження на потребах дитини;

− діагностична основа навчання;

− переважання навчального діалогу;

− ситуація вибору й відповідальність;

− співпраця, співтворчість між дітьми й педагогом;

− турбота про фізичне, психічне, соціальне й духовне здоров’я кожного вихованця;

− пристосування методики до навчальних можливостей і освітніх потреб дитини;

− стимулювання розвитку й саморозвитку дитини;

− перенесення засвоєного в нову життєву ситуацію.

2.2. Наступність в роботі ЗДО та ЗОШ I-III ступенів ім. П.Куліша

Випускники Воронізького ЗДО «Вишенька» в подальшому мають змогу за місцем проживання навчатися в ЗОШ I-III ступенів ім. П.О.Куліша

Зміст роботи на навчальний рік за такими напрямками роботи як:

1.Укладання Угоди про співпрацю закладу длшкільної освіти (дитячого салка) «Вишенька» та Воронізької ЗОШ I-III ступенівім. П.О.Куліша. Розробка сумісних заходів.

2.Забезпечення зворотнього зв'язку, здійснення самоаналізу та взаємоаналізу діяльності у галузі наступності.

3.Організація відвідування навчальних занять у ЗДО «Вишенька» та уроків в ЗОШ I-III ступенів ім. П.О.Куліша з метою забезпечення варіативності форм організації освітнього простору, як необхідної умови впровадження особистісно-орієнтованого підходу та формування життєвої компетентності дитини.

4. Проведення батьківських зборів з питань адаптації першокласників до умов шкільного навчання в режимі онлайн.

5.Проведення сумісно з батьками конкурсів, виставок, спільніх засідань педагогічних рад, днів відкритих дверей, концертів, свят за умови припинення воєнних дій та проведення всіх заходів в режимі онлайн під час воєнному стані , робота веб-сайту.

6. Діагностика професійної компетентності вихователів з метою визначення готовності педагогів до реалізації компетентнісного підходу в сучасному освітньому процесі дітей старшого дошкільного віку.

7. Моніторингові дослідження рівня сформованості ключових компетенцій у вихованців ЗДО в умовах впровадження Базового компоненту дошкільної освіти (Державного стандарту дошкільної освіти).

8. Поширення теоретико-педагогічних знань серед батьків щодо формування ключових компетенцій вихованців ЗДО.

9.Ознайомлення батьків з нормативно-правовими документами, що регламентують діяльність ЗДО та початкової ланки ЗОШ I-III ступенів ім.П.О.Куліша (в режимі онлайн під час воєнного стану).

10. Впровадження сучасних форм просвіти батьківської громадськості з проблем розвитку дитини дошкільного віку; родинного виховання; особливостей взаємодії батьків з дошкільною та шкільною ланками на етапах підготовки та вступу до школи (в режимі онлайн під час воєнного стану).

2.3. Планування освітньої діяльності з дітьми

Цей навчальний рік починається в умовах воєнного стану в країні, тому організація освітнього процесу залежить від безпекової ситуації в населеному пункті. Відповідно до чинного законодавства, у 2023-2024 навчальному році питання щодо організації освітнього процесу в закладах дошкільної освіти області за очною та змішаною формами навчання перебувають в компетенції обласної комісії з питання готовності закладів освіти Сумської області до організації навчання та забезпечення безпеки учасників освітнього процесу, яка надає відповідні дозволи. Станом на сьогодні усі заклади дошкільної освіти працюватимуть за дистанційною формою навчання. До прийняття рішення обласної комісії з питання готовності закладів освіти Сумської області до організації навчання та забезпечення безпеки учасників освітнього процесу по суті справи заклади дошкільної освіти громади забезпечують організацію освітнього процесу виключно у дистанційній формі (з використанням технологій дистанційного навчання).

Під час дистаційній роботи кожен виховатль складає індивідуальний план роботи онлайн з дітьми та батьками, в.о.завідувача перевіряє їх та затверджує. Використовуються загальні канали комунікації (електронна пошта, мобільні додатки Viber, You Tube, Telegram тощо). Допускається гнучкість орієнтовного розподілу освітної діяльності за умови дотримання гранично допустимого навантаження. Особлива увага надається консолідації зусиль педагогів та батьків для повноцінної участі дитини в усіх видах дитячої діяльності під час організації освітнього процесу в дистанційному режимі. Організовується зворотній зв'язок з батьками вихованців через соціальні мережі, особисте спілкування та інші засоби зв'язку .

В цьому навчальному році залишається актуальною технологія блочно-тематичного планування освітнього процесу, суть якої полягає в тому, що інтегрований зміст освітньої роботи з дошкільниками (лексична тематика тижня, двох тижнів, місяця тощо) об'єднується в блочно-тематичні цикли (навчально-виховні блоки), проживання яких забезпечує дитині цілісне сприйняття теми протягом тижня (двох тижнів, місяця) через різні види щоденної діяльності (навчальної, ігрової, рухової, художньо-мовленнєвої, театралізованої, художньо-продуктивної (образотворчої), трудової, дослідницько-пошукової тощо).

Блочно-тематичне планування освітнього процесу (планування за навчально-виховними блоками) є одним з ефективних інструментів реалізації принципу інтеграції і сприяє кращому засвоєнню знань, умінь і практичних навичок дошкільників з відповідної теми, яка пропонується для вивчення і закріплення протягом одного-двох тижнів.

З метою реалізації Базового компонента дошкільної освіти (Державного стандарту дошкільної освіти), вищезазначених освітніх програм та відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 20.04.2015 року № 446 «Про затвердження гранично допустимого навчального навантаження на дитину у дошкільних навчальних закладах різних типів та форми власності» у 2023-2024 навчальному році в закладі дошкільної освіти загальний обсяг тижневого навантаження за віковими групами становитиме:

Орієнтовні види діяльності за освітніми лініями

Орієнтовна кількість занять на тиждень за віковими групами

Різновікова

(від 2 до 3 років)

(від 3 до 4 років)

(від 4 до 5

років)

від 5 до
6 років

Ознайомлення із соціумом

1

1

1

1

Ознайомлення з природним довкіллям

0.5

0,5

1

1

Художньо-продуктивна діяльність (музична, образотворча, театральна тощо)

4

5

5

5

Сенсорний розвиток

1,5

-

Логіко-математичний розвиток

-

0.5

1

1

Розвиток мовлення і культура мовленнєвого спілкування

2

2

3

3

Здоров’я та фізичний розвиток

2

3

3

3

Загальна кількість занять на тиждень

9

9

11

11

Години, передбачені для фізкультурних занять, не враховуються під час визначення гранично допустимого навчального навантаження на дітей.

Навчальне навантаження: тривалість проведення занять – спеціально організованих форм освітнього процесу, що відповідають віковим можливостям вихованців згідно із санітарним законодавством.

Вимоги до використання комп’ютерів та інших технічних засобів навчання в закладах дошкільної освіти викладені в розділі XII “Вимоги до розпорядку дня і навчання, організації життєдіяльності, рухової активності дітей Санітарного регламенту для дошкільних навчальних закладів.

У регламенті розрізняють використання комп’ютерів та технічних засобів (наприклад, проєкторів), використання для навчання, чи для перегляду розважального контенту. Кожен із видів діяльності чітко регламентований. Зокрема, пункт 8 дозволяє використовувати комп’ютери для навчання лише дітям старшого дошкільного віку:

3аняття з використанням комп’ютерів дозволяється проводити для дітей старшого дошкільного віку два рази на тиждень (не більше одного разу протягом дня). Безперервна тривалість роботи з комп’ютером не повинна перевищувати 10 хвилин (пункт 8 розділу 12 Санітарного регламенту).

Проте, електронні технічні засоби можна використовувати за згодою батьків і для дітей молодшого та середнього шкільного віку: «Заняття з використанням електронних технічних засобів навчання з дітьми молодшого та середнього дошкільного віку проводяться в разі згоди батьків не більше 10 хвилин. Для дітей старшого дошкільного віку безперервна тривалість таких занять не повинна перевищувати 15 хвилин» (пункт 9 розділу 12 Санітарного регламенту).

А от дивитися розважальні програми, відповідно до регламенту, можна щодня:

“Перегляд розважальних телепередач, мультфільмів і діафільмів для дітей дошкільного віку допускається не частіше 1 разу на день. Тривалість перегляду розважальних телевізійних передач не повинна перевищувати 20 хвилин на день для дітей 3–4 років і 30 хвилин для дітей 5–6 років” (пункт 11 розділу 12 Санітарного регламенту для дошкільних навчальних закладу.

Під час організації дистанційної роботи педагоги закладу чітко дотримуються перелічених вимог.

Зміст освітнього процесу в закладі у 2023-2024 навчальному році спрямований на формування та розвиток компетентностей вихованців відповідно до освітніх ліній Базового компонента:

Освітній напрям

Зміст освітнього процесу

Особистість дитини

Передбачає:

- сприяння розвитку стійких позитивних мотивів у дітей під час виконання культурно-гігієнічних навичок та навичок із самообслуговування;

- формування та підтримка інтересу до правил безпеки життєдіяльності та навичок здоров’язбережувальної поведінки; - формування ціннісних уявлень про здоров’я, розуміння значення здорового способу життя для людини; - сприяння закріпленню навичок здоров’язбережувальної поведінки дитини як в організаційних формах, так і в повсякденному житті.

Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі

Передбачає:

Пізнання дитиною навколишнього світу засоби сенсорної системи (зір, слух, нюх, дотик, смак);

Опанування математичних понять та дій (кількість, форма, величина, простір, час, лічба, вимірювання, обчислення), логічних операцій, дослідження об’єктів довкілля.

Накопичення дитиною сенсорномоторного досвіду, сформованість доступних для дитини дошкільного віку уявлень, еталонів, що відображають ознаки, властивості та відношення предметів і об’єктів довколишнього світу. Показником сформованості цих уявлень є здатність дитини застосовувати отримані знання у практичній діяльності (ігрова, трудова, сенсорно-пізнавальна, математична тощо), оволодіння способами пізнання дійсності, розвиток у неї наочно-дієвого, наочно-образного, словесно-логічного мислення. Сенсорно-пізнавальна освітня лінія спрямована на інтеграцію змісту дошкільної освіти, формування у дітей пошуково-дослідницьких умінь, елементарних математичних уявлень, цілісної картини світу, компетентної поведінки в різних життєвих ситуаціях.

Дитина в природному довкіллі

Містить доступні дитині дошкільного віку уявлення про природу планети Земля та Всесвіт, розвиток емоційно-ціннісного та відповідального екологічного ставлення до природного довкілля. Природнича освіченість передбачає наявність уявлень дитини про живі організми і природне середовище, багатоманітність явищ природи, причинно-наслідкові зв’язки у природному довкіллі та взаємозв’язок природних умов, рослинного і тваринного світу, позитивний і негативний вплив людської діяльності на стан природи. Ціннісне ставлення дитини до природи виявляється у її природодоцільній поведінці: виважене ставлення до рослин і тварин; готовність включатись у практичну діяльність, що пов’язана з природою; дотримування правил

природокористування.

Гра дитини

Передбачає:

розвиток у дітей творчих здібностей, самостійності, ініціативності, організованості в ігровій діяльності та формування у них стійкого інтересу до пізнання довкілля і реалізації себе в ньому. Гра забезпечує задоволення ігрових уподобань кожної дитини, сприяє виникненню дружніх, партнерських стосунків та ігрових об’єднань за інтересами, спонукає до обміну думками, оцінювання себе й інших, заохочує до імпровізації, висловлювання власних оцінно-етичних суджень.

Дитина в соціумі

Передбачає:

формування у дітей навичок соціально визнаної поведінки, вміння орієнтуватись у світі людських взаємин, готовності співпереживати та співчувати іншим. Завдяки спілкуванню з дорослими, як носіями суспільно-історичного досвіду людства, в дитини з’являються інтерес та вміння розуміти інших, долучатися до спільної діяльності з однолітками та дорослими, об’єднувати з ними свої зусилля для досягнення спільного результату, оцінювати власні можливості, поважати бажання та інтереси інших людей. Взаємодія з іншими людьми є своєрідним видом входження дитини в людський соціум, що вимагає уміння узгоджувати свої інтереси, бажання, дії з іншими членами суспільства

Мовлення дитини

Передбачає:

засвоєння дитиною культури мовлення та спілкування, елементарних правил користування мовою у різних життєвих ситуаціях. Оволодіння мовою як засобом пізнання і способом специфічно людського спілкування є найвагомішим досягненням дошкільного дитинства. Мова виступає «каналом зв’язку» для одержання інформації з немовних сфер буття, засобом пізнання світу від конкретно-чуттєвого до понятійно-абстрактного. Мовленнєве виховання забезпечує духовно-емоційний розвиток дитини через органічний зв’язок із національним вихованням. Мовленнєва діяльність дітей дошкільного віку складається із різних видів говоріння та слухання, під час якої формуються мовленнєві вміння і навички. Вивчення української мови в дошкільних навчальних закладах національних спільнот передбачає залучення дітей інших національностей, які є громадянами України, до оволодіння українською мовою як державною на рівні вільного спілкування з іншими дітьми і дорослими, виховання інтересу та позитивного ставлення до української мови.

Дитина в світі культури

Передбачає:

формування почуття краси в її різних проявах, ціннісного ставлення до змісту предметного світу та світу мистецтва, розвиток творчих здібностей, формування елементарних трудових, технологічних та художньо-продуктивних навичок, самостійності, культури та безпеки праці. Результатом оволодіння дитиною різними видами предметної та художньої діяльності є сформоване емоційно-ціннісне ставлення до процесу та продуктів творчої діяльності, позитивна мотивація досягнень; здатність орієнтуватися в розмаїтті властивостей предметів, розуміти різні способи створення художніх образів, виявляти інтерес до об’єктів, явищ та форм художньо-продуктивної діяльності, а також оволодіння навичками практичної діяльності, культури споживання.

Реалізуючи вищезазначений зміст освітнього процесу, вихователі забезпечують досягнення очікуваних результатів навчання, визначених у освітній програмі: використання у дошкільних навчальних закладах (лист від 02 жовтня 2020 року № 22.1/12-Г-801).

2.4. Організація предметно-просторового середовища в ЗДО

Створення сприятливого середовища в закладі включає в себе розумну, доцільну, естетичну організацію простору і його елементів: дитячі іграшки, дитячі меблі, дитячі книжки, дитячі малюнки тощо. Дітям доступні всі функціональні елементи простору закладу, що спонукає їх до активної предметно-практичної діяльності, прояву творчості, креативності. В групових кімнатах простір поділено на окремі осередки, які пов’язані між собою. Наповненність осередків перед початком навчального року змінюється згідно з віковими особливостями дітей конкретної групи. Пов'язано це з тим, що матеріали, складність та доступність їх утримання повинні відповідати сьогоднішнім закономірностям та особливостям розвитку дітей даного конкретного віку і враховувати ті особливості зон розвитку, які характерні знову ж таки сьогодні кожній окремій дитині.

Орієнтовний перелік центрів (осередків, куточків) предметно - просторового середовища в групі:

1. Ігровий.

2. Пізнавальний: матеріали з математики, логіки, сенсорики, грамоти, екологічного та економічного виховання, розвитку мовлення, дослідницько-пошукової діяльності, українознавства, та ін.

3. Національно- патріотичного виховання.

4. Естетичний (художній).

5. Центр трудового виховання.

6. Центр здоров'я: спортивний куточок для самостійної рухової діяльності дітей

7. Центр відпочинку (психологічного розвантаження) - для емоційного розвантаження дітей, зняття втоми і постійного напруження, задоволення потреби дітей в усамітненні.

Територія дошкільного закладу також є складовою розвивального простору, де знаходяться прогулянкові майданчики, інші структурні компоненти.

2.5. Використання інноваційних методик та технологій

Специфічними особливостями інноваційного навчання є його відкритість майбутньому, здатність до передбачення на основі постійної переоцінки цінностей, налаштованість на конструктивні дії в оновлюваних ситуаціях, основою яких є інноваційні педагогічні технології. Вони забезпечують умови розвитку особистості, здійснення її права на індивідуальний творчий внесок, на особистісну ініціативу, на свободу саморозвитку. Інноваційні педагогічні технології мають гуманістичну спрямованість у системі освіти, зумовлену співіснуванням і складними взаєминами в науковій педагогіці й педагогічній практиці традиційної наукової педагогіки. Вони належать до системи загального наукового і педагогічного знання.

У 2023-2024 навчальному році заклад буде працювати над вивченням та впровадженням таких інноваційних методик та технологій:

- «Кольорові палички Дж. Кюізенера» - Голубчикова О.В.

- Методика В.Єфименка – Пискун І.В.

- Т.М. Грабенко, Т.Д.Зінкевич «Чудеса на піску» - Землякова Г.О

2.6. Співпраця з родинами вихованців.

Питання взаємодії дошкільного навчального закладу і сім’ї знаходиться в полі зору учасників освітнього процесу. Виходячи з позиції, що родина і дошкільний навчальний заклад, виконуючи специфічні виховні функції, не можуть замінити один одного і мають взаємодіяти задля повноцінного розвитку дитини-дошкільника, визначені такі аспекти окресленої проблеми: етико-педагогічні вимоги до взаємин із дітьми та їхніми батьками; умови для спільної роботи сім’ї і педагогічного коллективу ЗДО у формуванні моральних якостей особистості дитини; зміст і методи педагогічної освіти батьків; співробітництво вихователів дошкільного закладу із сім’єю щодо виховання дошкільників у дусі миру; педагогічні умови ефективної взаємодії дошкільного навчального закладу і сім’ї щодо формування у дітей культури здорового способу життя для збереження і укріплення здоров’я; особливості взаємодії з батьками дітей раннього віку.

Розуміння того, що саме в сім’ї закладається фундамент повноцінного фізичного і психічного розвитку дитини, спонукає дошкільний заклад до пильного вивчення запитів, потреб і вимог сучасної сім’ї, тобто, до тісної взаємодії дошкільного навчального закладу і родини.

В основу взаємодії сучасного дошкільного закладу і сім'ї покладається співробітництво. Ініціаторами його встановлення виступає дошкільний навчальний заклад, оскільки педагоги професійно підготовлені до освітньої роботи.

Вирішуючи питання педагогізації батьків, слід акцентувати увагу на

- дитину, як найбільшу цінність, яка виховується відповідно до сімейних традицій;

- батьків (сім`я, родина) – найбільша моральна цінність, оберіг моралі й духовності;

- педагога – професіонала, партнера, який створює дух творчості, спрямовує взаємодію, вчить мистецтву життя, життєвої компетентності.

Щоб найкраще, найвідповідальніше підійти до виховання дитини, батьки разом з вихователями повинні збудувати свої стосунки на принципах взаємної поваги, розуміння важливості один одного і усвідомлення того, що таке партнерство матиме довготривалий вплив, на користь усіх.

Пріоритетні напрямки роботи з батьками:

- всебічне вивчення становища, статусу родини та моделі взаємодії з ними для здійснення диференційованого підходу;

- залучення батьків до співпраці у створенні належних умов для життєдіяльності та розвитку дітей;

- сприяння підвищенню психологічної та педагогічної компетентності батьків щодо розуміння закономірностей розвитку дитини, а також питань навчання і виховання дошкільнят;

- залучення батьків до активної участі в заходах, що проводяться в дошкільному закладі, формування в них відчуття приналежності до колективу дитячого садка як однодумців і спільників;

- формування усвідомленого розуміння батьками своєї відповідальності за максимальне забезпечення дитині повноцінного життя в майбутньому.

Удосконалювати роботу з батьками - це у разі необхідності вносити зміни, які збагачують зміст і форми роботи, покращують різні її показники, роблять більш доцільною, сучасною, гнучкою. Процес удосконалення - довготривалий та безперервний.

2.7. Здійснення моніторингу якості надання освітніх послуг

Моніторинг - це засіб контролю за освітнім процесом, форма організації збору, зберігання, оброблення та розповсюдження інформації про діяльність педагогічного колективу ЗДО, що забезпечує безперервне стеження за станом освітньої роботи і прогнозування розвитку дошкільної освіти.

Метою моніторингу є вивчення стану реалізації завдань Базового компонента дошкільної освіти, стану організації освітнього процесу в ЗДО.

Завдання моніторингового дослідження в ЗДО:

1. Виявити якість практичної реалізації завдань Базового компоненту дошкільної освіти та отримати об'єктивну інформацію про якість дошкільної освіти, а також прогнозувати її розвиток.

2. Дослідити рівень засвоєння програмового матеріалу дошкільниками відповідно до Базового компоненту дошкільної освіти та освітньої програми ЗДО.

3. Провести порівняльний аналіз відповідності фактичних результатів освітньої діяльності ЗДО прикінцевій меті - вимогам Державних стандартів дошкільної освіти та освітньої програми.

4. Визначити чинники, які сприяють покращенню виконання освітньої програми в ЗДО.

5. Надати рекомендації педагогам та батькам дошкільників стосовно визначення шляхів покращення якості дошкільної освіти, спираючись на результати моніторингу.

У рамках визначених завдань у 2023-2024 навчальному році будуть здійснені заходи щодо визначення стану забезпечення якості освітнього процесу.

Результати освітньої діяльності педагогів закладу з формування у дітей компетентностей будуть визначатись шляхом проведення моніторингових досліджень:

Назва групи

Форма дослідження

Інструментарій

«Квіточки» (діти віком від 2 до 4 років)

Педагогічна діагностика:

моніторинг

- дидактичні ігри та вправи;

- розвивальні ігри ;

- вивчення листків здоров᾽я кожної дитини;

- анкетування (опитування) батьків;

- аналіз мовлення батьків і рідних дитини;

- міні-заняття з окремими дітьми;

- спостереження за дітьми (безпосередні, опосередковані)

«Ягідки» (діти віком від 4-6 років)

Педагогічна діагностика, моніторинг:

- дидактичні ігри та вправи;

- розвивальні ігри ;

- міні-заняття з окремими дітьми;

- спостереження за дітьми (безпосередні, опосередковані);

- бесіда з дітьми (як допоміжний метод);

- вивчення продуктів праці дошкільнят (малювання, ліплення, аплікації, конструювання, художньої праці, мовленнєвої творчості тощо);

- контрольні зрізи рівнів знань та умінь дітей з різних розділів програми (нульові зрізи - у вересні, контрольні зрізи - у грудні-січні, підсумкові зрізи - у квітні-травні);

- контрольні та підсумкові заняття;

У дошкільному навчальному закладі використовуються такі види моніторингу: початковий (вересень); поточний (за півріччя); узагальнюючий (у кінці навчального року).

Освітня програма закладу дошкільної освіти закладу (дитячий садок) «Вишенька» забезпечує досягнення дітьми результатів навчання (набуття компетентностей), визначених Базовим компонентом дошкільної освіти (Державного стандарту дошкільної освіти ).

Об'єктами моніторингу в дошкільному навчальному закладі є:

- інформація про учасників освітнього процесу (педагогів, дітей, батьків), зокрема про стан їх здоров'я, соціальний захист, умови життя та виховання, рівень задоволення потреби в освітніх послугах;

- навчально-методичне, матеріально-технічне, нормативно-правове, кадрове забезпечення освітнього процесу;

- результати освітнього процесу (навчально-пізнавальної, творчої, ігрової діяльності дітей тощо).

Отже, учасниками моніторингу в ЗДО є всі суб'єкти освітнього процесу (педагоги, діти, батьки).

Методами моніторингу є:

- статистичні обстеження;

- експертні опитування педагогів, дітей, батьків;

- вивчення документації педагогів;

- метод аналізу результатів педагогічної діагностики дітей;

- методи обробки та накопичення інформації;

- методи математичної статистики;

Якість освіти не може бути зведеною лише до якості навчання. Насамперед потрібно пам'ятати про те, що перевіряючи знання та вміння дітей, необхідно вивчати стан організації всіх видів діяльності, а не лише навчання на заняттях, а робота з дитиною має бути орієнтована на розвиток його творчого потенціалу. Якісну дошкільну освіту визначаємо як процес і результат удосконалення здібностей дитини, створення сприятливих умов для досягнення нею фізичної, психічної та соціальної зрілості, індивідуального зростання, вияву творчих здібностей, актуалізації природного потенціалу. Сучасна якісна модель дошкільної освіти передбачає побудову індивідуального освітнього шляху для кожної дитини, створення оптимальних умов для її гармонійного природного розвитку. Саме на це й спрямовуємо зусилля педагогів ЗДО та батьків. Моніторинг дає нам змогу уникнути помилок і виявити:

- чи ефективними є методи і прийоми, освітні технології, засоби освітньої діяльності, які використовують педагогічні працівники ЗДО;

- чи відповідають результати освітньої роботи очікуваним.

Педагогічна діагностика - це метод з'ясування всіх обставин перебігу освітнього процесу, достеменне визначення його результатів; педагогічне діагностування - процес (складова частина) практичної діяльності педагога, яка передбачається його посадовими обов'язками, з метою вивчення результатів освітнього процесу з дошкільниками. На цій основі проводиться правильне прогнозування можливих відхилень, визначення шляхів їх попередження, а також коригування процесу навчання, виховання і розвитку дошкільників з метою підвищення якості дошкільної освіти. Педагогічна діагностика дозволяє вихователям і вихователю-методисту своєчасно фіксувати рівні розвитку дітей на початок, середину (за потребою) та кінець навчального року. А систематичне відстеження (моніторинг) динаміки змін у розвитку дошкільників допомагає визначати необхідні методи надання їм допомоги за кожною освітньою лінією, а також вносити корективи в освітній процес, як індивідуально для кожної дитини, так і всієї групи в цілому. Отже, педагогічна діагностика - це основа для здійснення педагогічного моніторингу в ЗДО.

Розділ 3.

Права та обов'язки здобувачів освіти

Здобувачі освіти мають право на:

- розвиток, навчання та виховання;

- індивідуальну освітню траєкторію, що реалізується, зокрема, через вільний вибір видів, форм і темпу здобуття освіти, методів і засобів навчання;

- якісні освітні послуги;

- справедливе та об’єктивне оцінювання результатів розвитку;

- відзначення успіхів у своїй діяльності;

- безпечні та нешкідливі умови перебування в закладі;

- повагу людської гідності;

- захист під час освітнього процесу від приниження честі та гідності, будь-яких форм насильства та експлуатації, дискримінації за будь-якою ознакою, пропаганди та агітації, що завдають шкоди здоров’ю здобувача освіти;

- участь у громадському самоврядуванні та управлінні закладом освіти;

- інші необхідні умови для здобуття освіти, у тому числі для осіб з особливими освітніми потребами та із соціально незахищених верств населення.

Здобувачі освіти зобов’язані:

- виконувати вимоги освітньої програми, дотримуючись принципу академічної доброчесності, та досягти результатів розвитку, передбачених стандартом освіти - Базовим компонентом дошкільної освіти України;

- поважати гідність, права, свободи та законні інтереси всіх учасників освітнього процесу, дотримуватися етичних норм;

- відповідально та дбайливо ставитися до власного здоров’я, здоров’я оточуючих, довкілля;

- дотримуватися установчих документів, правил внутрішнього розпорядку.

Здобувачі освіти мають також інші права та обов’язки, передбачені законодавством та установчими документами закладу освіти (Статут Воронізького закладу дошкільної освіти (дитячого садка) «Вишенька».

Розділ 4. Основні показники реалізації та прогнозований результат Освітньої програми Воронізького ЗДО «Вишенька»

Для вихованців і батьків:

- кожному вихованцю будуть створені умови для повноцінного особистісного росту;

- міцний стан здоров’я дітей буде сприяти підвищенню якості їх освіти;

- забезпечення індивідуального педагогічного та психологічного супроводу для кожної дитини;

- кожна сім’я отримує консультативну допомогу у вихованні і розвитку дітей, право участі в житті закладу, можливість вибору додаткових освітніх послуг;

- якість сформованості ключових компетенцій буде сприяти успішному навчанню дитини в школі;

- система додаткової освіти доступна і якісна.

Для педагогів:

- кожному педагогу буде надана можливість для підвищення професійної майстерності;

- кваліфікація педагогів дозволить забезпечити сформованість ключових компетенцій дошкільника;

- буде подальший розвиток умов для успішного освоєння педагогічних технологій;

- підтримка інноваційної діяльності.


РІЧНИЙ ЗВІТ ДІЯЛЬНОСТІ ЗАКЛАДУ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ У 2022-2023 НАВЧАЛЬНОМУ РОЦІ

Загальна характеристика .

Воронізький заклад дошкільної освіти (дитячий садок) «Вишенька» Шосткинської міської ради Сумської області знаходиться за адресою 41140 смт. Вороніж, вул.Гоголя,8. Тел. (05449)7-63-02

Заклад дошкільної освіти знаходиться в типовому приміщенні, розрахованому на 30 місць, працює за 10.5 годинним режимом роботи. Мова навчання українська. Кількість груп – 2. В поточному навчальному році виховувалось 32 дитини .

Режим роботи ЗДО: п’ятиденний з 7.00 до 17.30.

Заклад дошкільної освіти здійснює свою діяльність відповідно до нормативних документів та законодавчих актів України: Конституції України, Закону України «Про освіту», Закону України «Про дошкільну освіту», Базового компоненту дошкільної освіти, Цивільного Кодексу України,Закону України «Про відпустки»,Кодексу «Про працю», освітньої програми «Я у Світі». А також відповідно власного Статуту та річного плану роботи дошкільного закладу.

Діяльність закладу направлена на реалізацію основних завдань дошкільної освіти: збереження та зміцнення фізичного та психічного здоров'я дітей, формування їх особистості, розвиток творчих здібностей та нахилів, забезпечення соціальної адаптації та готовності продовжувати освіту, виховання потреби в самореалізації та самоствердженні.

Головною метою роботи дошкільного закладу є забезпечення реалізації права громадян на здобуття дошкільної освіти, задоволення потреб громадян у нагляді, догляді та оздоровленні дітей, створення умов для їх фізичного, розумового та духовного розвитку.

Комплектація груп дітьми в 2022-2023 навчальному році склала 32 дитини. Групи комплектуються за віковими ознаками (різновікові: молодша група «Квіточка» - діти 2-3-4 років життя, старша група «Веселка» - діти 5-6 (7) років життя), відповідно до санітарно-гігієнічних норм і правил утримання дітей в закладі дошкільної освіти з урахуванням батьківських запитів, за поданням батьками відповідних документів на комплектацію. Усі 32 дитини отримували освітні послуги у дистанційному форматі. 30 дітей знаходилося у межах області, 2 дитини виїхали за кордон, але все одно отримували освітні послуги у дистанційному форматі, перебували на зв’язку з вихователями.

Кадрове забезпечення

Дошкільний заклад не повністю укомплектований кадрами. Є вакансія кухара. В закладі дошкільної освіти проводиться відповідна робота, направлена на забезпечення закладу кадрами.

Трудовий колектив налічує 10 працівників.

Із них : 4 – педагогічні працівники;

1 - сестра медична старша

5 – технічний персонал .

Педагогічний процес у ЗДО «Вишенька» забезпечують 4 кваліфікованих спеціаліста: в.о.завідувача, 3 вихователі. Із них 75 % мають вищу педагогічну освіту, 25% - середню спеціальну освіту.

Мають:

вищу кваліфікаційну категорію – 3 педагоги, що становить 75%

· першу кваліфікаційну категорію –

· другу кваліфікаційну категорію –

· кваліфікаційну категорію «спеціаліст» – 1 педагог, що становить 25%

Стаж педагогічної роботи педагогічних працівників : від 10 до 20 років – 1 педагог, що становить 25%, від 20 і більше років – 3 педагоги, що становить 75 %

Віковий склад педагогічних працівників: до 30 років - 0, 31-40 років – 1 педагог, що становить 25%, від 41 до 50 років – 2 педагога, що становить 50%, від 51 до 60 років – 1 педагог, що становить 25%

Вакансій на початок 2022 – 2023 навчального року - 1.

Освітня діяльність

Протягом 2022-2023 н. р. педагогічний колектив виконував такі пріоритетні завдання :

- Сприяти формуванню у дітей позитивного образу своєї країни, виховувати ціннісне ставлення до своєї родини, як частини свого народу, його історії, традиції, культури.

- Формувати соціально-громадянську компетентність, консолідуючи зусилля педагогів та батьків для зміцнення національної ідентичності дітей , як основи , яка виховує патріотизм

- Посилити роботу з формування основ здорового способу життя. Норм безпечної поведінки.

Вся освітня робота в дошкільному закладі проводилась згідно річного плану роботи ЗДО і була спрямована на роботу над основними пріоритетними завданнями. до річного планування залучаються усі працівники закладу, враховуючи їхню кваліфікацію, творчі здібності, можливості , запити, побажання, зауваження, а також на основі аналізу за минулий навчальний рік, комплексного вивчення результатів , здобутків, педагогічних знахідок. Види і форми планування освітнього процесу в закладі обговорюються та схвалюються педрадою на початку навчального року.

У зв’язку з безпековою ситуацією, зважаючи на воєнний стан у країні , освітній процес у нашому закладі здійснювався у дистанційному форматі.

Організація та зміст дошкільної освіти в закладі в умовах воєнного часу були регламентовані нормативними документами:

1.Листи МОН України: «Про організацію 2022/2023 навчального року» №1/7322-22 від 30.06.2022, «Про підготовку закладів освіти до нового навчального року та опалювального сезону в умовах воєнного стану» №1/7707-22 від 11.07.2022 року, «Про окремі питання діяльності закладів дошкільної освіти у 2022/2023 навчальному році» №1/8504-22 від 27.07.2022 року, «Про рекомендації для працівників ЗДО на період дії воєнного стану в Україні» від 02.04.2022 №1/3845-22.

2.Накази Міністерства охорони здоров’я України : Санітарний регламент для ЗДО від 24.03.2016. №234.

3.Зміст дошкільної освіти: Державний стандарт, Базовий компонент дошкільної освіти (2021),Лист МОН України від 16.03.2021 № 1/9-148 «Щодо методичних рекомендацій до оновленого Базового компонента дошкільної освіти»,Програма розвитку дитини дошкільного віку «Я у світі», Парціальні програмами, рекомендовані МОН, згідно з переліком навчальної літератури на 2022/2023 навчальний рік.

Оскільки освітня діяльність проходила у дистанційному форматі, особливої уваги педагогічні працівники закладу надавали саме роботі з батьками. Діти дошкільного віку не в змозі працювати дистанційно в режимі вихователь-дитина. На результат можна розраховувати лише за умови, що надання дошкільної освіти буде здійснюватися у форматі: педагог - батьки - діти. Враховуючи особливості дітей дошкільного віку, ми розуміли, що організувати та реалізувати освітній процес в дистанційному форматі, ми можемо тільки у тісній співпраці з батьками. Тому вихователі доклали максимум зусиль для того, щоб побудувати відносини з батьками. Обидві групи працювали у групах соціальної мережі Viber (таким був запит більшості батьків), оскільки ці групи були створені декілька років тому і використовувались для більш результативної роботи з батьками. Вихователі використовували як готові заняття з мережі інтернет так і онлайн заняття. В групах Viber крім освітнього контенту для дітей багато уваги приділялося консультуванню батьків.

Проводилась індивідуальна робота з батьками і дітьми як в онлайн форматі, так і в телефонному режимі, і в особистому. Педагогічний колектив створив дружню атмосферу спілкування з родинами вихованців, що підтверджує постійний зворотній зв'язок (батьки присилають в групи Viber відео та фото з роботами дітей, результатами художньої діяльності, віршами, які вивчили діти тощо).

Методична робота

Головними завданнями в роботі методичної роботи закладу є надання методичної допомоги педагогам щодо вивчення особливостей особистості кожної дитини й застосування на практиці ефективних методів і прийомів, які сприяють її індивідуальному розвитку, оволодіння інноваційними технологіями навчання й виховання, створення умов для розкриття творчого потенціалу й вдосконалення педагогічної культури кожного педагога. Особлива увага було приділяється вдосконаленню медіаграмотності педагогічних працівників, оскільки робота в дистанційних умовах вимагає більш розвинених навичок та вмінь для роботи з медіатехнологіями.

Методична робота у закладі була спрямована на створення оптимальних умов для навчання, виховання, розвитку дошкільників та побудована згідно з принципами і положеннями нормативних документів про освіту.

Протягом 2022-2023 навчального року з дотриманням всіх протиепідемічних вимог працювали такі методичні структури як педагогічна рада, практичні семінари, інструктивно-методичні наради при завідуючій, розробка методичних рекомендацій, співбесіди та консультації з педагогами. Методична робота з педагогічними працівниками реалізовувалася як через традиційні (колективні та індивідуальні) так і дистанційні форми спілкування

Усі педагоги систематично беруть участь в засіданнях педагогічної ради дошкільного закладу. Робота педагогічних рад була проведена на науковій основі. Педагоги обмінювалися досвідом своєї роботи, активно включалися до обговорення «за круглим столом», інформували, аналізували, звітували про власні здобутки, ділились власним досвідом роботи.

Впродовж 2022-2023 навчального року було проведено чотири педагогічні ради. На педагогічних радах розглядалися актуальні питання, зокрема:

- «Організація освітньої роботи закладу дошкільної освіти в новому навчальному році»,

- «Українські традиції як засіб формування у дітей відчуття приналежності до своєї країни»

- «Шляхи формування здорового способу життя дошкільників через родину»,

- «Про підсумки роботи ЗДО у 2022-2023 н.р.

Результативно та з високим рівнем зацікавленості пройшли семінари з педагогами:

- Патріотичне виховання дитини – основа формування майбутнього громадянина»

- Творчість як ціннісна потреба дошкільника

Зміст проведених семінарів складався з теоретичних, практичних завдань і активних та інтерактивних форм роботи з кадрами. В результаті роботи семінарів, підвищилась ефективність діяльності колективу за чинною Програмою.

Усі педагоги закладу займаються самоосвітою, що розширює й поглиблює знання, сприяє осмисленню досвіду на більш високому теоретичному рівні, дає можливість розширити траєкторію власного професійного росту.

Соціальний захист, збереження та зміцнення здоровя вихованців та працівників

Дошкільний навчальний заклад є державним закладом, у якому суворо дотримуються вимоги, щодо забезпечення прав дитини, які закріплені у основних державних документах:

-Конституція України;

-Конвенції ООН про права дитини;України

-Законом України «Про охорону дитинства»;

- Закон України «Про дошкільну освіту»

Одним з приорітетних напрямків керівника є забезпечення соціального захисту, збереження та зміцнення здоров’я дітей і працівників закладу.

Згідно із Законом України «Про охорону праці» у дошкільному закладі здійснюється робота з охорони праці і техніки безпеки, призначені відповідальні з питань охорони праці, затверджені інструкції з безпеки на робочому місці і безпеки організації життєдіяльності дітей та учасників освітньо – виховного процесу. Робота з забезпечення безпеки життєдіяльності дошкільного закладу та учасників освітньо-виховного процесу здійснюється згідно з нормативною базою та заходів безпеки праці. За період роботи ЗДО у 2022-2023 н.р. нещасних випадків з дітьми під час освітньо – виховної роботи і працівниками на робочому місці не відбувалося.

Колектив бере участь у розробці та обговоренні комплексних планів щодо покращення умов праці, санітарно – оздоровчих заходів, охорони довкілля і вживає заходів щодо їх виконання.

При складанні річного плану роботи плануються заходи щодо організації роботи з охорони праці, збереження життя, здоров’я дітей і працівників.

Забезпечено проведення первинного, періодичного та інших видів інструктажів з техніки безпеки. Не допускається до роботи люди, які не пройшли навчання, інструктаж і перевірку знань з охорони праці. Травматичних та нещасних випадків за звітний період роботи дошкільного закладу не було.

Організовано проводяться при прийомі на роботу і періодичні ( двічі на рік) медичні огляди працівників.

Профспілкова організація бере участь у розробці комплексних заходів щодо досягнення встановлених нормативів з охорони праці. Між адміністрацією і трудовим колективом закладу складений Колективний договір, ухвалений на зборах трудового колективу. Цей договір є нормативним актом, на підставі якого здійснюється регулювання соціально – економічних, виробничих і трудових відносин.

Зобов’язання адміністрації, передбачені Колективним договором, ретельно виконуються. В 2022-2023 навчальному році вчасно виплачувалась заробітна плата, всі педагоги отримують доплату за вислугу років, педагогічні працівники, технічний персонал отримують премії до професійних свят, педагогічні працівники отримують матеріальну допомогу на оздоровлення.

Харчування дітей

У 2022-2023році харчування дітей в закладі не проводилося у зв’язку із дистанційною формою навчання. Однак, не зважаючи на дану ситуацію, педагоги та медична сестра постійно проводили відповідну роботу в онлайн-режимі та групах Viber, де висвітлювали інформацію з теми здорового харчування.

Створення умов щодо безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу

Згідно ст. 23 Закону України «Про освіту» дошкільний заклад забезпечує право дитини на охорону здоров'я, здоровий спосіб життя через створення умов для безпечного нешкідливого утримання дітей. Дана робота ведеться в таких напрямках:

· Створення безпечних умов для перебування дітей.

· Організація догляду за дітьми.

· Робота з колективом по ОП, ПБ, БЖД.

· Навчально-виховна робота з дітьми з питань БЖД.

· Робота з батьками.

Кожен працівник ЗДО «Вишенька»» проявляє турботу по створенню безпечних умов для перебування дітей як у приміщенні, так і на прогулянкових майданчиках. Вчасно відбувається усунення несправності устаткування, ремонт меблів та іншого обладнання.

У відповідності до нормативно-правових документів ведеться документація, навчальний заклад забезпечений нормативно-правовими документами. Своєчасно видавались накази про організацію роботи, щодо запобігання дитячого травматизму в дошкільному закладі в осінній, зимовий, періоди, про підсумки роботи закладу щодо запобігання дитячого травматизму.

Згідно з графіками проводились інструктажі з працівниками з безпеки життєдіяльності дітей, охорони праці, пожежної безпеки. Упродовж року розроблено пам’ятки для батьків щодо правил поведінки під час Новорічних та Різдвяних свят та відпусток батьків в літній період, вимог безпеки при проведенні Новорічних свят, евакуаційні тренінги.

Питання безпеки життєдіяльності дітей та запобігання усіх видів дитячого травматизму розглядалися на нарадах при завідувачі, виробничих нарадах. Були освітлені питання важливості виконання заходів техніки безпеки на робочих місцях для забезпечення життєдіяльності малюків під час навчально-виховного процесу, аналізувалася робота колективу з даних питань, санітарні правила улаштування та утримання дошкільного закладу, пожежно-технічних умов влаштування ЗДО.

З метою запобігання дитячого травматизму та безпеки життєдіяльності проводилися наступні види контролю:

· адміністративно контроль за станом з охорони праці, дотриманням правил пожежної безпеки, за проведенням та реєстрацією інструктажів з безпеки життєдіяльності, пожежної безпеки , за проходженням медогляду працівниками (2 рази на рік);

· попереджувальний контроль за створенням умов щодо безпеки життєдіяльності дітей та запобіганням дитячого травматизму у групах , обсягу знань дітей з безпеки.

На виконання чинного законодавства, плану роботи закладу освіти у 2022-2023навчальному році заходи з питань безпеки життєдіяльності проводилася в онлайн-режимі з дітьми та очно із працівниками. Це:

- Тиждень безпеки дитини,

- Тиждень знань дорожнього руху

Питання з охорони праці, безпеки життєдіяльності дітей, розглядалися на виробничих нарадах, загальних зборах колективу.

Проблемним питанням залишається відсутність облаштованого укриття в закладі.

Адміністративно-господарська діяльність

Вжиті керівником заходи щодо зміцнення та модернізації матеріально-технічної бази навчального закладу. Стан матеріально-технічної бази ЗДО

Адміністративно-господарська діяльність закладу здійснювалась відповідно до річного плану роботи закладу на 2022-2023 н. р., аналізу роботи закладу за минулий рік з урахуванням виявлених проблем та потреб дошкільного закладу та була направлена на покращення матеріально-технічної бази ЗДО.

Усі групові приміщення, службові приміщення і обладнання ЗДО знаходяться в робочому стані, утримуються відповідно санітарно-гігієнічних норм, мають естетичний вигляд. Уся діяльність персоналу регламентується наказами по ЗДО.

В.о. завідувача постійно здійснює контроль за використанням енергоносіїв, стану майна, обладнання, приміщень, території закладу. Перевитрати енергоносіїв в 2022-2023 н. р. відсутні.

Провідним напрямком роботи є фінансово-господарська діяльність. Значна увага приділяється розвитку закладу, зміцненню та модернізації матеріально-технічної бази, залученню додаткових джерел фінансування. Завдяки старанням працівників закладу вдалося на ігрових майданчиках замінити старі пісочниці новими, що у цей важкий для країни час є важливим внеском для зміцнення матеріально-технічної бази нашого закладу.

Пріоритетними напрямами у сфері матеріально-технічного і матеріального забезпечення освітньої діяльності на наступний рік залишаються подальше створення безпечного освітнього середовища: обладнання і оснащення педагогічного процесу, усіх видів діяльності дітей, їхнього побуту, доступність до засобів ІКТ, фізкультурно-оздоровчої, медичної бази, умов праці робітників закладу.

Підводячи підсумки діяльності закладу дошкільної освіти за 2022-2023 навчальний рік, можна зробити висновки що особливого значення набув процес упровадження в роботу з кадрами й освітню діяльність з дітьми інноваційних методик і технологій щодо розвитку творчих здібностей дошкільник, інформаційно-комунікативних технологій. Але існує потреба удосконалення медіаграмотності педагогів, оволодіння ними функціональними можливостями різних Інтернет сервісів. Педагоги закладу поступово опановують і впроваджують у роботу мережеві сервіси Google, які дають доступ до арсеналу інтерактивних методів навчання й підвищують ефективність методичної й освітньої роботи. Дистанційне проходження курсів підвищення кваліфікації, спілкування з батьками у форматі онлайн конференцій вимагає від педагогів знань інформаційно-комунікативних технологій, технічних навичок володіння комп’ютером та іншими пристроями


Звіт в.о. завідувача Воронізького ЗДО (дитячого садка) «Вишенька»

Шосткинської міської ради Сумської області

Дяченко Анни Василівни

перед колективом та громадськістю

за 2021-2022 н.р.

15 червня 2022 року

Звіт зроблений на підставі наказу Міністерства освіти і науки України від 23.03.2005 № 178, зміст звіту зроблений на підставі «Положення про порядок звітування керівників дошкільних, загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладів перед педколективом та громадськістю»

Мета:

Подальше утвердження відкритої і демократичної державно-громадської системи управління навчальним закладом, поєднання державного і громадського контролю за прозорістю, прийняття й виконання управлінських рішень, запровадження колегіальної етики управлінської діяльності завідувача.

Завдання звітування:

1. Забезпечити прозорість, відкритість і демократичність управління закладом дошкільної освіти.

2. Стимулювати вплив громадськості на прийняття та виконання керівником відповідних рішень у сфері управління закладом дошкільної освіти.

Загальна характеристика

Воронізький заклад дошкільної освіти (дитячий садок) «Вишенька» розпочав свою діяльність в 1972 році. Засновником закладу на той час була Воронізька селищна рада. В січні 2021 року в зв’язку з утворенням Шосткинської ОТГ, до складу якої ввійшло і селище Вороніж, дитячий садок міняє назву, з Воронізького дошкільного навчального закладу (дитячого садка) «Вишенька» Воронізької селищної ради Шосткинського району Сумської області стає Воронізький заклад дошкільної освіти (дитячий садок) «Вишенька» Шосткинської міської ради Сумської області. Також міняється і власник закладу. Їм стає Шосткинська міська рада.

Заклад дошкільної освіти знаходиться в типовому приміщенні, розрахованому на 30 місць, працює за 10.5 годинним режимом роботи. Мова навчання українська. Кількість груп – 2. В поточному навчальному році виховувалось 34 дитини .

Режим роботи ЗДО: п’ятиденний з 7.00 до 17.30.

Заклад дошкільної освіти здійснює свою діяльність відповідно до нормативних документів та законодавчих актів України:

- Конституції України

- Закону України «Про освіту»

- Закону України «Про дошкільну освіту»

- Базового компоненту дошкільної освіти

- Цивільного Кодексу України

- Закону України «Про відпустки»

- Кодексу «Про працю»

- освітньої програми «Я у Світі»

А також відповідно власного Статуту та річного плану роботи дошкільного закладу.

Діяльність закладу направлена на реалізацію основних завдань дошкільної освіти: збереження та зміцнення фізичного та психічного здоров'я дітей, формування їх особистості, розвиток творчих здібностей та нахилів, забезпечення соціальної адаптації та готовності продовжувати освіту, виховання потреби в самореалізації та самоствердженні.

Головною метою роботи дошкільного закладу є забезпечення реалізації права громадян на здобуття дошкільної освіти, задоволення потреб громадян у нагляді, догляді та оздоровленні дітей, створення умов для їх фізичного, розумового та духовного розвитку

Групові приміщення забезпечені меблями (деякі з них: ліжечка, шафи для одягу потребують заміни) та ігровим обладнанням. Розвивальне середовище дитячого садка організовано з урахуванням інтересів дітей і відповідає їх віковим особливостям.

Комплектація груп дітьми в 2021-2022 навчальному році склала 34 дитини. Групи комплектуються за віковими ознаками (різновікові: молодша група «Квіточка» - діти 2-3-4 років життя, старша група «Веселка» - діти 5-6 (7) років життя), відповідно до санітарно-гігієнічних норм і правил утримання дітей в закладі дошкільної освіти з урахуванням батьківських запитів, за поданням батьками відповідних документів на комплектацію.

Нажаль, згідно проєкту в ЗДО немає ні спортивної, ні музичної зали. ЗДО має ігрові майданчики для обох груп, спортивний майданчик.

Середньомісячне відвідування дітей в ЗДО в 2021-2022 н.р. склало 68%. У 2021 році ЗДО прийняв 12 дітей різного віку. У 2022 році до ЗОШ підуть 6 випускника ЗДО.

Дошкільний заклад здійснює свою діяльність відповідно до річного плану, який складається на навчальний рік та період оздоровлення. Навчальний рік у дошкільному закладі починається з 1 вересня і закінчується 31 травня наступного року. З 1 червня по 31 серпня (оздоровчий період) у дошкільному закладі проводиться оздоровлення дітей. Нажаль в цьму році оздоровити дітей ми не змогли. З 24 лютого 2022 року почалися воєнні дії на території України. Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» на всій території України був введений воєнний стан. Навчально-виховна робота з того часу проводиться дистаційно.

План роботи схвалюється педагогічною радою закладу, затверджується завідувачем закладу.

Кадрове забезпечення

Дошкільний заклад не повністю укомплектований кадрами. Є вакансія кухара. В закладі дошкільної освіти проводиться відповідна робота, направлена на забезпечення закладу кадрами.

Трудовий колектив налічує 10 працівників.

Із них : 4 – педагогічні працівники;

1 - сестра медична старша

5 – технічний персонал .

Педагогічний процес у ЗДО «Вишенька» забезпечують 4 кваліфікованих спеціаліста: в.о.завідувача, керівник музичний, 2 вихователі. Із них 75 % мають вищу педагогічну освіту, 25% - середню спеціальну освіту.

Мають:

вищу кваліфікаційну категорію – 3 педагоги, що становить 75%

· першу кваліфікаційну категорію –

· другу кваліфікаційну категорію –

· кваліфікаційну категорію «спеціаліст» – 1 педагог, що становить 25%

Стаж педагогічної роботи педагогічних працівників : від 10 до 20 років – 2 педагоги, що становить 50%, від 20 і більше років – 2 педагоги, що становить 50 %

Віковий склад педагогічних працівників: до 30 років - , 31-40 років – 1 педагог, що становить 25%, від 41 до 50 років – 2 педагога, що становить 50%, від 51 до 60 років – 1 педагог, що становить 25%

Вакансій на початок 2021 – 2022 навчального року не було. На кінець року 1.

Слід відмітити, що адміністрація створює оптимальні умови для постійного професійного зростання педагогів: І раз на 5 років педагоги проходять фахові курси підвищення кваліфікації при Сумському ОІППО. За період 2021-2022 навчального року пройшла курси підвищення кваліфікації Дяченко А.В, що становить 100% від плану проходження курсів підвищення кваліфікації в ЗДО на 2021-2022 н.р.

З боку керівника в дошкільному закладі постійно проводиться аналіз кваліфікаційного рівня педагогів та доцільність їх розстановки. У порівнянні з 2020 - 2021 навчальним роком кваліфікаційний рівень педагогів не змінився.

Фаховий рівень педагогічних кадрів забезпечується безперервною системою підвищення кваліфікації кадрів на рівні дошкільного закладу, шляхом відвідувань педагогами методичних об'єднань,

В закладі працює 5 технічних працівників : 3 помічника вихователя, 2 сторожа. Є вакансія кухара.

Одним із стимулів щодо покращення якості роботи колективу закладу дошкільної освіти є заохочення працівників. Працівники ЗДО отримують матеріальні заохочення ( премії) до професійних свят, адміністрація закладу створює працівникам всі умови для плідної роботи.

Здійснює керівництво і контроль за діяльністю закладу з 24 березня 2022 року в.о.завідувача ЗДО Дяченко Анна Василівна, яка діє від імені закладу, представляє його в державних та інших органах, установах і організаціях

Адміністрація забезпечує:

- реалізацію державної політики в галузі освіти через педагогічні ради, загальні збори членів трудового колективу та громадскості;

- межах своєї компетенції видає накази, обов’язкові для виконання працівниками закладу;

- приймає на роботу педагогічний та технічний персонал та звільняє з посади закладу при потребі.

Соціальний захист, збереження та зміцнення здоровя вихованців та працівників

Дошкільний навчальний заклад є державним закладом, у якому суворо дотримуються вимоги, щодо забезпечення прав дитини, які закріплені у основних державних документах:

-Конституція України;

-Конвенції ООН про права дитини;України

-Законом України «Про охорону дитинства»;

- Закон України «Про дошкільну освіту»

Одним з приорітетних напрямків керівника є забезпечення соціального захисту, збереження та зміцнення здоров’я дітей і працівників закладу.

Соціальний паспорт ЗДО :

В ЗДО, дітей які потребують соціальногот захисту - 14

З них дітей з багатодітних сімей – 11

дітей з малозабезпечених сімей – 2

дітей, батьки якиз приймали участь в АТО - 1

Відповідно до п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 26 серпня 2002 р. № 1243 „Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернат них навчальних закладів” та п.2.3. Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернат них навчальних закладах, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України 21.11.2002 р. № 667 організовано знижки з плати для батьків за перебування дітей ЗДО. Батькам даних категорій дітей в закладі надаються наступні пільги:

50 % оплати за харчування дітей, в сім’ях якіх є троє і більше дітей,

100% звільнення від оплати за харчування дітей з малозабезпечених сімей,

100% звільнення від оплати за харчування дітей, батьки яких є учасниками АТО ;

Згідно із Законом України «Про охорону праці» у дошкільному закладі здійснюється робота з охорони праці і техніки безпеки, призначені відповідальні з питань охорони праці, затверджені інструкції з безпеки на робочому місці і безпеки організації життєдіяльності дітей та учасників освітньо – виховного процесу. Робота з забезпечення безпеки життєдіяльності дошкільного закладу та учасників освітньо – виховного процесу здійснюється згідно з нормативною базою та заходів безпеки праці. За період роботи ЗДО у 2021-2022 н.р. нещасних випадків з дітьми під час освітньо – виховної роботи і працівниками на робочому місці не відбувалося.

Колектив бере участь у розробці та обговоренні комплексних планів щодо покращення умов праці, санітарно – оздоровчих заходів, охорони довкілля і вживає заходів щодо їх виконання.

При складанні річного плану роботи плануються заходи щодо організації роботи з охорони праці, збереження життя, здоров’я дітей і працівників.

Забезпечено проведення первинного, періодичного та інших видів інструктажів з техніки безпеки. Не допускається до роботи люди, які не пройшли навчання, інструктаж і перевірку знань з охорони праці. Травматичних та нещасних випадків за звітний період роботи дошкільного закладу не було.

Організовано проводяться при прийомі на роботу і періодичні ( двічі на рік) медичні огляди працівників.

Профспілкова організація бере участь у розробці комплексних заходів щодо досягнення встановлених нормативів з охорони праці. Між адміністрацією і трудовим колективом закладу складений Колективний договір, ухвалений на зборах трудового колективу. Цей договір є нормативним актом, на підставі якого здійснюється регулювання соціально – економічних, виробничих і трудових відносин.

Зобов’язання адміністрації, передбачені Колективним договором, ретельно виконуються. В 2021-2022 навчальному році вчасно виплачувалась заробітна плата, всі педагоги отримують доплату за вислугу років, педагогічні працівники, технічний персонал отримують премії до професійних свят, педагогічні працівники отримують матеріальну допомогу на оздоровлення.

Створення умов щодо безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу

Згідно ст. 23 Закону України «Про освіту» дошкільний заклад забезпечує право дитини на охорону здоров'я, здоровий спосіб життя через створення умов для безпечного нешкідливого утримання дітей. Дана робота ведеться в таких напрямках:

· Створення безпечних умов для перебування дітей.

· Організація догляду за дітьми.

· Робота з колективом по ОП, ПБ, БЖД.

· Навчально-виховна робота з дітьми з питань БЖД.

· Робота з батьками.

Кожен працівник ЗДО «Вишенька»» проявляє турботу по створенню безпечних умов для перебування дітей як у приміщенні, так і на прогулянкових майданчиках. Вчасно відбувається усунення несправності устаткування, ремонт меблів та іншого обладнання.

У відповідності до нормативно-правових документів ведеться документація, навчальний заклад забезпечений нормативно-правовими документами. Своєчасно видавались накази про організацію роботи, щодо запобігання дитячого травматизму в дошкільному закладі в осінній, зимовий, періоди, про підсумки роботи закладу щодо запобігання дитячого травматизму. Щоквартально проводився аналіз статистичних даних щодо травмування дітей під час навчально-виховного процесу, звіти своєчасно надавались до міського управління освіти.

Згідно з графіками проводились інструктажі з працівниками з безпеки життєдіяльності дітей, охорони праці, пожежної безпеки. Упродовж року розроблено пам’ятки для батьків щодо правил поведінки під час Новорічних та Різдвяних свят та відпусток батьків в літній період, вимог безпеки при проведенні Новорічних свят, евакуаційні тренінги.

Питання безпеки життєдіяльності дітей та запобігання усіх видів дитячого травматизму розглядалися на нарадах при завідувачі, виробничих нарадах. Були освітлені питання важливості виконання заходів техніки безпеки на робочих місцях для забезпечення життєдіяльності малюків під час навчально-виховного процесу, аналізувалася робота колективу з даних питань, санітарні правила улаштування та утримання дошкільного закладу, пожежно-технічних умов влаштування ЗДО.

З метою запобігання дитячого травматизму та безпеки життєдіяльності проводилися наступні види контролю:

· адміністративно контроль за станом з охорони праці, дотриманням правил пожежної безпеки, за проведенням та реєстрацією інструктажів з безпеки життєдіяльності, пожежної безпеки , за проходженням медогляду працівниками (2 рази на рік);

· попереджувальний контроль за створенням умов щодо безпеки життєдіяльності дітей та запобіганням дитячого травматизму у групах , обсягу знань дітей з безпеки.

Методична робота

Методична робота у закладі була спрямована на створення оптимальних умов для навчання, виховання, розвитку дошкільників та побудована згідно з принципами і положеннями нормативних документів про освіту.

Протягом 2021-2022 навчального року з дотриманням всіх протиепідемічних вимог працювали такі методичні структури як педагогічна рада, практичні семінари, інструктивно-методичні наради при завідуючій, розробка методичних рекомендацій, співбесіди та консультації з педагогами. Методична робота з педагогічними працівниками реалізовувалася як через традиційні (колективні та індивідуальні) так і дистанційні форми спілкування.( після 24 лютого 2022 року)

Педагоги нашого закладу усвідомлюючи важливість реформування і оновлення дошкільної освіти постійно намагаються підвищувати свій професійний рівень через проходження курсової підготовки, самоосвіту, прийняття активної участі в різноманітних методичних онлайн- заходах ЗДО та міста. Заходи, передбачені річним планом роботи закладу, виконано повністю завдяки вчасній організації дистанційного спілкування з педагогами та дистанційному спілкуванні з батьками у групах Viber. Це й дало змогу виконати завдання, які ставив перед собою педагогічний колектив у 2021/2022 навчальному році.

Вся освітня робота в дошкільному закладі проводилась згідно річного плану роботи ДНЗ і була спрямована на розв’язання зазначених основних пріоритетних завдань. До річного планування залучаються всі працівники закладу, враховуючи їхню кваліфікацію, творчі здібності, можливості, їхні запити, побажання, зауваження, а також на основі аналізу за минулий навчальний рік, комплексного вивчення результатів, здобутків, педагогічних знахідок. Види і форми планування освітнього процесу в закладі обговорюються та схвалюються педрадою на початку навчального року Методична робота надавала працівникам дошкільного навчального закладу дієву допомогу з питань організації освітнього процесу в закладі, використовувались різноманітні форми методичної роботи з педагогічними кадрами (семінари, семінари-практикуми, конкурси, виставки, консультації, тощо). З метою установлення довіри взаєморозуміння, співробітництва вивчався реальний стан освітньої роботи з дошкільниками, своєчасно надавалась компетентна допомога педагогічним працівникам, шляхом проведення різноманітних методичних форм роботи, підвищувалась фахова компетентність та професійна майстерність педагогів.

Усі педагоги систематично беруть участь в засіданнях педагогічної ради дошкільного закладу. Робота педагогічних рад була проведена на науковій основі. Педагоги обмінювалися досвідом своєї роботи, активно включалися до обговорення «за круглим столом», інформували, аналізували, звітували про власні здобутки, ділились власним досвідом роботи.

Результативно та з високим рівнем зацікавленості пройшли семінари з педагогами:

«Комунікативно-мовленнєвий розвиток дошкільників»

«Вихователь –професія чи покликання?»

Зміст проведених семінарів складався з теоретичних, практичних завдань і активних та інтерактивних форм роботи з кадрами. В результаті роботи семінарів, підвищилась ефективність діяльності колективу за чинною Програмою.

Вихователі мали можливість обмінятися досвідом роботи під час колективного перегляду занять:

· Заняття з розвитку мовлення в старшій групі «В країну казок»

· Заняття з фізкультури і молодшій групі «Ми малята спритні й дужі, ні до кого не байдужі»

Відкритий перегляд заняття це як форма передачі педагогічного досвіду. Вдале заняття захоплює присутніх майстерністю того, хто його проводить, спонукає до пошуків, стимулює до творчості

Самовираження особистості дитини яскраво проявляється при проведені свят, розваг, театральних дійств, які готуються та проводяться керівником музичним спільно з вихователями та адміністрацією ЗДО. Для цього створені всі умови. Кожне свято перетворюється на феєричне шоу, учасниками якого стають діти та працівники ДНЗ.

За результатами моніторингових досліджень встановлено, що діти швидше та краще сприймають інформацію з використанням інноваційних, інформаційно-комунікативних технологій ніж традиційно, тому проблема впровадження інноваційних технологій залишатиметься актуальною і надалі.

Планування контролю за станом освітнього процесу в дошкільному закладі було системним, відповідало річним завданням закладу та було спрямоване не лише на виявлення недоліків, а й на глибоке вивчення стану навчально-виховного процесу з метою його удосконалення, надання своєчасної допомоги вихователям. Адміністрацією дошкільного навчального закладу здійснювався систематичний контроль за плануванням освітнього процесу. Питання щодо виконання програмно-методичного забезпечення освітнього процесу здійснювались під час тематичного, оперативного, попереджувального та порівняльного контролю. Результати контролю заслуховувались на педагогічних радах, нарадах при завідувачі, виробничих нарадах.

Вихователі закладу активно впроваджують у роботу з дітьми педагогічний досвід, новітні методики та технології. Впроваджуючи інноваційні технології в практику роботи з дітьми педагоги проводять тематичні, комплексні, комбіновані, інтегровані, домінантні, сюжетно – динамічні заняття в залежності від освітніх ліній, обраного напрямку, що забезпечує високу продуктивність діяльності дітей. Під час таких занять діти розкуті, емоційні, сприймають і вирішують різноманітні пізнавальні та проблемні завдання, дають відповіді на запитання, самостійно роблять висновки та узагальнення, висловлюють судження

Моніторинг майстерності педагогів став підґрунтям, щоб втілити шляхи реалізації пріоритетних напрямів роботи закладу і дав змогу корегувати і надавати методичну допомогу в розв’язанні певних освітніх проблем. Діагностування педагогів проводили систематично за допомогою анкет та аналізу педагогічної діяльності.

Відповідно до Закону України «Про дошкільну освіту», Положення про дошкільний навчальний заклад, змісту Базового компонента дошкільної освіти в Україні, одним з головних завдань, що стоїть перед закладом, вважається взаємодія з сім'єю. Протягом року педагогічний колектив ЗДО працював над питанням модернізації підходів у роботі з родинами та розвитку партнерських

відносин між закладом та сім'єю. Вихователі дошкільного навчального закладу постійно поновлювали інформації в батьківських групах Viber, залучали батьків до організації освітньо-виховного процесу. Вдало проходили спільні виставки робіт батьків і дітей за різними темами, конкурси малюнків.

Нажаль, в реалізацію річного плану роботи закладу довелося вносити корективи. З 24 лютого 2022 року почалися воєнні дії на території України. Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» на всій території України був введений воєнний стан.

Вся робота дошкільного закладу під час воєнного стану регламентувалась листом Міністерства освіти і науки МОН України від 02.04.2022 № 1/3845-22 «Про рекомендації для працівників закладів дошкільної освіти на період дії воєнного стану в Україні, Лисвм МОН від 03.06.2022 № 1/6015-2 «Про методичні рекомендацї впровадження професійного стандарту керівника (директора) закладу дошкільної освіти, Листом МОН України від 29.03.2022 № 1/3737-22 «Про забезпечення психологічного супроводу учасників освітнього процесу в умовах воєнного стану в Україні, Листом МОН України від 17.03.2022 № 1/3475-22 «Про зарахування до закладів дошкільної освіти дітей із числа внутрішньо переміщених осіб»,Листом МОН від 25.04.2022 №1/4428-22 "Про методичні рекомендації щодо проведення просвітницької роботи з учасниками освітнього процесу в закладах дошкільної освіти з питань уникнення враження мінами, вибухонебезпечними предметами та ознайомлення з правилами поводження в надзвичайних ситуаціях " .

Перед педагогами закладу постало питання щодо забезпечення освітнього процесу під час воєнного стану. Всі педагоги перейшли на дистаційну роботу з вихованцями, склали індивідуальні плани роботи з дистаційного освітньо-виховного процесу. Ознайомились з інструктивно-методичними Листами МОН України, з підбором корисних матеріалів для педагогів, дітей і батьків, які підготувала та оприлюднила команда МОН України, що стали у великій пригоді вихователям при спілкуванні дистаційно з дітьми, батьками.

Харчування дошкільників

Організація харчування дітей в закладі дошкільної освіти в 2021 році здійснювалася згідно Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах, затвердженої Наказом Міністерства освіти і науки України, Міністерства охорони здоров’я України 17.04.2006 за №298/227.

Сестра медична старша ЗДО одночасно з завідувачем ЗДО здійснювала постійний контроль за організацією харчування, у тому числі за умовами і строками зберігання продуктів харчування та їх реалізації, технологією приготування страв, дотримуванням норм харчування.

Режим харчування був затверджений завідувачем ЗДО. Їжа видавалась дітям у визначений час 3 рази на день з інтервалом 3-4 години. Для організації питного режиму діти забезпечувались водою за індивідуальною потребою. Кип’ячену воду дають після охолодження до кімнатної температури. Її зберігають у чистому посуді і міняють не рідше 1 разу на добу. Примірне двотижневе було складено сестрою медичною закладу , затверджено завідувачем ЗДО то погоджено Держпродспоживслужбою. Примірне двотижневе меню складалося з урахуванням забезпечення сезонними продуктами: свіжими (квашеними) овочами, фруктами (сухофруктами), соками, повидлом тощо. Відповідно до примірного двотижневого меню надавалось попереднє щомісячне замовлення на продукти харчування постачальникам продуктів харчування та продовольчої сировини. Частота завезення продуктів, у тому числі продуктів, що швидко та особливо швидко псуються (м’ясо, риба, сир, сметана, молоко) суворо відповідає строкам реалізації та умовам зберігання продуктів, що швидко та особливо швидко псуються.

Щодня на кожен день, відповідно до наявності продуктів харчування та з урахуванням примірного двотижневого меню, складається меню – розклад. Меню – розклад складається сестрою медичною старшою за участю кухаря, затверджується завідувачем ЗДО відповідно до затверджених норм харчування. Меню – розклад складається відповідно до розробленої картотеки страв, яка затверджується завідувачем ЗДО.

Видача готових страв дозволяється тільки після зняття проби сесрою медичною старшої або при її відсутності іншою особою, відповідальною за організацію харчування, призначеною наказом завідувача ЗДО. Результати зняття проби заносяться до журналу бракеражу готової продукції особою, яка знімала пробу, під особистий підпис.

Щодня залишаються добові проби кожної страви раціону. Проби страв кожного прийому їжі зберігаються протягом доби до закінчення аналогічного прийому їжі наступного дня.

Поруч з вікном видачі їжі з харчоблоку обов’язково вивішуюється графік видачі їжі та денне меню із зазначенням виходу кожної страви, яке завірене завідувачем та сестрою медичною старшою ЗДО. Перед харчоблоком і в групах вивішені таблиці, в яких визначається об’єм порції, що мають отримати діти кожної з вікових груп. З метою охорони здоров’я і життя дітей видача готових страв здійснюється безпосередньо після закінчення їх приготування та бракеражу готової продукції.

Для контролю за виконанням затвердженого набору продуктів старша медична сестра веде журнал обліку виконання норм харчування.

Медична сестра старша під час приймання продуктів харчування та продовольчої сировини, які надходять до закладу, контролює їх безпечність та якість, що заноситься до журналу бракеражу сирих продуктів. Середня вартість харчування дітей в дошкільному навчальному закладі у 2021 році склала 29 грн 40 коп. Батьки вносять плату за харчування у розмірі 40 відсотків від вартості харчування за день

З 01.01.2022 року повністю вступила в дію постанова Кабінету Міністрів України від 24.03.2021р. № 305 «Про затвердження норм та Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку».

За новими вимогами щодо організації харчування дітей заклади освіти вже працювали з 1 вересня 2021р., коли постанова набрала чинності. Але для нашому ЗДО було відтермінувано строки дії цієї постанови до 1 січня 2022р. оскільки ми ще мали укладені договори на постачання харчових продуктів, строк дії яких встановлено до 31 грудня 2021 р.

Згідно даної постанови встановлюються нові норми харчування дітей у закладах дошкільної освіти.

З 1 січня 2022 року харчування дітей в ЗДО здійснювалось відповідно до затвердженого завідувачем ЗДО та погодженого з органами Держпродспоживслужби примірного уже чотиритижневого сезонного меню.

Основні зміни в меню закладу освіти, які набрали чинності з 1 січня 2022 року:

- збільшення вживання овочів (кожний прийом їжі повинен включати вживання овочів згідно вікової норми);

- збільшення вживання фруктів;

- зменшення вживання хліба (цільнозерновий);

- зменшення вживання картоплі (одна страва картоплі чергується з 4-5 страв із злакових);

- збільшується споживання птиці;

- зменшується споживання насичених жирів (масла);

- обмежується вживання чаю, соку та какао ( в закладах дошкільної освіти не більше 2 порцій на тиждень кожного виду);

- обмежується вміст цукру, солі та жиру в стравах, які готуються в закладах освіти.

На підставі примірного чотиритижневого меню щодня сестра медична старша складає меню-розклад, в якому зазначається повна назва страв, їх теоретичний вихід для кожної вікової групи, кількість порцій, кількість продуктів харчування (брутто/нетто) у чисельнику для одної дитини, у знаменнику для всіх дітей. Відтепер меню-розклад складається не один, як раніше, а три: для дітей до 3-х років життя, для дітей від 3 до 4 років життя та для дітей 4-6 (7) річного віку,так як відповідно до нових норм організації харчування виділено такі вікові групи: до 3 років , 3-4 років та від 4 до 6 (7) років

На кожну страву в закладі складена та затверджена завідувачем закладу технологічна карта. За час дистаційної роботи сесра медична склала інформації на кожну страву для батьків та описи продуктів, які виготовляються в закладі згідно перспективного меню та технологічних карт.

Середня вартівсть харчування за січень-лютий 2022 року склаладля дітей для дітей від1 до 4 років життя 32 грн, а для дітей від 4до 6 (7) років життя – 41 грн

Адміністративно-господарська діяльність

Вжиті керівником заходи щодо зміцнення та модернізації матеріально-технічної бази навчального закладу. Стан матеріально-технічної бази ЗДО

Адміністративно-господарська діяльність закладу здійснювалась відповідно до річного плану роботи закладу на 2021-2022 н.р., аналізу роботи закладу за минулий рік з урахуванням виявлених проблем та потреб дошкільного закладу та була направлена на покращення матеріально-технічної бази ЗДО.

Усі групові приміщення, службові приміщення і обладнання ЗДО знаходяться в робочому стані, утримуються відповідно санітарно-гігієнічних норм, мають естетичний вигляд. Уся діяльність персоналу регламентується наказами по ЗДО.

Завідувачем постійно здійснюється контроль за використанням енергоносіїв, стану майна, обладнання, приміщень, території закладу. Перевитрати енергоносіїв в 2021\2022 н.р.відсутні.

Провідним напрямком роботи є фінансово-господарська діяльність. Значна увага приділяється розвитку закладу, зміцненню та модернізації матеріально-технічної бази, залученню додаткових джерел фінансування.

За період з вересня 2021 по лютий 2022 року в дошкільному закладі вирішено ряд питань в цьому напрямку. Але в зв'язку з введенням в країні воєнного стану, всі заплановані ремонтні роботи, поновлення інвентарю, які повязані з фінансовими затратами значно скоротились, або зосім не мають можливості бути виконані. В ЗДО конче потрібно поміняти кадриджи до принтеру, поміняти столовий посуд. Документи на оплату цього інвентаря вже було направлено в Шосткинське управління казначейства, але а звязку з воєнним станом зараз проплатити їх не має змоги.

Фактичні видатки на Воронізький ЗДО «Вишенька» за 2021 рік

Напрям використання Сума, грн.
Заробітна плата 1354102,75
Нарахування на оплату праці 312016,85
Предмети, матеріали, обладнання та інвентар 19710,55
Медикаменти та перев`язувальні матеріали 1193,00
Продукти харчування 133899,22
Оплата послуг (крім комунальних) 26436,53
Видатки на відрядження 0,00
Оплата теплопостачання 0,00
Оплата водопостачання та водовідведення 2740,10
Оплата електроенергії 49508,24
Оплата інших енергоносіїв та інших комунальних послуг 61876,84
Дослідження і розробки, окремі заходи по реалізації державних (регіональних) програм 732,00
Інші поточні видатки 33,82
Разом по закладу 1962249,40

Успіхи дитячого садка це успіхи всього колективу, це успіхи нашого закладу. Колектив працює і буде працювати надалі згідно свого кредо « Роби велике, поки воно ще мале, тому що, все велике починається з малого»

( Сенека) .

Звіт завідувача Воронізького ЗДО (дитячого садка) «Вишенька»

Шосткинської міської ради Сумської облісті

Сердюк Галини Миколаївнии

перед колективом та громадськістю

за 2020-2021 н.р.

2 червня 2021 року

Даний звіт зроблений на підставі наказу Міністерства освіти і науки України від 23.03.2005 № 178, зміст звіту зроблений на підставі «Положення про порядок звітування керівників дошкільних, загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладів перед педколективом та громадськістю»

Мета:

Подальше утвердження відкритої і демократичної державно-громадської системи управління навчальним закладом, поєднання державного і громадського контролю за прозорістю, прийняття й виконання управлінських рішень, запровадження колегіальної етики управлінської діяльності завідувача.

Завдання звітування:

1. Забезпечити прозорість, відкритість і демократичність управління закладом дошкільної освіти.

2. Стимулювати вплив громадськості на прийняття та виконання керівником відповідних рішень у сфері управління закладом дошкільної освіти.

Загальна характеристика

Заклад дошкільної освіти (дитячий садок) «Вишенька» розпочав свою діяльність в 1972 році. Засновником закладу на той час була Воронізька селищна рада. В січні 2021 року в зв’язку з утворенням Шосткинської ОТГ, до складу якої ввійшло і селище Вороніж, дитячий садок міняє назву, з Воронізького дошкільного навчального закладу (дитячого садка) «Вишенька» Воронізької селищної ради Шосткинського району Сумської області стає Воронізький заклад дошкільної освіти (дитячий садок) «Вишенька» Шосткинської міської ради Сумської області. Також міняється і власник закладу. Їм стає Шосткинська міська рада.

Заклад дошкільної освіти знаходиться в типовому приміщенні, розрахованому на 30 місць, працює за 10.5 годинним режимом роботи. Мова навчання українська. Кількість груп – 2. В поточному навчальному році виховувалось 30 дітей .

Режим роботи ЗДО: п’ятиденний з 7.00 до 17.30.

заклад дошкільної освіти здійснює свою діяльність відповідно до нормативних документів та законодавчих актів України:

- Конституції України

- Закону України «Про освіту»

- Закону України «Про дошкільну освіту»

- Базового компоненту дошкільної освіти

- Цивільного Кодексу України

- Закону України «Про відпустки»

- Кодексу «Про працю»

- освітньої програми «Я у Світі»

А також відповідно власного Статуту та річного плану роботи дошкільного закладу.

Діяльність закладу направлена на реалізацію основних завдань дошкільної освіти: збереження та зміцнення фізичного та психічного здоров'я дітей, формування їх особистості, розвиток творчих здібностей та нахилів, забезпечення соціальної адаптації та готовності продовжувати освіту, виховання потреби в самореалізації та самоствердженні.

Головною метою роботи дошкільного закладу є забезпечення реалізації права громадян на здобуття дошкільної освіти, задоволення потреб громадян у нагляді, догляді та оздоровленні дітей, створення умов для їх фізичного, розумового та духовного розвитку

Групові приміщення забезпечені меблями та ігровим обладнанням. Розвивальне середовище дитячого садка організовано з урахуванням інтересів дітей і відповідає їх віковим особливостям.

Дошкільний заклад здійснює свою діяльність відповідно до річного плану, який складається на навчальний рік та період оздоровлення. Навчальний рік у дошкільному закладі починається з 1 вересня і закінчується 31 травня наступного року. В 2020 році навчальний рік розпочався 7 вересня в звязку з карантином. З 1 червня по 31 серпня (оздоровчий період) у дошкільному закладі проводиться оздоровлення дітей. В цьому році ми працюватимемо тільки червень місяць. У нашому закладі в цей період оздоровлюються також і 14 дітей з ЗДО «Чебурашка». В липні, серпні в дитячому садку будуть проводитись ремонтні роботи. Батькам, по необхідності, в ці місяці можна приводити дітей до ЗЛО «Чебурашка». Написати заяву та взяти медичні документи.

План роботи схвалюється педагогічною радою закладу, затверджується завідувачем закладу

УПРАВЛІНСЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ

Як завідуюча закладом дошкільної освіти, у своїй діяльності протягом звітного 2020-2021 навчального року, керувалася Статутом закладу, Правилами внутрішнього трудового розпорядку, посадовими обов'язками завідуючої, Законом України «Про дошкільну освіту», «Про освіту», законодавством України, іншими нормативними актами, що регламентують роботу керівника освітнього навчального закладу.

Здійснюю керівництво і контроль за діяльністю закладу, дію від імені закладу, представляю його в державних та інших органах, установах і організаціях.

Враховуючи сучасні вимоги, я використовую стиль керівництва більш близький до демократичного, так як більшість рішень приймаються на основі врахування думки колективу й інтересів справи. В колективі створюється такий мікроклімат, коли успіхи кожного сприймаються позитивно, ініціатива й самостійність підтримується, повноваження делегуються. В роботі з працівниками дотримуюсь партнерського стилю керівництва. Проблеми обговорюються й надаються різні варіанти рішення. З них обирається найбільш оптимальний, затверджується і в подальшому здійснюється.

Основними формами спілкування є наради, індивідуальні бесіди, інформування. Контроль здійснюється не заради пошуку винних, а заради позитивного кінцевого результату.

На моє переконання, завдяки такому стилю керівництва в закладі залишається мінімум агресивності, наявне творче вирішення справ; переважають такі методи керівництва як порада, особистий приклад, похвала. Ставлення до людей – шанобливе; вимогливість поєднується із справедливістю, спілкування вічливе, поважливе, рідко з наказом.

У 2020/2021 навчальному році колектив закладу працював творчо і відповідально. Адміністрація закладу охопила оперативним контролем стан підготовки до навчального року, виконання вимог режиму в ЗДО Під час педрад, семінарів використовувались інтерактивні методи навчання педагогів: дискусії, ділові ігри, вправи. Проведення відкритих занять стимулювало педагогів до поглибленого вивчення питань, що висвітлюються, пошуку нестандартних, цікавих рішень, а також сприяло збільшенню самооцінки

Кадрове забезпечення

Дошкільний заклад в повному обсязі укомплектований педагогічними кадрами до складу якого входять 5 педпрацівників: завідувач, 3 вихователі, керівник музичний

Педагоги ведуть постійну пошукову роботу з метою підвищення якості навчально-виховного процесу. В своїй роботі користуються новими технологіями, які вивчаються із різних методичних видань. У 2020/2021 н. р. педагоги закладу приймали участь в роботі методичних обєднань онлайн. Вихователі будують свою роботу з урахуванням поставлених на рік завдань, сучасних вимог в навчанні та вихованні. З боку керівника в дошкільному закладі постійно проводиться аналіз кваліфікаційного рівня педагогів та доцільність їх розстановки.

Разом з колективом постійно працюю над створенням позитивного іміджу нашого закладу.

Стратегічною метою моєї управлінської та адміністративно-господарської діяльності закладу є створення найсприятливіших умов для саморозвитку та самоактуалізації особистості педагога і дитини, реалізація особистісно-орієнтованого навчання та виховання, покращення матеріально-технічної бази закладу.

Як керівник закладу, я завжди підтримую та стимулюю творчу ініціативу працівників щодо вдосконалення освітньої роботи, заохочую творчі пошуки, дослідно-експериментальну, інноваційну роботу педагогів.

Адміністрація закладу створює працівникам всі умови для плідної роботи. В цілому робота колективу ДНЗ відмічається стабільністю та позитивною результативністю

Педагогічний колектив ЗДО «Вишенька» складається з 5 педагогів, із них:

· кількість педагогів з повною вищою освітою –4;

· кількість педагогів з базовою вищою освіто – 1;

· кількість педагогів з вищою категорією – 4;

· кількість педагогів ІІ категорії – 1;

педагогів, які мають педагогічні звання поки-що немає.

Віковий склад педагогічних працівників

О Всього

До 30 років

%

31-40 років

%

41-50 років

%

51-60 років

%

61

і більше

%

5

-

0

1

20

2

40

1

20

1

20

Стаж педагогічної роботи педагогічних працівників

Всього

До 5 років

%

Від 5 до 10 років

%

Від 10 до 20 років

%

20 років і більше

%

5

0

0

0

0

2

40

3

60

З боку керівника в дошкільному закладі постійно проводиться аналіз кваліфікаційного рівня педагогів та доцільність їх розстановки.

У порівнянні з 2019 - 2020 навчальним роком кваліфікаційний рівень педагогів не змінився.

Фаховий рівень педагогічних кадрів забезпечується безперервною системою підвищення кваліфікації кадрів на рівні дошкільного закладу, шляхом відвідувань педагогами методичних об'єднань, курсів підвищення кваліфікації кадрів.

Соціальний захист, збереження та зміцнення здоровя вихованців та працівників

Одним з приорітетних напрямків керівника є забезпечення соціального захисту, збереження та зміцнення здоров’я дітей і працівників закладу.

Соціальний паспорт ЗДО :

В ЗДО, дітей які потребують соціальногот захисту - 15

З них багатодітних сімей – 12

малозабезпечених – 2

дітей учасників АТО - 1

Відповідно до п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 26 серпня 2002 р. № 1243 „Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернат них навчальних закладів” та п.2.3. Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернат них навчальних закладах, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України 21.11.2002 р. № 667 організовано знижки з плати для батьків за перебування дітей ЗДО. Даній категорії дітей в закладі надаються наступні пільги:

50 % оплати за харчування - сім’ям, які мають трьох і більше дітей,

100% звільнення від оплати за харчування малозабезпеченим сім’ям ,

100% звільнення від оплати за харчування учасникам АТО ;

Особлива увага педагогів в цьому навчальному році приділялась роботі з дітьми з питань попередження травматизму та формування навичок здорового способу життя шляхом проведення дидактичних, рольових іграх, індивідуального спілкування, практичної та образотворчої діяльності. З батьками проводилась пояснювальна робота по профілактиці дитячого травматизму та фомуванню здорового способу життя.

З метою запобігання нещасним випадкам та збереження здоров’я вихованців, протягом 2020 - 2021 навчального року систематично проводились інструктажі з охорони життя і здоров’я дітей. Працівники дотримувались техніки безпеки в групах та на ділянках дошкільного закладу, надавали дітям знання з протипожежної безпеки та правил дорожнього руху, пропагували ці знання серед батьків. З метою удосконалення теоретичних знань та практичних навичок дітей та педагогів в період та на фоні непередбачуваних надзвичайних ситуацій та з метою використання надбаних знань під час надзвичайних ситуацій, в дошкільному закладі проводилися «Тижні безпеки дитини» у жовтні 2020 р. та квітні 2021 р.

У дошкільному закладі здійснюється соціальний захист працівників. Між адміністрацією і трудовим колективом закладу складений Колективний договір, ухвалений на зборах трудового колективу. Цей договір є нормативним актом, на підставі якого здійснюється регулювання соціально – економічних, виробничих і трудових відносин.

Зобов’язання адміністрації, передбачені Колективним договором, ретельно виконуються. В 2020-2021 навчальному році вчасно виплачувалась заробітна плата, всі педагоги отримують доплату за вислугу років, педагогічні працівники, технічний персонал отримують премії до професійних свят, педагогічні працівники отримують матеріальну допомогу на оздоровлення.

Створення умов щодо безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу

Протягом 2020-2021 навчального року робота в дошкільному закладі з питань забезпечення профілактики дитячого травматизму здійснювалась згідно з річним планом, в основу якого покладено Закон України «Про дорожній рух», «Про пожежну безпеку», і була спрямована на здійснення профілактики дитячого травматизму, формування навичок здорового способу життя

Згідно ст. 23 Закону України «Про освіту» дошкільний заклад забезпечує право дитини на охорону здоров'я, здоровий спосіб життя через створення умов для безпечного нешкідливого утримання дітей. Дана робота ведеться в таких напрямках:

· Створення безпечних умов для перебування дітей.

· Організація догляду за дітьми.

· Робота з колективом по ОП, ПБ, БЖД.

· Навчально-виховна робота з дітьми з питань БЖД.

· Робота з батьками.

Робота вихователів з дітьми з питань попередження травматизму та формування навичок здорового способу життя здійснювалась з урахуванням вікових особливостей дітей в дидактичних, рольових іграх, шляхом індивідуального спілкування, практичної та образотворчої діяльності. Значна увага приділялась роботі з батьками з питань профілактики дитячого травматизму та формуванню здорового способу життя

За період роботи в ЗДО у 2020-2021 н.р. нещасних випадків під час освітньо-виховної роботи незафіксовано.

Тільки систематична робота з дітьми щодо безпеки життєдіяльності може виробити в дитячій свідомості стереотипи безпеки в життєвому середовищі. Тому робота нашого дошкільного закладу з профілактики дитячого травматизму має такі завдання:

· поліпшення якості навчально – виховної роботи з дітьми щодо питань особистої безпеки та захисту життя;

· удосконалення теоретичних знань та практичних навичок вихователів щодо формування у дошкільників ціннісного ставлення до власного здоровя та життя;
· пропагування здорового способу життя серед дітей та батьків.

Кожен працівник ДНЗ «Вишенька» проявляє турботу по створенню безпечних умов для перебування дітей як у приміщенні, так і на прогулянкових майданчиках. Вчасно відбувається усунення несправності устаткування, ремонт меблів та іншого обладнання.

У відповідності до нормативно-правових документів ведеться документація, навчальний заклад забезпечений нормативно-правовими документами. Своєчасно видавались накази про організацію роботи, щодо запобігання дитячого травматизму в дошкільному закладі

Згідно з графіками проводились інструктажі з працівниками з безпеки життєдіяльності дітей, охорони праці, пожежної безпеки. Упродовж року розроблено пам’ятки для батьків щодо правил поведінки під час Новорічних та Різдвяних свят та відпусток батьків в літній період, вимог безпеки при проведенні Новорічних свят.

Питання безпеки життєдіяльності дітей та запобігання усіх видів дитячого травматизму розглядалися на нарадах при завідувачі, виробничих нарадах. Були освітлені питання важливості виконання заходів техніки безпеки на робочих місцях для забезпечення життєдіяльності малюків під час навчально-виховного процесу, аналізувалася робота колективу з даних питань, санітарні правила улаштування та утримання дошкільного закладу, пожежно-технічних умов влаштування ДНЗ.

З метою запобігання дитячого травматизму та безпеки життєдіяльності проводилися наступні види контролю:

· адміністративно-громадський контроль за станом з охорони праці, дотриманням правил пожежної безпеки (щомісячно), за проведенням та реєстрацією інструктажів з безпеки життєдіяльності, пожежної безпеки (щоквартально), за проходженням медогляду працівниками (2 рази на рік);

· попереджувальний контроль за створенням умов щодо безпеки життєдіяльності дітей та запобіганням дитячого травматизму у групах , обсягу знань дітей з безпеки

Колектив бере участь у розробці та обговоренні комплексних планів щодо покращення умов праці, санітарно-оздоровчих заходів, охорони довкілля і вживає заходів щодо їх виконання.

Адміністрація закладу організовувала нормальні умови для праці та освітньо-виховної діяльності членів трудового колективу.
При складанні річного плану роботи плануються заходи щодо організації роботи з охорони праці, збереження життя, здоровя дітей і працівників, попередження дитячого та дорослого травматизму.

Забезпечено проведення первинного, періодичного та інших видів інструктажів з техніки безпеки. Не допускаються до роботи люди, які не пройшли навчання, інструктаж і перевірку знань з охорони праці..

Організовано проводяться при прийомі на роботу і періодичні ( двічі на рік) медичні огляди працівників.

Профспілковий комітет бере участь у розробці комплексних заходів щодо досягнення встановлених нормативів з охорони праці, в роботі комісії з атестації посадових осіб на знання ними нормативних актів з охорони праці.

У відповідності до нормативно-правових документів ведеться документація. Своєчасно було видано накази про організацію роботи, щодо запобігання дитячого травматизму в дошкільному закладі в осінній, зимовий, весняний та літній періоди, про підсумки роботи закладу щодо запобігання дитячого травматизму.

Питання безпеки життєдіяльності дітей та запобігання усіх видів дитячого травматизму розглядалися на нарадах при завідувачі, виробничих нарадах. Були освітлені питання важливості виконання заходів техніки безпеки на робочих місцях для забезпечення життєдіяльності малюків під час навчально-виховного процесу, аналізувалася робота колективу з даних питань, санітарні правила улаштування та утримання дошкільного закладу, пожежно-технічних умов влаштування ЗДО.

Протягом року контролювалась освітньо-виховна робота, проводився системний аналіз комплектування закладу дітьми, своєчасно готувались документи до організованого початку та закінчення навчального року, здійснювалась тарифікація педагогічного персоналу.

Особлива увага приділялась працівниками ДНЗ дотриманню правил пожежної безпеки, своєчасно проводились інструктажі, огляд території, приміщень щодо дотримання вимог пожежної безпеки, виконувалися заходи пожежної безпеки в осінньо-зимовий, весняно-літній періоди.

. Створення умов для виконання інваріативної частини Базового компонента дошкільної освіти та впровадження інноваційних педагогічних технологій у навчально-виховний процес

Організація діяльності закладу дошкільної освіти в 2020- 2021 навчальноу році здійснювалась відповідно до інструктивно- методичних рекомендацій «Щодо організації діяльності закладів дошкільної освіти» №1\9-419\1 від 30.07 2020. Для програмно- методичного забезпечення освітнього процесу педагоги керувались переліком навчальних видань, рекомендованих Міністерством освіти і науки України для використання в дошкільних навчальних закладах у 2020-2021 навчальному році.

Виходячи з аналізу освітньої і методичної роботи у 2019-2020 навчальному році, враховуючи досягнення і перспективи розвитку, спираючись на вимоги Закону України «Про дошкільну освіту», Базового компонента дошкільної освіти в Україні, педагогічний колектив дошкільного навчального закладу «Вишенька” визначив такі пріоритетні завдання на 2020- 2021навчальний рік:

· Виховання у дошкільників високої національно-патріотичної свідомості шляхом формування емоційно-ціннісного ставлення до природи рідного краю.

· Організація роботи педагогічного колективу на забезпечення системного підходу до охорони життя і збереження здоров’я дітей шляхом створення безпечного розвивального середовища та налагодження системи роботи з безпеки життєдіяльності з педагогами, батьками, дітьми.

· Продовжувати роботу по забезпеченню наступності у роботі дошкільної та початкової ланок освіти у світлі Концепції «Нова українська школа»

При визначенні приоритетних завдань роботи закладу на навчальний рік враховуючи сучасність, актуальність питань, вимоги нормативних документів, аналіз роботи за минулий навчальний рік, ступінь вирішення проблем, над якими працював заклад, реальні можливості колективу.

Результати показали,що вихователі груп створили в групах якісне розвивальне середовище, збагачене достатньою кількістю матеріалів для проведення різних видів дитячої діяльності, креативного розвитку вихованців. Облаштували куточки розвивальних ігор та вправ, конструкторсько – будівельних ігор, самостійної, художньої діяльності, куточки книги. Аналізуючи спостереження за роботою педагогів, можна зробити висновок, що вихователі створили в групах для дітей атмосферу творчості. Педагоги намагаються урахувати індивідуальні інтереси та переваги кожного вихованця, використовують довірчі форми спілкування з дітьми. Між вихователями та дошкільниками панують демократичні відносини. У різних видах діяльності педагоги стимулюють прояви творчої уяви, дотепності, фантазії, працюють над створенням атмосфери, що сприяє виникненню нових ідей та нових думок у дітей. У роботі з дітьми вихователі широко використовують ігри з ТРВЗ, творчі завдання з конструювання, ігри – інсценівки, сюжетно – рольові ігри, хвилинки – фантазії, розповіді-загадки. Переглядаючи заняття в групах зробила наступний аналіз: діти отримують знання з різних розділів програми, цікавляться інформацією з дитячих енциклопедій та інших інформаційних джерел, бажають розширювати свої знання тоді коли їм це цікаво, доступно і добре підготовлено вихователем.

Потребує подальшого вдосконалення роботи з розвитку мовлення дітей. Багато понять залишилося в пасивному словнику дошкільників, тому спостерігаються незначні зміни. Протягом навчального року вихователі виховували активне, пізнавальне, моральне, естетичне ставлення до природного довкілля, до явищ природи, предметів побуту, до людей, до власної особи. Прилучали дітей до основних складових людської культури – рідної мови, традицій, звичаїв, праці мистецтва, моралі. Також приділяли увагу грі, заняття з дітьми проводилися у формі гри, при цьому вирішували виховні завдання.

Зміст та матеріали даних вивчень узагальнені в довідках із зазначенням термінів, відповідальних осіб, питань для перевірки, висновків та зауважень за результатами вивчення, а також, за необхідністю, визначенням коригувальних заходів. Результати вивчень були оголошені на нарадах, педагогічних радах закладу.

Злагоджена, творча робота педагогічного колективу дала змогу створити в дошкільному закладі сприятливі умови для ефективної освітньої роботи. Вихователі, разом з батьками провели роботу над створенням відповідного розвивального середовища в кожній віковій групі, подбали про те,щоб воно було зручним, відповідало віку дітей, сприяло розвиткові природної цікавості дошкільника, забезпечувало умови для набуття навичок практичного життя, надавало малюкам свободу вибору, забезпечувало гармонійні відносини між вихователями, дітьми та навколишнім світом, налаштовувало на позитивні емоції, розвивало здібності дошкільнят, відповідно до їх нахилів та уподобань.

Протягом року в методичному кабінеті продовжувалась робота з накопичення інформаційних науково-методичних матеріалів в яких висвітлюється питання впровадження положень БКДО, програма «Я у Світі»», розробки тематичних циклів та їх наочно-дидактичне забезпечення. Методичний кабінет поповнено навчально - методичною літературою.

Харчування дошкільників

Організація харчування дітей у закладі дошкільної освіти здійснюється відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах» від 22 листопада 2004 р. № 1591, Порядку організації харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах, затвердженого спільним наказом Міністерства охорони здоров’я України та Міністерства освіти і науки України від 1 червня 2005 р. № 242/329, Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах, затвердженої спільним наказом Міністерства освіти і науки України та Міністерства охорони здоров’я України від 17 квітня 2006 р. № 298/227, інших нормативно-правових актів з питань організації харчування дітей.

Раціональний режим харчування, збалансованість раціону є основними умовами для підвищення опору дитячого організму до захворювань, для нормального росту і розвитку дітей, які виховуються у дошкільних навчальних закладах.

У дошкільному навчальному закладі організовано триразовий режим харчування, в літній оздоровчий період вводиться додатковий сніданок, під час якого діти споживають соки, фрукти.

Під час приготування страв дотримується потоковість виробничого процесу. Обробка сирих та готових продуктів проводиться окремо, з використанням інвентарю відповідного маркування.

Закладка продуктів проводиться кухарем у присутності старшої медсестри. При закладці враховується фактична кількість дітей, про що робиться відмітка у меню - вимозі. Контроль за організацією та якістю харчування в закладі, закладкою продуктів харчування, кулінарною обробкою, виходом страв, смаковими якостями їжі, санітарним станом харчоблоку, правильністю зберігання, дотримання термінів реалізації продуктів здійснюється старшою медичною сестрою, завідувачем закладу дошкільної освіти

Постійно тримають в полі зору наступні питання:

· оцінка якості продуктів та сировини, що надходять в ЗДО, їх відповідність супроводжуючим документам, кількість та вагова відповідність;

· наявність сертифікату якості;

· відповідність виходу готових страв меню – вимозі;

· відповідність ваги та кількості страв раціону, що отримані помічником вихователя;

· встановлення ваги та відповідності дитячої порції та інше.

Питання організації харчування в дошкільному закладі аналізуються, узагальнюються наказом завідувача та розглядаються на педагогічних радах, виробничих нарадах.

Основними показниками якості та ефективності організації харчування в дошкільному закладі є добре самопочуття дітей, відсутність шлунково – кишкових захворювань, позитивні показники антропометричних вимірів дітей, позитивні показники лабораторного контролю за якістю харчування.

Основними принципами організації харчування дітей в дошкільному закладі є:

· суворе дотримання принципів часу та інтервалів між годуваннями,

· правильний кількісний і якісний розподіл їжі на окремі прийоми,

· дотримання умов прийому їжі та правил поведінки дитини під час прийому їжі.

· енергетична цінність раціонів відповідно до енерговитрат дітей

· збалансованість та максимальна різноманітність раціону;

· адекватна технологічна та кулінарна обробка продуктів та страв, що забезпечує їхні смакові якості та збереження вихідної харчової цінності;

· врахування індивідуальних особливостей дітей (у тому числі того, що дехто з них не переносить окремих продуктів та страв);

· забезпечення санітарно-гігієнічних норм, у тому числі дотримання всіх санітарних вимог до стану харчоблоку, продуктів харчування, їх транспортування, зберігання, приготування та роздачі страв.

.

Завідувач постійно контролювала дотримання у групах режиму дня, режиму провітрювання, рухового режиму.

Харчування дітей в дошкільному навчальному закладі у 2020/2021 навчальному році здійснювалось за перспективним меню. За результатами аналізу виконання норм харчування за звітній період складає 76 %.

Найважливішою умовою правильної організації харчування дітей є суворе дотримання санітарно-гігієнічних вимог на харчоблоці та процесу приготування і зберігання їжі. З метою профілактики кишкових захворювань працівники суворо дотримуються встановлених вимог до технологічної обробки продуктів, правил особистої гігієни. Результатом є відсутність зафіксованих випадків отруєнь і кишкових захворювань дітей. Аналіз виконання норм харчування показав, що в середньому на протязі року виконано норми з м’яса на 80 риби на 58%, молока на 63 %, сир кисломолочний на 53%, яйця на 70%, овочі на 75%

Перспективні та поточні заявки подавались своєчасно. Продукти постачальниками завозились вчасно, були якісними, відповідали замовленню, завжди надавались супроводжувальні документи. Протягом навчального року стан матеріально-технічного забезпечення харчоблоку та груп відповідав достатньому рівню (харчоблок забезпечений посудом та кухонним інвентарем; обладнання знаходилось у справному стані).

7.Адміністративно-господарська діяльність

Вжиті керівником заходи щодо зміцнення та модернізації матеріально-технічної бази навчального закладу. Стан матеріально-технічної бази ЗДО

Адміністративно-господарська діяльність мною, як керівником закладу здійснювалась відповідно до річного плану роботи закладу на 2020-2021 н.р., аналізу роботи закладу за минулий рік з урахуванням виявлених проблем та потреб дошкільного закладу та була направлена на покращення матеріально-технічної бази ЗДО.

Всі групові приміщення, службові приміщення і обладнання ЗДО знаходяться в робочому стані, утримуються відповідно санітарно-гігієнічних норм, мають естетичний вигляд. Уся діяльність персоналу регламентується наказами по ЗДО.

Завідувачем постійно здійснюється контроль за використанням енергоносіїв, стану майна, обладнання, приміщень, території закладу.

Провідним напрямком роботи є фінансово-господарська діяльність. Значна увага приділяється розвитку закладу, зміцненню та модернізації матеріально-технічної бази, залученню додаткових джерел фінансування.

За період з вересня 2020 по травень 2021 року в дошкільному закладі вирішено ряд питань в цьому напрямку.

Багато проблем ми вирішуємо, але є проблеми з великими фінансовими затратами:

· Необхідні кошти на виконання припису Шосткинського міскрайонного відділу управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області. А саме:

1. Обладнати приміщення системою протипожежного захисту

2. Обробити дерев’яні елементи горищних покриттів будівлі засобами вогнезахисту

3. Виконати захист будівлі від прямих попадань блискавки

4. Виконати з’єднання , відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів за допомогою опресування, зварювання , паяння або затискачів.

· Необхідно оновити меблі в обох групах ( ліжечка, шафи дитячі для роздягальні, меблі для ігрових зон).

· Необхідно оновити дитячі ковдри та інший м’який інвентар

8.Фінансово-господарська діяльність у 2020-2021 н. р.

Фінансово - господарська діяльність закладу здійснювалась відповідно до річного плану роботи ЗДО аналізу роботи закладу за 2020\2021 р. з урахуванням виявлених проблем та потреб закладу та була направлена на покращення матеріально-технічної бази ЗДО, покращення умов для перебування дітей .

.

Мною щоденно здійснювався контроль за використанням енергоносіїв, стану майна, обладнання, приміщень, території закладу. Перевитрати енергоносіїв в 2020\2021 н.р.відсутні.

Фактичні видатки на Воронізький ЗДО «Вишенька» за 2020 рік

Напрям використання

Сума, грн.

Заробітна плата

1301138.86

Нарахування на оплату праці

286250.55

Предмети, матеріали, обладнання та інвентар

88357.76

Медикаменти та перев`язувальні матеріали

377.50

Продукти харчування

44888.48

Оплата послуг (крім комунальних)

27472.63

Видатки на відрядження

708.39

Оплата теплопостачання

Оплата водопостачання та водовідведення

2219.01

Оплата електроенергії

18797.22

Оплата інших енергоносіїв та інших комунальних послуг

36761.46

Дослідження і розробки, окремі заходи по реалізації державних (регіональних) програм

Інші поточні видатки

Разом по закладу

1806971.86

..

За підсумками роботи колективу упродовж навчального року можна зазначити, що поставлені завдання в цілому виконано.

Успіхи дитячого садка це успіхи всього колективу, це успіхи нашого закладу.

Звіт завідувача Воронізького ДНЗ (дитячого садка) «Вишенька»

Воронізької селищної ради Шосткинського району Сумської області

Сердюк Галини Миколаївнии

перед колективом та громадськістю

за 2019-2020 н.р.

25 червня 2020 року

Даний звіт зроблений на підставі наказу Міністерства освіти і науки України від 23.03.2005 № 178, зміст звіту зроблений на підставі «Положення про порядок звітування керівників дошкільних, загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладів перед педколективом та громадськістю»

Мета:

Подальше утвердження відкритої і демократичної державно-громадської системи управління навчальним закладом, поєднання державного і громадського контролю за прозорістю, прийняття й виконання управлінських рішень, запровадження колегіальної етики управлінської діяльності завідувача.

Завдання звітування:

1. Забезпечити прозорість, відкритість і демократичність управління навчальним закладом.

2. Стимулювати вплив громадськості на прийняття та виконання керівником відповідних рішень у сфері управління навчальним закладом.

Загальна характеристика

Дошкільний заклад знаходиться в типовому приміщенні, розрахованому на 30 місць, працює за 10.5 годинним режимом роботи. Мова навчання українська. Кількість груп – 2. В поточному навчальному році виховувалось 30 дітей .

Режим роботи ДНЗ: п’ятиденний з 7.00 до 17.30.

Дошкільний навчальний заклад здійснює свою діяльність відповідно до нормативних документів та законодавчих актів України:

- Конституції України

- Закону України «Про дошкільну освіту»

- Базового компоненту дошкільної освіти

- Цивільного Кодексу України

- Закону України «Про відпустки»

- Кодексу «Про працю»

- Освітньої програми «Я у Світі»

А також відповідно власного Статуту та річного плану роботи дошкільного закладу.

Діяльність закладу направлена на реалізацію основних завдань дошкільної освіти: збереження та зміцнення фізичного та психічного здоров'я дітей, формування їх особистості, розвиток творчих здібностей та нахилів, забезпечення соціальної адаптації та готовності продовжувати освіту, виховання потреби в самореалізації та самоствердженні.

Головною метою роботи дошкільного закладу є забезпечення реалізації права громадян на здобуття дошкільної освіти, задоволення потреб громадян у нагляді, догляді та оздоровленні дітей, створення умов для їх фізичного, розумового та духовного розвитку

Групові приміщення забезпечені меблями та ігровим обладнанням. Розвивальне середовище дитячого садка організовано з урахуванням інтересів дітей і відповідає їх віковим особливостям.

Дошкільний заклад здійснює свою діяльність відповідно до річного плану, який складається на навчальний рік та період оздоровлення. Навчальний рік у дошкільному закладі починається з 1 вересня і закінчується 31 травня наступного року.

План роботи схвалюється педагогічною радою закладу, затверджується завідувачем закладу

УПРАВЛІНСЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ

З метою визначення рівня та вдосконалення освітньо - виховного процесу, адміністрацією ДНЗ були охоплені усі суттєві питання. Спостереження за якістю педагогічного процесу, співбесіди з вихователями, перегляди занять, інші форми роботи з дітьми дали змогу стверджувати, що загалом педагоги закладу спрямовують освітній процес на розвиток комунікації дошкільників, вчать вмінню спілкуватися та жити в навколишньому світі.

У 2019/2020 навчальному році колектив закладу працював творчо і відповідально. Адміністрація закладу охопила оперативним контролем стан підготовки до навчального року, виконання вимог режиму в ДНЗ, рівень педагогічної майстерності педагогів, що атестуються. Під час педрад, семінарів використовувались інтерактивні методи навчання педагогів: дискусії, ділові ігри, вправи. Проведення відкритих занять стимулювало педагогів до поглибленого вивчення питань, що висвітлюються, пошуку нестандартних, цікавих рішень, а також сприяло збільшенню самооцінки.

Кадрове забезпечення

Дошкільний заклад в повному обсязі укомплектований педагогічними кадрами до складу якого входять 5 педпрацівників: завідувач, 3 вихователі, керівник музичний

Педагоги ведуть постійну пошукову роботу з метою підвищення якості навчально-виховного процесу. В своїй роботі користуються новими технологіями, які вивчаються із різних методичних видань методичні об’єднання, школу передового педагогічного досвіду, майстер-класи. Вихователі будують свою роботу з урахуванням поставлених на рік завдань, сучасних вимог в навчанні та вихованні. З боку керівника в дошкільному закладі постійно проводиться аналіз кваліфікаційного рівня педагогів та доцільність їх розстановки підвищення кваліфікації. В 2020 році пройшли атестацію Дяченко Анна Василівна. За результатами атестації їй була присвоєна категорія «спеціаліст вищої категорії», Голубчикова Олена Василівна. За результатами атестації їй була підтверджена категорія «спеціаліст вищої категорії», Пискун Інна Василівна. За результатами атестації їй був встановлений 11 тарифний розряд

Як керівник закладу, я завжди підтримую та стимулюю творчу ініціативу працівників щодо вдосконалення освітньої роботи, заохочую творчі пошуки, дослідно-експериментальну, інноваційну роботу педагогів.

Адміністрація закладу створює працівникам всі умови для плідної роботи. В цілому робота колективу ДНЗ відмічається стабільністю та позитивною результативністю.

МЕТОДИЧНА РОБОТА

Колектив дошкільного навчального закладу зосереджував в минулому навчальному році свою увагу на пошуках оптимальних форм та методів навчання та виховання дітей, збереження та зміцнення їх фізичного й психічного здоров’я, створення необхідних передумов для досягнення кожним дошкільником реально можливого для нього в даний період рівня успішності, але не нижчого, ніж передбачено державними освітніми програмами, а також враховував, по можливості, запити батьків і громади

Педагогічний колектив Воронізького ДНЗ «Вишенька» у поточному навчальному році працював за Базовою програмою розвитку дитини дошкільного віку «Я у Світі» в обох групах.

Педагогічний колектив закладу ставив перед собою на 2019-2020 н.р. такі пріоритетні завдання:

· Сприяти застосуванню педагогами малих форм усної народної творчості в освітньому процесі як складової національно-патріотичного виховання дошкільників

· Формувати основи екологічної культури дошкільників під час ознайомлення з природою рідного краю

· Формувати у дошкільників навички спілкування і ефективної взаємодії з іншими дітьми, дорослими людьми під час навчально-виховного процесу.

А також важливим завданням для усіх педагогів закладу цього навчального року були : безпека дитини в небезпечних та надзвичайних ситуаціях, використання ефективних методів і прийомів у формуванні навичок безпечної поведінки.

Структура методичної служби, побудована на аналізі кадрового складу педагогічного колективу закладу, дозволяє максимально використати їх сильні сторони та спрямувати роботу на підвищення професійного рівня.

У 2019-2020 н.р. освітній процес у ДНЗ забезпечували 5 педагогів, з них 1 вихователь має кваліфікаційну категорію –«Спеціаліст», 4 – «спеціаліст вищої категорії».

Вся освітня робота в дошкільному закладі проводилась згідно річного плану роботи ДНЗ і була спрямована на розв’язання зазначених основних пріоритетних завдань. До річного планування залучаються всі працівники закладу, враховуючи їхню кваліфікацію, творчі здібності, можливості, їхні запити, побажання, зауваження, а також на основі аналізу за минулий навчальний рік, комплексного вивчення результатів, здобутків, педагогічних знахідок. Види і форми планування освітнього процесу в закладі обговорюються та схвалюються педрадою на початку навчального року
Методична робота надавала працівникам дошкільного навчального закладу дієву допомогу з питань організації освітнього процесу в закладі, використовувались різноманітні форми методичної роботи з педагогічними кадрами (семінари, семінари-практикуми, конкурси, виставки, консультації, школи передового досвіду тощо). З метою установлення довіри взаєморозуміння, співробітництва вивчався реальний стан освітньої роботи з дошкільниками, своєчасно надавалась компетентна допомога педагогічним працівникам, шляхом проведення різноманітних методичних форм роботи, підвищувалась фахова компетентність та професійна майстерність педагогів.

Всі педагоги систематично беруть участь в засіданнях педагогічної ради дошкільного закладу.

На засіданнях педагогічної ради в 2019-2020 н. р. обговорювались проблеми:

1. Освітня діяльність педагогічного колективу.

2. Дитина в колисці рідного краю

3. Екологічне виховання дошкільників .

4. Підсумки навчально-виховної роботи за 2019-2020 навчальний рік. Підготовка до оздоровчого періоду, нового навчального року.

Робота педагогічних рад була проведена на науковій основі. Педагоги обмінювалися досвідом своєї роботи, активно включалися до обговорення «за круглим столом», інформували, аналізували, звітували про власні здобутки, ділились власним досвідом роботи.

Результативно та з високим рівнем зацікавленості пройшли семінари з педагогами:

· Патріотичне виховання дитини – основа формування майбутнього громадянина.

«Природа – єдина книга, кожна сторінка якої сповнена глибокого змісту»

Зміст проведених семінарів складався з теоретичних, практичних завдань і використання активних та інтерактивних форм роботи з кадрами. В результаті роботи семінарів, підвищилась ефективність діяльності колективу за чинною Програмою

Вихователі мали можливість обмінятися досвідом роботи під час колективного перегляду занять:

· Інтегроване заняття з патріотичного виховання і старшій групі «Стежинами рідної України» - вихователь Дяченко А.В.

· Заняття з екологічного виховання в молодшій групі «Таємниці повітря» - вихователь Пискун І.В.

· Розвага « Доброта врятує світ» - керівник музичний Голубчикова О.В.

Самовираження особистості дитини яскраво проявляється при проведені свят, розваг, театральних дійств, які готуються та проводяться керівником музичним спільно з вихователями та адміністрацією ДНЗ. Для цього створені всі умови. Кожне свято перетворюється на феєричне шоу, учасниками якого стають діти, їх батьки та працівники ДНЗ.

За результатами моніторингових досліджень встановлено, що діти швидше та краще сприймають інформацію з використанням інноваційних, інформаційно-комунікативних технологій, ніж традиційно.

Тому проблема впровадження інноваційних технологій залишатиметься актуальною і надалі.

Планування контролю за станом освітнього процесу в дошкільному закладі було системним, відповідало річним завданням закладу та було спрямоване не лише на виявлення недоліків, а й на глибоке вивчення стану навчально-виховного процесу з метою його удосконалення, надання своєчасної допомоги вихователям. Адміністрацією дошкільного навчального закладу здійснювався систематичний контроль за плануванням освітнього процесу. Питання щодо виконання програмно-методичного забезпечення освітнього процесу здійснювались під час тематичного, оперативного, попереджувального та порівняльного контролю. Результати контролю заслуховувались на педагогічних радах, нарадах при завідувачі, виробничих нарадах.

Нажаль, в реалізацію річного плану роботи закладу довелося вносити корективи. З 12 березня 2020року ВООЗ оголосила пандемію коронавірусу і МОН України було запроваджено карантин на території всієї країни. Вся робота дошкільного закладу під час карантину регламентувалась листом Міністерства освіти і науки від 23 квітня 2020 року №1/9 – 219 «Щодо організації роботи закладів дошкільної освіти в умовах карантину» та додатком до зазначеного листа, керувались постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. №211 “Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОУГО-19, спричиненої коронавірусом 8АІ18-СоУ-2” (із змінами, внесеними 16 та 25 березня 2020 року), Перед педагогами закладу постало багато питань щодо забезпечення освітнього процесу під час карантину. Слід зазначити, що заклади дошкільної освіти дуже рідко закриваються на карантин, тому напрацьованих порад , рекомендацій та досвіду досить не багато. Але і під час карантину роботи в вихователів не поменшало.Вона просто набула іншого змісту. Вимушена відсутність у дитячому садочку дітей - нагода для вихователів удосконалити методичну базу. У дитячому садочку кожен день увесь колектив працював над створенням нового роздаткового матеріалу для занять з малечею. Вони вирізали, клеїли, ліпили, фарбували - за час карантину встигли виготовити вже добру купу дидактичного та ігрового матеріалу. У дитячому садочку дуже багато речей зроблено руками вихователів - зазвичай, виготовляють вдома, тепер, радіють, можна цим зайнятися на роботі.

Під час вимушеного карантину, вихователі доповнили дидактичним матеріалом пізнавальні зони, був час для дискусій, обміну думками. Зараз всі кімнати дитсадочку вражають затишком та любов'ю до дітей, тут вона - в кожному куточку.

Проводилась співпраця з батьками (консультації, поради, пам’ятки, рекомендації, тощо),

Окрім того, карантин це чудова нагода підвищення кваліфікації педагогічних працівників. Для цього було складено методичний порадник та орієнтовний перелік вебінарів для підвищення кваліфікації педагогічних працівників ЗДО у період карантину.

Невирішеними питаннями діяльності методичної служби залишається:

· узагальнення кращого досвіду роботи вихователів ДНЗ;

· недостатнє залучення педагогів до участі в онлайн-конкурсах, інноваційних проектах;

· популяризація найкращих розробок педагогів у фахових видання

В Воронізькому ДНЗ «Вишенька» створена система роботи щодо впровадження інноваційних педагогічних технологій у навчально-виховний процес. Перед педагогами нашого закладу сьогодні стоїть завдання – організувати таку діяльність, яка б ставила дитину перед необхідністю спрямувати свої розумові зусилля на пошук і вибіркове використання наявних у неї знань і вмінь для розв’язання нового конкретного завдання. Наші вихователі спрямовують свої дії на формування у дітей значущої мотивації до пізнання, що скеровує їхню пізнавальну активність, стимулює розвиток власних почуттів та інтересів. Чим цікавіша така діяльність, тим емоційніший її вплив і тим більший ефект вона дає. Для реалізації окреслених завдань педагоги нашого дитячого садка широко використовують інноваційні технології, цікаві нетрадиційні методики. Тому важливою ланкою роботи вихователів є впровадження в освітній процес інноваційних технологій.

Перед впровадженням технологій проводяться семінари, з педагогами, відбувається обмін досвідом під час взаємовідвідування заходів. Матеріал узагальнюється, надаються методичні рекомендації по застосуванню інновації. Педагогами успішно використовуються альтернативні методики та новітні технології з різних ліній розвитку:

· О.В.Голубчикова - технологія розвитку логічного мислення: «Палички Кюізенера», автор Х. Кюізенер, «Логіки світу» автор І Стеценко

· І.В.Пискун – технологія фізичного виховання дітей дошкільного віку:

« Методика М. Єфіменко», автор М.Єфіменко

· Г.О.Землякова - «Чудеса на піску» , автори Т.М.Грабенко, Т.Д.Зінкевич –Євстігнєєва

· А.В.Дяченко – «Ейдетика для малят» автор О.Пащенко

Методична служба закладу постійно відстежує результативність впровадження інноваційних педагогічних технологій в 2-х напрямках: перший– це рівень засвоєння дітьми знань, умінь і навичок через моніторинг освітньої роботи; другий – узагальнення досвіду роботи педагогів. Узагальнення матеріалів проводиться різними засобами: напрацювання серій конспектів занять, систематизація матеріалів з проблеми, над якою працює вихователь, створення методичних розробок та презентацій, узагальнення досвіду роботи.

Для ефективної роботи з впровадження інноваційних технологій вихователі виготовили методичні посібники:

Посібник Олени Василівни Голубчикової «Логічні ігри» це те, без чого дитина не може навчитись мислити, думати, уявляти, вирішувати життєві ситуації.

Посібник «Календарик в віршах для допитливих малят», який виготовила Анна Василівна Дяченко, використовується не тільки для ознайомлення дошкільників з назвами місяців року. З допомогою легких пояснювальних віршів закріплюються асоціації з певним предметом чи подією,ознакою

Аналізуючи рівень знань, умінь та навичок дітей в групах де впроваджувалися інноваційні технології були констатовані наступні факти: привертає увагу високий рівень розумового розвитку, самостійність, нестандартність виконання завдань, добре розвинене мислення, здатність швидко запам’ятовувати все, що подається педагогом на занятті і в повсякденному житті, яскравий характер продуктивного мислення та уяви. Кінцевим результатом використання інноваційних технологій в ДНЗ стало радісне та цікаве перебування дітей в ДНЗ та підготовка дітей до навчання в школі.

Харчування дошкільників

Безумовно, щаслива дитина – це здорова дитина. Весь освітньо-виховний процес мав валеологічну спрямованість, використовувались здоров’язберігаючі, здоров'яформуючі технології. Постійно велась робота по формуванню правильної постави, профілактики плоскостопості. Загартування, та реалізація програми валеокорекції дали можливість знизити показники простудної захворюваності.

Завідувач постійно контролювала дотримання у групах режиму дня, режиму провітрювання, рухового режиму.

Відвідування дітьми закладу є також показником не тільки стану здоров’я дітей, але і рівня психологічного комфорту у групах. Однак, на жаль, відношення деяких батьків до необхідності систематичного відвідування дитиною групи залишає бажати кращого. Причинами тривалих пропусків також є: неплатіжоспроможність батьків, перебування матерів у відпустці по догляду за дитиною, яка вже відвідує ДНЗ, навчання батьків, безробіття.

Організація харчування дітей в дошкільному навчальному закладі, здійснювалася згідно Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах, затвердженої Наказом Міністерства освіти і науки України, Міністерства охорони здоров’я України 17.04.2006 за №298/227.

Середня вартість харчування дітей в дошкільному навчальному закладі у 2019/2020навчальному році встановлено: 28 грн 40 коп

Батьки вносять плату за харчування у розмірі 60 відсотків від вартості харчування за день.

Харчування дітей в дошкільному навчальному закладі у 2019/2020 навчальному році здійснювалось за перспективним меню. За результатами аналізу виконання норм харчування за звітній період складає 76 %.

Найважливішою умовою правильної організації харчування дітей є суворе дотримання санітарно-гігієнічних вимог на харчоблоці та процесу приготування і зберігання їжі. З метою профілактики кишкових захворювань працівники суворо дотримуються встановлених вимог до технологічної обробки продуктів, правил особистої гігієни. Результатом є відсутність зафіксованих випадків отруєнь і кишкових захворювань дітей. Аналіз виконання норм харчування показав, що в середньому на протязі року виконано норми з м’яса на 75 риби на 58%, молока на 63 %, сир кисломолочний на 43%, яйця на 70%, овочі на 80%

Перспективні та поточні заявки подавались своєчасно. Продукти постачальниками завозились вчасно, були якісними, відповідали замовленню, завжди надавались супроводжувальні документи. Протягом навчального року стан матеріально-технічного забезпечення харчоблоку та груп відповідав достатньому рівню (харчоблок забезпечений посудом та кухонним інвентарем; обладнання знаходилось у справному стані).

Режим харчування вихованців цілком відповідав режиму роботи дошкільного навчального закладу. Інтервали між прийомами їжі строго витримувались. Протягом навчального року у закладі перебували діти пільгового контингенту. Загальний контроль за станом харчування здійснювала завідувач закладу..

Створення умов щодо безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу

Згідно ст. 23 Закону України «Про освіту» дошкільний заклад забезпечує право дитини на охорону здоров'я, здоровий спосіб життя через створення умов для безпечного нешкідливого утримання дітей. Дана робота ведеться в таких напрямках:

· Створення безпечних умов для перебування дітей.

· Організація догляду за дітьми.

· Робота з колективом по ОП, ПБ, БЖД.

· Навчально-виховна робота з дітьми з питань БЖД.

· Робота з батьками.

Кожен працівник ДНЗ «Вишенька» проявляє турботу по створенню безпечних умов для перебування дітей як у приміщенні, так і на прогулянкових майданчиках. Вчасно відбувається усунення несправності устаткування, ремонт меблів та іншого обладнання.

У відповідності до нормативно-правових документів ведеться документація, навчальний заклад забезпечений нормативно-правовими документами. Своєчасно видавались накази про організацію роботи, щодо запобігання дитячого травматизму в дошкільному закладі

Згідно з графіками проводились інструктажі з працівниками з безпеки життєдіяльності дітей, охорони праці, пожежної безпеки. Упродовж року розроблено пам’ятки для батьків щодо правил поведінки під час Новорічних та Різдвяних свят та відпусток батьків в літній період, вимог безпеки при проведенні Новорічних свят.

Питання безпеки життєдіяльності дітей та запобігання усіх видів дитячого травматизму розглядалися на нарадах при завідувачі, виробничих нарадах. Були освітлені питання важливості виконання заходів техніки безпеки на робочих місцях для забезпечення життєдіяльності малюків під час навчально-виховного процесу, аналізувалася робота колективу з даних питань, санітарні правила улаштування та утримання дошкільного закладу, пожежно-технічних умов влаштування ДНЗ.

З метою запобігання дитячого травматизму та безпеки життєдіяльності проводилися наступні види контролю:

· адміністративно-громадський контроль за станом з охорони праці, дотриманням правил пожежної безпеки (щомісячно), за проведенням та реєстрацією інструктажів з безпеки життєдіяльності, пожежної безпеки (щоквартально), за проходженням медогляду працівниками (2 рази на рік);

· попереджувальний контроль за створенням умов щодо безпеки життєдіяльності дітей та запобіганням дитячого травматизму у групах , обсягу знань дітей з безпеки.

Матеріально-технічна база

Дошкільному навчальному закладу «Вишенька» вже 48 років. . Життя вимагає постійних реконструкцій та оновлень. Це питання є одним із основних у діяльності завідувача. Багато проблем ми вирішуємо, але є проблеми з великими фінансовими затратами:

· Необхідні кошти на виконання припису Шосткинського міскрайонного відділу управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області. А саме:

1. Обладнати приміщення системою протипожежного захисту

2. Обробити дерев’яні елементи горищних покриттів будівлі засобами вогнезахисту

3. Виконати захист будівлі від прямих попадань блискавки

4. Виконати з’єднання , відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів за допомогою опресування, зварювання , паяння або затискачів.

· Необхідно оновити меблі в обох групах ( ліжечка, шафи дитячі для роздягальні, меблі для ігрових зон).

· Необхідно оновити дитячі ковдри та інший м’який інвентар

Впродовж 2019\2020 навчального року поліпшення матеріально-технічної бази відбувалось переважно за рахунок коштів місцевого бюджету.Відрадно відмітити, що за допомогою селищного голови Ястребова В.Ю. було встановлено нове сантехнічне обладнання харчоблоку. Були замінені 4 виробничі столи, встанолвлено 7 мийних ванн, 2 рукомийники. Всього на суму 45 тисяч грн. Був проведений косметичний ремонт приміщення – 2700,00грн; придбання канцтоварів на суму 3000,00грн, проведено ремонт оргтехніки – 400,00 грн, ремонт водонагрівача – 400 грн

За підсумками роботи колективу упродовж навчального року можна зазначити, що поставлені завдання в цілому виконано.

Успіхи дитячого садка це успіхи всього колективу, це успіхи нашого закладу.

Консультація для вихователів.

Краєзнавство як засіб формування національної свідомості дошкільників.

/Files/photogallery/732/IMG_8688.JPG

З раннього віку дитина повинна пізнати й полюбити своє рідне природне та історичне довкілля, аби потім, на цій основі ж розширювати свій світогляд – адже краєзнавство це своєрідна «батьківська скринька», це сукупність спадщини, залишеної нам минулими поколіннями. Це – жива легенда та бабусині перекази, звичаї рідного краю та багатства надр, полів, лісів, трудові здобутку та ратні звершення батьків та дідів. Це – досвід громадського освоєння краю та його вікова культура. Це така сама спадщина, яку ми повинні не тільки як найширше використовувати в житті, а й берегти як зіницю ока, усіляко розвиваючи та поширюючи її серед нащадків.

Краєзнавство – це насамперед золотий запас нашої духовності. Це скарбниця на всі віки, запорука нашого суверенітету в очах інших народів.

Одне з найважливіших завдань дошкільного світу – ознайомити дітей з рідним краєм. В кожної людини на Землі є своя маленька Батьківщина. Це той куточок рідного краю де вона народилась, де промайнуло її босоноге дитинство з дивосвітом-казкою у затишній батьківській оселі, де живуть її батьки.

У рідному краї і серце співає.

І вранішні вітри тепло нам несуть.

У рідному краю і небо безкрає,

Лелеки з далека мов хмари пливуть.

Тут кожна травинка і кожна билинка

Вигойдують мрії на теплих вітрах,

Під вікнами вишні, в саду материнка,

Оспівані щедро в піснях.

Тут мамина пісня лунає і нині,

Її підхопили поля і гаї

Її вечорами по всій Україні

Співають в садках солов’ї.

І я припадаю до неї вустами,

І серцем вбираю, мов спраглий, води.

Без рідної мови, без пісні, без мами

Збідніє, збідніє земля назавжди.

Без любові до рідного краю, до української мови, української пісні, до національних звичаїв українського народу не можливе життя людини. Тому основне завдання педагогів дошкільних закладів: поглибити знання дошкільнят про традиції виховання роду, про права та обов’язки членів родини, виховання любові, поваги, турботливого ставлення до рідних та близьких. Розширити знання дітей про рідний край, його історію, про те, що кожна держава має свою назву. Наша держава – Україна, столиця України – місто Київ. Ознайомити дітей з державною символікою (герб, прапор, гімн), народною символікою (калина, верба, барвінок, соняшник, вишні,…); ознайомити з історією свого селища, основними пам’ятниками культури та архітектурою селища, видатними людьми та визначними місцями рідного селища. Ознайомити з корисними копалинами, без яких неможливе наше життя; з рослинами, тваринами, які занесені до Червоної книги. Ознайомити дітей з промисловістю та народними промислами (вишивка, прядіння) рідного краю. Вчити шанувати земляків, які уславили рідний край, історичних осіб, діячів освіти, науки. Виховувати інтерес до історичних подій, любов до рідного краю, патріотичні почуття, повагу до української мови, формувати моральні якості, національну свідомість.

Починаючи цю роботу я пропонувала б вихователям перш за все ознайомитись з працями Пантелеймона Куліша, Івана Абрамова, з його фольклорно-етнографічними та краєзнавчими нарисами «З історії та культури селища Вороніж». Познайомитись з краєзнавцями Рязановою Тетяною Микитівною (вчителем НВК №3), В.Д.Кириєвським, В.В.Терлицьким. А ще я пропонувала б ознайомитись з матеріалами нашого селищного краєзнавця, еколога Чайки Петра Васильовича, з матеріалами його книги (упорядники Т.М. Рязанова та В.Д.Кириєвський) «Вороніж над Осотою». Це погляди краєзнавця на події останнього століття та минуле нашого селища. Це спогади про події, що відбувалися в рідному селищі, легенди, перекази, збережені родиною автора та його статті, опубліковані в періодичних виданнях. Використовуйте в своїй роботі матеріали з цієї книги. Мандруючи з дітьми на луки, поля, до річки Осоти, до лісу, відшукайте ті місця, про які писав дідусь Петро. Ось стоять вікові дуби, які він пам’ятав з дитинства. Ви хочете обійняти стовбур цього дуба, та для цього вам потрібно всім встати навколо нього, взятись за руки. Тільки так можна обійняти цього велетня. А який він високий! Я скільки йому років? А кого він за свій вік прихистив? А яке в нього листя? Розгляньте його, доторкніться листочком дуба до щічки, відчуйте його запах. Послухайте, як шепочуть листочки, пофантазуйте, про що вони розмовляють: чи згадують ті часи, про які розповідав Петро Васильович? Чи милуються дітьми, які прийшли до них в гості? Чи дивлячись в небо, милуються хмарками, що пливуть над ними?

Прийшовши з дітьми до «шведських могил», про які розповідав Петро Васильович, роздивіться цей яр, прислухайтесь до звуків навкруги, розпізнавайте голоси птахів. Милуйтеся рослинністю, яка росте поряд, вдихайте всі пахощі лісу. Знайдіть в траві гніздечко, нірку. Дуже обережно розгляньте їх. І обміркуйте чия це домівка, нехай діти трішки посперечаються, пофантазують.

Милуючись цією дивною красою, діти ніколи не чіпатимуть ніяких рослин. Вони звикнуть милуватися красою, а не знищувати її. І коли, прийшовши наступного разу на ту чи іншу ділянку лісу, і побачивши, що немає вже красивої сосни, а від неї залишився лише пень, діти самі запропонують посадити на цьому ж місці маленьке деревце. І восени разом з дітьми знайдіть в гущавині маленьку ялиночку чи сосну, викопайте її та посадіть на галявинці. І не тільки посадіть, а й доглядайте за цим деревцем. На протязі всього наступного літа не давайте бур’янам знищити це деревце. Діти будуть спостерігати як воно тросте і дуже зрадіють, коли через рік знову зустрінуться з ним. Але це вже не маленьке, однобоке (адже воно росло в затінку) деревце, а струнке, красиве з розкішними вітами, яке вже не боїться, що його знищать бур’яни. Садіть на цій галявинці кожен рік по одному деревцю, то буде ліс посаджений і вирощений маленькими руками, який все життя будуть пам’ятати діти.

Під час подорожі по видатним місцям рідного краю, які пов’язані з історичними подіями і Великою Вітчизняною війною, розповідайте дітям про героїчні подвиги людей, показуйте вулиці, які названі на їх честь.

Подавайте цікаву та корисну інформацію про минуле та сучасне рідного краю. Знайомте дітей з найстарішими спорудами (залізниця, Михайлівська церква – архітектурна пам’ятка, збережена як одна єдина у своєму роді на Лівобережній Україні, Спасо-Преображенська церква, яка збудована в 1783 році.. Розповідайте про головні підприємства селища та їх продукцію (макаронна фабрика, лісниче господарства , сільськогосподарче виробництво)

Ведіть з дітьми щиру цікаву розмову про роботу батьків, яка дуже корисна для суспільства. Провідною у цих бесідах повинна бути думка про працьовитість українців як їхню національну рису.

Використовуйте казки. Адже казка дає змогу показати, що герої які сумлінно працюють, дбайливо і бережно ставляться до природи, один до одного, до своєї Батьківщини, винагороджуються щастям, добробутом, повагою людей, і навпаки, коли герой ставить на перший план свої корисні інтереси, він зазнає невдач, на нього чекає розорення, зневага громадян.

Ознайомлюйте дітей з народними легендами, повір’ями, які доступні дітям. Наприклад «Хліб – батько, вода – мати», «Земля – наша мати, вона всіх годує». В них ідеться про бережне ставлення до природи. Вони вчать, що природа – це найважливіша цінність для людини, оскільки вона дає життя.

Також знайомте з прислів’ями та приказками, які забороняють негативні дії у ставленні до природи: «Не брудни криниці, бо схочеш водиці»

Добирайте загадки, у яких звеличується природа, український побут, про користь, яку приносять людині тварини, рослини, птахи.

Граючись у народні ігри, знайомте дітей з традиціями свого народу, звичаями та обрядами, віруванням, культурою

Залучайте батьків до краєзнавчої роботи, участі в народних, родинних святах та розвагах. Тільки спільне переживання разом з рідними цікавого, прекрасного, відкладається в дитячих думках і принесе свої плоди. Адже навчити дитину шанувати рідне слово, свій рід, домівку,рідний край, знати звичаї та обряди предків – то є спільна справа батьків та педагогів. Із знання свого роду починається свідоме життя людини. Усіх членів сім'ї завжди об’єднував живильний родинний вогник. Від матері до доньки передавалися старанно вишиті рушники, сорочки, від батька до сина – земля, любов до неї, вміння відчувати її біль, чути її голос. Тут біля родинного вогнища вчили поважати свій рід, бути добрими і чуйними. Продовжуйте ці традиції, зберігайте та відроджуйте цей живильний вогник в кожній дитині. Вчить любити батька, матір, бабусю, дідуся і весь український народ, українську мову, широкі, мов степ українські пісні, традиції, звичаї українського народу. І тоді, ставши дорослими, діти завжди будуть любити свою Батьківщину, і в потрібний час завжди стануть на її захист. Хіба можна віддати те, що мило твоєму серцю з малесеньких літ, що побачив і полюбив всією душею в ранньому дитинстві.

/Files/photogallery/732/IMG_8529.JPG

Кiлькiсть переглядiв: 853

Коментарi