Консультація для вихователів.

Краєзнавство як засіб формування національної свідомості дошкільників.

/Files/photogallery/732/IMG_8688.JPG

З раннього віку дитина повинна пізнати й полюбити своє рідне природне та історичне довкілля, аби потім, на цій основі ж розширювати свій світогляд – адже краєзнавство це своєрідна «батьківська скринька», це сукупність спадщини, залишеної нам минулими поколіннями. Це – жива легенда та бабусині перекази, звичаї рідного краю та багатства надр, полів, лісів, трудові здобутку та ратні звершення батьків та дідів. Це – досвід громадського освоєння краю та його вікова культура. Це така сама спадщина, яку ми повинні не тільки як найширше використовувати в житті, а й берегти як зіницю ока, усіляко розвиваючи та поширюючи її серед нащадків.

Краєзнавство – це насамперед золотий запас нашої духовності. Це скарбниця на всі віки, запорука нашого суверенітету в очах інших народів.

Одне з найважливіших завдань дошкільного світу – ознайомити дітей з рідним краєм. В кожної людини на Землі є своя маленька Батьківщина. Це той куточок рідного краю де вона народилась, де промайнуло її босоноге дитинство з дивосвітом-казкою у затишній батьківській оселі, де живуть її батьки.

У рідному краї і серце співає.

І вранішні вітри тепло нам несуть.

У рідному краю і небо безкрає,

Лелеки з далека мов хмари пливуть.

Тут кожна травинка і кожна билинка

Вигойдують мрії на теплих вітрах,

Під вікнами вишні, в саду материнка,

Оспівані щедро в піснях.

Тут мамина пісня лунає і нині,

Її підхопили поля і гаї

Її вечорами по всій Україні

Співають в садках солов’ї.

І я припадаю до неї вустами,

І серцем вбираю, мов спраглий, води.

Без рідної мови, без пісні, без мами

Збідніє, збідніє земля назавжди.

Без любові до рідного краю, до української мови, української пісні, до національних звичаїв українського народу не можливе життя людини. Тому основне завдання педагогів дошкільних закладів: поглибити знання дошкільнят про традиції виховання роду, про права та обов’язки членів родини, виховання любові, поваги, турботливого ставлення до рідних та близьких. Розширити знання дітей про рідний край, його історію, про те, що кожна держава має свою назву. Наша держава – Україна, столиця України – місто Київ. Ознайомити дітей з державною символікою (герб, прапор, гімн), народною символікою (калина, верба, барвінок, соняшник, вишні,…); ознайомити з історією свого селища, основними пам’ятниками культури та архітектурою селища, видатними людьми та визначними місцями рідного селища. Ознайомити з корисними копалинами, без яких неможливе наше життя; з рослинами, тваринами, які занесені до Червоної книги. Ознайомити дітей з промисловістю та народними промислами (вишивка, прядіння) рідного краю. Вчити шанувати земляків, які уславили рідний край, історичних осіб, діячів освіти, науки. Виховувати інтерес до історичних подій, любов до рідного краю, патріотичні почуття, повагу до української мови, формувати моральні якості, національну свідомість.

Починаючи цю роботу я пропонувала б вихователям перш за все ознайомитись з працями Пантелеймона Куліша, Івана Абрамова, з його фольклорно-етнографічними та краєзнавчими нарисами «З історії та культури селища Вороніж». Познайомитись з краєзнавцями Рязановою Тетяною Микитівною (вчителем НВК №3), В.Д.Кириєвським, В.В.Терлицьким. А ще я пропонувала б ознайомитись з матеріалами нашого селищного краєзнавця, еколога Чайки Петра Васильовича, з матеріалами його книги (упорядники Т.М. Рязанова та В.Д.Кириєвський) «Вороніж над Осотою». Це погляди краєзнавця на події останнього століття та минуле нашого селища. Це спогади про події, що відбувалися в рідному селищі, легенди, перекази, збережені родиною автора та його статті, опубліковані в періодичних виданнях. Використовуйте в своїй роботі матеріали з цієї книги. Мандруючи з дітьми на луки, поля, до річки Осоти, до лісу, відшукайте ті місця, про які писав дідусь Петро. Ось стоять вікові дуби, які він пам’ятав з дитинства. Ви хочете обійняти стовбур цього дуба, та для цього вам потрібно всім встати навколо нього, взятись за руки. Тільки так можна обійняти цього велетня. А який він високий! Я скільки йому років? А кого він за свій вік прихистив? А яке в нього листя? Розгляньте його, доторкніться листочком дуба до щічки, відчуйте його запах. Послухайте, як шепочуть листочки, пофантазуйте, про що вони розмовляють: чи згадують ті часи, про які розповідав Петро Васильович? Чи милуються дітьми, які прийшли до них в гості? Чи дивлячись в небо, милуються хмарками, що пливуть над ними?

Прийшовши з дітьми до «шведських могил», про які розповідав Петро Васильович, роздивіться цей яр, прислухайтесь до звуків навкруги, розпізнавайте голоси птахів. Милуйтеся рослинністю, яка росте поряд, вдихайте всі пахощі лісу. Знайдіть в траві гніздечко, нірку. Дуже обережно розгляньте їх. І обміркуйте чия це домівка, нехай діти трішки посперечаються, пофантазують.

Милуючись цією дивною красою, діти ніколи не чіпатимуть ніяких рослин. Вони звикнуть милуватися красою, а не знищувати її. І коли, прийшовши наступного разу на ту чи іншу ділянку лісу, і побачивши, що немає вже красивої сосни, а від неї залишився лише пень, діти самі запропонують посадити на цьому ж місці маленьке деревце. І восени разом з дітьми знайдіть в гущавині маленьку ялиночку чи сосну, викопайте її та посадіть на галявинці. І не тільки посадіть, а й доглядайте за цим деревцем. На протязі всього наступного літа не давайте бур’янам знищити це деревце. Діти будуть спостерігати як воно тросте і дуже зрадіють, коли через рік знову зустрінуться з ним. Але це вже не маленьке, однобоке (адже воно росло в затінку) деревце, а струнке, красиве з розкішними вітами, яке вже не боїться, що його знищать бур’яни. Садіть на цій галявинці кожен рік по одному деревцю, то буде ліс посаджений і вирощений маленькими руками, який все життя будуть пам’ятати діти.

Під час подорожі по видатним місцям рідного краю, які пов’язані з історичними подіями і Великою Вітчизняною війною, розповідайте дітям про героїчні подвиги людей, показуйте вулиці, які названі на їх честь.

Подавайте цікаву та корисну інформацію про минуле та сучасне рідного краю. Знайомте дітей з найстарішими спорудами (залізниця, Михайлівська церква – архітектурна пам’ятка, збережена як одна єдина у своєму роді на Лівобережній Україні, Спасо-Преображенська церква, яка збудована в 1783 році.. Розповідайте про головні підприємства селища та їх продукцію (макаронна фабрика, лісниче господарства , сільськогосподарче виробництво)

Ведіть з дітьми щиру цікаву розмову про роботу батьків, яка дуже корисна для суспільства. Провідною у цих бесідах повинна бути думка про працьовитість українців як їхню національну рису.

Використовуйте казки. Адже казка дає змогу показати, що герої які сумлінно працюють, дбайливо і бережно ставляться до природи, один до одного, до своєї Батьківщини, винагороджуються щастям, добробутом, повагою людей, і навпаки, коли герой ставить на перший план свої корисні інтереси, він зазнає невдач, на нього чекає розорення, зневага громадян.

Ознайомлюйте дітей з народними легендами, повір’ями, які доступні дітям. Наприклад «Хліб – батько, вода – мати», «Земля – наша мати, вона всіх годує». В них ідеться про бережне ставлення до природи. Вони вчать, що природа – це найважливіша цінність для людини, оскільки вона дає життя.

Також знайомте з прислів’ями та приказками, які забороняють негативні дії у ставленні до природи: «Не брудни криниці, бо схочеш водиці»

Добирайте загадки, у яких звеличується природа, український побут, про користь, яку приносять людині тварини, рослини, птахи.

Граючись у народні ігри, знайомте дітей з традиціями свого народу, звичаями та обрядами, віруванням, культурою

Залучайте батьків до краєзнавчої роботи, участі в народних, родинних святах та розвагах. Тільки спільне переживання разом з рідними цікавого, прекрасного, відкладається в дитячих думках і принесе свої плоди. Адже навчити дитину шанувати рідне слово, свій рід, домівку,рідний край, знати звичаї та обряди предків – то є спільна справа батьків та педагогів. Із знання свого роду починається свідоме життя людини. Усіх членів сім'ї завжди об’єднував живильний родинний вогник. Від матері до доньки передавалися старанно вишиті рушники, сорочки, від батька до сина – земля, любов до неї, вміння відчувати її біль, чути її голос. Тут біля родинного вогнища вчили поважати свій рід, бути добрими і чуйними. Продовжуйте ці традиції, зберігайте та відроджуйте цей живильний вогник в кожній дитині. Вчить любити батька, матір, бабусю, дідуся і весь український народ, українську мову, широкі, мов степ українські пісні, традиції, звичаї українського народу. І тоді, ставши дорослими, діти завжди будуть любити свою Батьківщину, і в потрібний час завжди стануть на її захист. Хіба можна віддати те, що мило твоєму серцю з малесеньких літ, що побачив і полюбив всією душею в ранньому дитинстві.

/Files/photogallery/732/IMG_8529.JPG

Звіт завідувача Воронізького ДНЗ (дитячого садка) «Вишенька»

Воронізької селищної ради Шосткинського району Сумської облісті

Сердюк Галини Миколаївнии

перед колективом та громадськістю

за 2018-2019 н.р.

6 червня 2019 року

Даний звіт зроблений на підставі наказу Міністерства освіти і науки України від 23.03.2005 № 178, зміст звіту зроблений на підставі «Положення про порядок звітування керівників дошкільних, загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладів перед педколективом та громадськістю»

Мета:

Подальше утвердження відкритої і демократичної державно-громадської системи управління навчальним закладом, поєднання державного і громадського контролю за прозорістю, прийняття й виконання управлінських рішень, запровадження колегіальної етики управлінської діяльності завідувача.

Завдання звітування:

1. Забезпечити прозорість, відкритість і демократичність управління навчальним закладом.

2. Стимулювати вплив громадськості на прийняття та виконання керівником відповідних рішень у сфері управління навчальним закладом.

Загальна характеристика

Дошкільний заклад знаходиться в типовому приміщенні, розрахованому на 30 місць, працює за 10.5 годинним режимом роботи. Мова навчання українська. Кількість груп – 2. В поточному навчальному році виховувалось 30 дітей .

Режим роботи ДНЗ: п’ятиденний з 7.00 до 17.30.

Дошкільний навчальний заклад здійснює свою діяльність відповідно до нормативних документів та законодавчих актів України:

- Конституції України

- Закону України «Про дошкільну освіту»

- Базового компоненту дошкільної освіти

- Кодексу

- Закону України «Про відпустки»

- Кодексу «Про працю»

- освітньої програми «Я у Світі»

А також відповідно власного Статуту та річного плану роботи дошкільного закладу.

Діяльність закладу направлена на реалізацію основних завдань дошкільної освіти: збереження та зміцнення фізичного та психічного здоров'я дітей, формування їх особистості, розвиток творчих здібностей та нахилів, забезпечення соціальної адаптації та готовності продовжувати освіту, виховання потреби в самореалізації та самоствердженні.

Головною метою роботи дошкільного закладу є забезпечення реалізації права громадян на здобуття дошкільної освіти, задоволення потреб громадян у нагляді, догляді та оздоровленні дітей, створення умов для їх фізичного, розумового та духовного розвитку

Групові приміщення забезпечені меблями та ігровим обладнанням. Розвивальне середовище дитячого садка організовано з урахуванням інтересів дітей і відповідає їх віковим особливостям.

Дошкільний заклад здійснює свою діяльність відповідно до річного плану, який складається на навчальний рік та період оздоровлення. Навчальний рік у дошкільному закладі починається з 1 вересня і закінчується 31 травня наступного року. З 1 червня по 17 червня (оздоровчий період) у дошкільному закладі проводиться оздоровлення дітей.

План роботи схвалюється педагогічною радою закладу, затверджується завідувачем закладу

УПРАВЛІНСЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ

З метою визначення рівня та вдосконалення освітньо - виховного процесу, адміністрацією ДНЗ були охоплені усі суттєві питання. Спостереження за якістю педагогічного процесу, співбесіди з вихователями, перегляди занять, інші форми роботи з дітьми дали змогу стверджувати, що загалом педагоги закладу спрямовують освітній процес на розвиток комунікації дошкільників, вчать вмінню спілкуватися та жити в навколишньому світі.

У 2018/2019 навчальному році колектив закладу працював творчо і відповідально. Адміністрація закладу охопила оперативним контролем стан підготовки до навчального року, виконання вимог режиму в ДНЗ, рівень педагогічної майстерності педагогів, що атестуються. Під час педрад, семінарів використовувались інтерактивні методи навчання педагогів: дискусії, ділові ігри, вправи. Проведення відкритих занять стимулювало педагогів до поглибленого вивчення питань, що висвітлюються, пошуку нестандартних, цікавих рішень, а також сприяло збільшенню самооцінки.

Кадрове забезпечення

Дошкільний заклад в повному обсязі укомплектований педагогічними кадрами до складу якого входять 5 педпрацівників: завідувач, 3 вихователі, керівник музичний

Педагоги ведуть постійну пошукову роботу з метою підвищення якості навчально-виховного процесу. В своїй роботі користуються новими технологіями, які вивчаються із різних методичних видань. У 2018/2019 н. р. педагоги закладу регулярно відвідували районні методичні об’єднання, школу передового педагогічного досвіду, майстер-класи. Вихователі будують свою роботу з урахуванням поставлених на рік завдань, сучасних вимог в навчанні та вихованні. З боку керівника в дошкільному закладі постійно проводиться аналіз кваліфікаційного рівня педагогів та доцільність їх розстановки. В 2018 -2019 н. р. вихователі Землякова Г.О., Голубчикова О.В. пройшла курси підвищення кваліфікації. В 2019 році пройшла атестацію Землякова Г.О. За результатами атестації їй була підтверджена категорія «спеціаліст вищої категорії»

Як керівник закладу, я завжди підтримую та стимулюю творчу ініціативу працівників щодо вдосконалення освітньої роботи, заохочую творчі пошуки, дослідно-експериментальну, інноваційну роботу педагогів.

Адміністрація закладу створює працівникам всі умови для плідної роботи. В цілому робота колективу ДНЗ відмічається стабільністю та позитивною результативністю.

МЕТОДИЧНА РОБОТА

Педагогічний колектив Воронізького ДНЗ «Вишенька» у поточному навчальному році працював за Базовою програмою розвитку дитини дошкільного віку «Я у Світі» в обох групах.

Аналізуючи стан виховної та освітньої роботи, створення умов для повноцінного фізичного та психічного розвитку дошкільників за минулий навчальний рік встановлено, що колективом ДНЗ проводилась планомірна послідовна робота по збереженню і зміцненню здоров’я дітей, охорони життя від надзвичайних ситуацій, з організації якісного оздоровлення та харчування; проводилась систематична робота з удосконалення форм, змісту і методів взаємодії з батьками з метою соціальної адаптації дітей в сучасних суспільних умовах.

Упродовж року методична робота проводилась таким чином, щоб сформувати професійну компетенцію, збагатити інтереси, задовольнити духовні і професійні потреби педагогів. Методична робота надавала працівникам дошкільного навчального закладу дієву допомогу з питань організації освітнього процесу в закладі, використовувались різноманітні форми методичної роботи з педагогічними кадрами (семінари, семінари-практикуми, конкурси, виставки, консультації, школи передового досвіду тощо). З метою установлення довіри взаєморозуміння, співробітництва вивчався реальний стан освітньої роботи з дошкільниками, своєчасно надавалась компетентна допомога педагогічним працівникам, шляхом проведення різноманітних методичних форм роботи, підвищувалась фахова компетентність та професійна майстерність педагогів.

Всі педагоги систематично беруть участь в засіданнях педагогічної ради дошкільного закладу.

На засіданнях педагогічної ради в 2018-2019 н. р. обговорювались проблеми:

1. Освітня діяльність педагогічного колективу.

2. Кожен з нас – землі дитина, що гордо зветься Україна!

3. Сучасні проблеми взаємодії дошкільного закладу й сім’ї .

4. Рівень виконання плану навчально-виховної роботи закладу за 2018-2019н.р.

Робота педагогічних рад була проведена на науковій основі. Педагоги обмінювалися досвідом своєї роботи, активно включалися до обговорення «за круглим столом», інформували, аналізували, звітували про власні здобутки, ділились власним досвідом роботи.

Результативно та з високим рівнем зацікавленості пройшли семінари з педагогами:

· Патріотичне виховання. Формування національної свідомості дошкільників в системі сучасної освіти.

· Інноваційні технології в дошкільній освіті

Зміст проведених семінарів складався з теоретичних, практичних завдань і використання активних та інтерактивних форм роботи з кадрами. В результаті роботи семінарів, підвищилась ефективність діяльності колективу за чинною Програмою

З метою удосконалення професійної майстерності педагогів проводиться колективний перегляд освітньої роботи з дошкільниками. В ході відкритого перегляду, педагоги продемонстрували свою фахову майстерність, творчість, уміння цікаво і невимушено залучати дітей до пізнавальної та практичної діяльності за темою, підтримувати дитячу зацікавленість упродовж всього заняття. Кожне переглянуте заняття свідчило про велику попередню роботу з малятами. У кожного вихователя спостерігався свій особистий стиль підготовки та проведення освітньої роботи з малятами; у кожного педагога – були власні творчі родзинки, які варто запозичити іншим та впровадити у свою практику роботи.

Навчально-виховний процес дошкільного закладу зорієнтований на дитину, створені умови для особистого розвитку і творчого саморозвитку кожної дитини.

Розклад занять складено з урахуванням домінуючого навантаження на дитину (психічного, фізичного, емоційного), передбачено раціональне чергування видів діяльності, проводяться гігієнічні заходи щодо профілактики стомлення дітей, враховується як загальний стан, так і стан їх здоров'я.

Соціальний розвиток дошкільників в ДНЗ здійснюється в усіх видах діяльності. Простежується взаємозв’язок між явищами соціалізації в праці, впливом трудової та ігрової діяльностей та виховання морально-етичних норм поведінки дошкільників. Вихователі певним чином впливають на розвиток дружніх відносин з однолітками та дітьми різного віку, звертають увагу на зовнішній вигляд дитини, поставу, зачіску, вираз обличчя. Вчать дивитися в очі під час спілкування з іншими, вислуховувати про що їм говорять, виконувати прохання, доручення. Для цього використовуються вихователем спостереження, індивідуальні бесіди, читання спеціальної літератури, педагогічні та методичні консультації

Довкілля є ґрунтовним джерелом збагачення життєдіяльності дитини. Вихователі під час ознайомлення дітей із довкіллям розв’язують також деякі завдання із розвитку мовлення. Зв’язки між розділами програми дозволяють показати те або інше явище з різних боків, поглибити й закріпити уявлення про нього, навчити використовувати знання й уміння в різних умовах. Формування уявлень продовжується і поза заняттями, у процесі повсякденного життя, іграх, праці. У різний час дня планується проведення спостережень для збагачення знань і уявлень дітей про те, що оточує, про природу. У плані відображаються основні прийоми цих спостережень. Вихователь планує й організовує освітню роботу з дошкільнятами і у формі дидактичних ігор, вправ із дидактичним матеріалом.

Гра – найголовніший вид діяльності. В грі діти навчаються. Вихователями плануються і проводяться з дітьми рухливі, дидактичні, сюжетно-рольові ігри.

В дошкільному навчальному закладі створені необхідні умови для розвитку ігрової діяльності. З метою покращення ігрової діяльності дітей, збагачення змісту ігор, розширення їхньої тематики, виховання інтересу до різних видів іграшок вихователь у роботі з дітьми використовує різні види лялькового театру: пальчиковий, настільний. Провідне місце займає творча сюжетно-рольова гра: «Лікарня», «Супермаркет», «Перукарня», «Кухня». Ігрова діяльність дітей організовується протягом усього дня. Для рухливих ігор вихователі виготовили багато атрибутів. У грі – основному виду діяльності, поряд з розв’язанням виховних завдань, значне місце відводиться пізнавальним.

Невід’ємна складова змісту навчально-виховного процесу - розумове виховання. Для його здійснення застосовується як повсякденне життя дитини, так і спеціально організована навчальна діяльність у формі занять з мовленнєвого розвитку, ознайомлення з довкіллям і природою, навчання елементів грамоти та логіко-математичного розвитку, на яких поєднуються пізнавально-розвивальна робота з різних розділів програми.

Одним із важливих завдань розумового виховання дошкільників є оволодіння рідною мовою. Навчання мови та мовленнєвий розвиток спрямовувалося на формування у дітей лексичної, фонетичної, граматичної, діалогічної та комунікативності. Мовленнєві заняття проводились інтегровано, комплексно розв’язуючи поставлені завдання. Здійснюється поступовий перехід від суто репродуктивних дій дітей (повторень, наслідувань зразка, переказів тощо) до продуктивних, творчих, що сприяє розвитку словесно-логічного мислення

Упродовж навчального року педагоги працювали над реалізацією завдань з патріотичного виховання дошкільників. У групах організовані куточки державної символіки в яких розміщений герб, прапор, текст гімну України; народознавчі куточки, де зібраний матеріал: народна іграшка, посуд, українські рушники, елементи українського одягу, українська вишивка.

Аналіз навчально-виховної роботи вихователів показав, що завдання з патріотичного виховання реалізуються як під час навчальних занять, так і в різних видах діяльності дітей: ігровій, трудовій, мовленнєвій, художній. Навчальні заняття проводилися в основному інтегровані. Педагоги використовують різноманітні методи і прийоми: дидактичні ігри, бесіди, проблемні запитання, художнє слово, полілоги. Вихователь молодшої групи Пискун І.В.. широко використовує усну народну творчість: казки, загадки, заклички, народні ігри, пісеньки. Вихователь групи старшого віку Дяченко А.В. на заняттях та у повсякденному житті практикує нетрадиційні методи і прийоми під час декоративного малювання (пальчиком, квачиком).

Під час навчально-виховної роботи щодо розвитку логіко-математичних здібностей дітей дошкільного віку вихователями закладу були використані різноманітні форми та методи роботи: дидактичні ігри, логіко-математичні завдання, практичні завдання, запитання проблемного та пошукового характеру, загадки тощо. В ході занять діти продемонстрували уміння робити судження, виконувати операції логічного мислення: порівняння, класифікація. Для розвитку логічного мислення, самостійності вихователі Голубчикова О.В, Дяченко А.В. пропонують дітям розв’язувати проблемні завдання, вчать шукати відповіді на запитання «хто думає інакше?», «як можна відповісти по-іншому?».Замість звичайної розповіді та пояснення вихователі ставили дітей в умови суперечливості, утруднень, що зацікавлювало їх і активізувало процес мислення. Розв'язання проблемних завдань, пошук відповіді на запитання «хто думає інакше?», «як можна відповісти по-іншому?», «як можна зробити інакше?» розвивають у дітей логічне мислення, самостійність.

Для стимулювання пізнавальної діяльності, формування у дошкільнят навичок логічного мислення вихователі використовують дидактичні розвиваючі ігри не тільки на заняттях, а і в повсякденному житті. Опанування мисливими операціями продовжується в розвивальних, дидактичних іграх, бесідах з дітьми на прогулянках, а саме: «Що зайве, чому?», «Знайди предмет за описом», «Вгадай частину доби», «Назви день тижня», тощо. Вихователі групи молодшого дошкільного віку Пискун І.В., Землякова Г.О., використовують прогулянку для проведення міні-занять на закріплення розташування предметів і об’єктів у просторі (близько, далеко, ліворуч, праворуч, всередині, під, над, біля, зверху, знизу, назад, вперед), а також при проведенні індивідуальної роботи з дітьми удосконалюють знання не тільки щодо математичних понять, а й про зовнішні властивості та якості предметів, їхні внутрішні функціональні якості, а також встановлюють різного виду між предметні зв’язки і залежності.

Особливе місце в організації дитячої праці вихователі відводять груповим, індивідуальним і колективним формам роботи.

Під час вивчення організації трудової діяльності старших дошкільників проведено анкетування батьків і бесіди з дітьми, які показали, що 40% дітей виконують трудові доручення вдома. Тоді як 10% сімей не дозволяють це робити своїм дітям через недосконалість навичок. У 50 % сімей доручення даються епізодично.

Але всі батьки вважають проблему трудового виховання дітей актуальною й бажають отримати кваліфіковану допомогу з боку педагогів дошкільного закладу.

Але є недоліки в роботі педагогів:

· В групах розвивальне середовище не повністю відповідає вимогам сучасного оснащення педагогічного процесу;

· особливої уваги потребує створення сприятливих умов для вправляння дошкільників у безпечній та доцільній поведінці;

· актуальною та невідкладною залишається проблема досягнення дітьми

належного рівня мовленнєвого розвитку;

· недостатньо уваги приділяється системності підходу до планування здоров’язберігаючої компетентності, активізації ігрової діяльності дошкільників для формування елементарних форм їх життєвої компетентності та індивідуалізації особистістного становлення.

Харчування дошкільників

Безумовно, щаслива дитина – це здорова дитина. Весь освітньо-виховний процес мав валеологічну спрямованість, використовувались здоров’язберігаючі, здоров'яформуючі технології. Постійно велась робота по формуванню правильної постави, профілактики плоскостопості. Загартування, та реалізація програми валеокорекції дали можливість знизити показники простудної захворюваності.

Завідувач постійно контролювала дотримання у групах режиму дня, режиму провітрювання, рухового режиму.

Відвідування дітьми закладу є також показником не тільки стану здоров’я дітей, але і рівня психологічного комфорту у групах. Однак, на жаль, відношення деяких батьків до необхідності систематичного відвідування дитиною групи залишає бажати кращого. Причинами тривалих пропусків також є: неплатіжоспроможність батьків, перебування матерів у відпустці по догляду за дитиною, яка вже відвідує ДНЗ, навчання батьків, безробіття.

Організація харчування дітей в дошкільному навчальному закладі, здійснювалася згідно Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах, затвердженої Наказом Міністерства освіти і науки України, Міністерства охорони здоров’я України 17.04.2006 за №298/227.

Середня вартість харчування дітей в дошкільному навчальному закладі у 2018/2019 навчальному році встановлено: 2018 рік- 20грн 20 коп, 2019 рік -

28 грн 40 коп. Батьки вносять плату за харчування у розмірі 40 відсотків від вартості харчування за день.

Харчування дітей в дошкільному навчальному закладі у 2018/2019 навчальному році здійснювалось за перспективним меню. За результатами аналізу виконання норм харчування за звітній період складає 73 %.

Найважливішою умовою правильної організації харчування дітей є суворе дотримання санітарно-гігієнічних вимог на харчоблоці та процесу приготування і зберігання їжі. З метою профілактики кишкових захворювань працівники суворо дотримуються встановлених вимог до технологічної обробки продуктів, правил особистої гігієни. Результатом є відсутність зафіксованих випадків отруєнь і кишкових захворювань дітей. Аналіз виконання норм харчування показав, що в середньому на протязі року виконано норми з м’яса на 80 риби на 58%, молока на 63 %, сир кисломолочний на 53%, яйця на 100%, овочі на 100%

Перспективні та поточні заявки подавались своєчасно. Продукти постачальниками завозились вчасно, були якісними, відповідали замовленню, завжди надавались супроводжувальні документи. Протягом навчального року стан матеріально-технічного забезпечення харчоблоку та груп відповідав достатньому рівню (харчоблок забезпечений посудом та кухонним інвентарем; обладнання знаходилось у справному стані).

Режим харчування вихованців цілком відповідав режиму роботи дошкільного навчального закладу. Інтервали між прийомами їжі строго витримувались. Протягом навчального року у закладі перебували діти пільгового контингенту. Загальний контроль за станом харчування здійснювала завідувач закладу..

Створення умов щодо безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу

Згідно ст. 23 Закону України «Про освіту» дошкільний заклад забезпечує право дитини на охорону здоров'я, здоровий спосіб життя через створення умов для безпечного нешкідливого утримання дітей. Дана робота ведеться в таких напрямках:

· Створення безпечних умов для перебування дітей.

· Організація догляду за дітьми.

· Робота з колективом по ОП, ПБ, БЖД.

· Навчально-виховна робота з дітьми з питань БЖД.

· Робота з батьками.

Кожен працівник ДНЗ «Вишенька» проявляє турботу по створенню безпечних умов для перебування дітей як у приміщенні, так і на прогулянкових майданчиках. Вчасно відбувається усунення несправності устаткування, ремонт меблів та іншого обладнання.

У відповідності до нормативно-правових документів ведеться документація, навчальний заклад забезпечений нормативно-правовими документами. Своєчасно видавались накази про організацію роботи, щодо запобігання дитячого травматизму в дошкільному закладі

Згідно з графіками проводились інструктажі з працівниками з безпеки життєдіяльності дітей, охорони праці, пожежної безпеки. Упродовж року розроблено пам’ятки для батьків щодо правил поведінки під час Новорічних та Різдвяних свят та відпусток батьків в літній період, вимог безпеки при проведенні Новорічних свят.

Питання безпеки життєдіяльності дітей та запобігання усіх видів дитячого травматизму розглядалися на нарадах при завідувачі, виробничих нарадах. Були освітлені питання важливості виконання заходів техніки безпеки на робочих місцях для забезпечення життєдіяльності малюків під час навчально-виховного процесу, аналізувалася робота колективу з даних питань, санітарні правила улаштування та утримання дошкільного закладу, пожежно-технічних умов влаштування ДНЗ.

З метою запобігання дитячого травматизму та безпеки життєдіяльності проводилися наступні види контролю:

· адміністративно-громадський контроль за станом з охорони праці, дотриманням правил пожежної безпеки (щомісячно), за проведенням та реєстрацією інструктажів з безпеки життєдіяльності, пожежної безпеки (щоквартально), за проходженням медогляду працівниками (2 рази на рік);

· попереджувальний контроль за створенням умов щодо безпеки життєдіяльності дітей та запобіганням дитячого травматизму у групах , обсягу знань дітей з безпеки.

Матеріально-технічна база

Дошкільному навчальному закладу «Вишенька» вже 47 років. . Життя вимагає постійних реконструкцій та оновлень. Це питання є одним із основних у діяльності завідувача. Багато проблем ми вирішуємо, але є проблеми з великими фінансовими затратами:

· Необхідні кошти на виконання припису Шосткинського міскрайонного відділу управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області. А саме:

1. Обладнати приміщення системою протипожежного захисту

2. Обробити дерев’яні елементи горищних покриттів будівлі засобами вогнезахисту

3. Виконати захист будівлі від прямих попадань блискавки

4. Виконати з’єднання , відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів за допомогою опресування, зварювання , паяння або затискачів.

· Необхідно оновити меблі в обох групах ( ліжечка, шафи дитячі для роздягальні, меблі для ігрових зон).

· Необхідно оновити дитячі ковдри та інший м’який інвентар

Впрядав 2018-2019 навчального року поліпшення матеріально-технічної бази відбувалось переважно за рахунок коштів місцевого бюджету, а саме:

· Косметичний ремонт приміщення – 2700-00грн;

· Придбання канцтоварів – 3000-00грн

· Ремонт оргтехніки – 400-00 грн

· Ремонт водонагрівача – 400 грн

За допомоги батьків було проведено фарбування ігрових майданчиків – 1000-00 грн; закуплено іграшок на суму 1500-00 грн; закуплено методичної літератури – 300-00; закуплено столового посуду (тарілок) на суму – 600-00 грн.

За підсумками роботи колективу упродовж навчального року можна зазначити, що поставлені завдання в цілому виконано.

Успіхи дитячого садка це успіхи всього колективу, це успіхи нашого закладу.

Звіт завідуючої Воронізького ДНЗ «Вишенька» перед педколективом та громадськістю за 2016-2017 навчальний рік

У своїй діяльності Воронізький дошкільний навчальний заклад ( дитячий садок) «Вишенька» Воронізької селищної ради Шосткинського району Сумської області керується основними НОРМАТИВНО-ПРАВОВИМИ ДОКУМЕНТАМИ Зокрема:

· Конституцією України;

· Конвенцією про права дитини;

· Законами України: «Про освіту», «Про дошкільну освіту», «Про охорону дитинства»;

· Базовим компонент дошкільної освіти в Україні

· Положенням про дошкільний навчальний заклад;

· Санітарним регламентом для дошкільних навчальних закладів, затвердженого наказом МОЗ України 24.03.2016 року за № 234 та зареєстрованого в МЮЗ України 14.04.2016 №563\28693

· Інструкцією з організації охорони життя і здоров’я дітей у дошкільних навчальних заклад

Та установчими документами:

· Статутом закладу.( прийнято загальними зборами трудового колективу 22.04.2006 року, погоджено з відділом освіти Шосткинської РДА 24.04.2006 року, затверджено Воронізькою селищною радою 04.05.2006 року, державна реєстрація проведена 04.02.2010 року, номер запису 16251050001000230)

· Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи: (серія А01 №273627);

· Довідкою АБ №283687 про включення до єдиного державного реєстру підприємств та організацій України;

· Колективним договором між адміністрацією та профспілкови , прийнятого на загальних зборах трудового колективу (протокол № 4 від 13 травня 2016 року) та зареєстрованого виконавчим комітетом Воронізької селищної ради 30 червня 2016 року, реєстраційний номер № 61

· Правилами внутрішнього трудового розпорядку

· Річним планом роботи;

· Актом готовності до нового навчального року.

Ділова документація в закладі ведеться у відповідності до «Примірної інструкції з діловодства у дошкільних навчальних закладах», затвердженої наказом МОН від 01.10.2012 року за №1059., інструктивно-методичного листа МОН України №1/9-455 від 03.07.2009 року "Планування роботи в доршкільних навчальних закладах" та інструктивно-методичного листа МОН України №1/9-306 від 06.06.2005 "Організація та зміст навчально-виховного процесу в дошкільному закладі", Базового компоненту дошкільної освіти в Україні.

Дошкільний нвчальний заклад працює за програмою розвитку дитини дошкільного віку «Я у Світі»( наук. кер. Кононко О. Л.). Згідно з наказом МОН від 24.06.2014 № 750 Програмі розвитку дитини дошкільного віку «Я у Світі» (нова редакція) надано гриф «Рекомендовано Міністерством освіти і науки України». Оновлена Програма повністю відповідає стуктурі державного стандарту — Базового компонента дошкільної освіти;

В ДНЗ в наявності річний план роботи (схвалений педагогічною радою. Протокол № 1 від 30.08.2016 року , затверджений завідуючою ДНЗ та погоджений з начальником відділу освіти Шосткинської РДА), та план роботи на оздоровчий період (затверджений завідуючою ДНЗ, погоджений з начальником відділу освіти Шосткинської РДА та в.о.начальника управління Держпродспоживслужби в Шосткинському районі)

Для забезпечення навчально-виховного процесу в закладі зібраний дидактичний матеріал, навчально-методичні посібники з різних розділів програми, навчальна література які рекомендовані до використання у 2016/2017 навчальному році МОН України згідно Листа від 12.09\8.2016 р «Про перелік навчальної літератури, рекомендованої МОН України для використання у дошкільних навчальних закладах у 2016-2017 н.»

По групам ведуться журнали обліку щоденного відвідування дітей., згідно яких складаються табелі відвідування дітьми ДНЗ, на основі яких нараховується батьківська плата.

В ДНЗ складено та затверджено наказом з основної діяльності № 3 – ОД від 13.01.2017 року «Про затвердження Номенклатури справ дошкільного навчального закладу» Номенклатура справ, яка призначена для встановлення в закладі єдиного порядку формування справ, забезпечення їх обліку, оперативного пошуку документів за їх змістом і видом, визначення строку зберігання справ. У номенклатурі ДНЗ на 2017 рік зазначені такі розділи:

· організаційно-розпорядча документація

· навчально-виховна робота

· робота з кадрами

· медична робота

· робота з охорони праці, безпеки життєдіяльності дітей, протипожежної безпеки, з цивільного захисту.

Терміни зберігання ділової документації дотримуються. Після закінчення ділового року, проводиться експертиза цінності документів, під час якої здійснюється відбір документів постійного та тривалого зберігання , які підшиваються, нумеруються і передаються до архіву закладу.1

1. Аналіз фінансової документації:

В ДНЗ в наявності санітарно-технічний паспорт, в якому занесені загальні дані ДНЗ, стан інженерно-технічних комунікацій і систем захисту приміщень ДНЗ.

Ведуться інвентарні книги основного, швидкопсувного інвентарю та матеріалів. Щороку у закладі видаються накази про інвентаризацію майна закладу і проводиться інвентаризація.

В ДНЗ складено та є в наявності штатний розпис на 2017 рік, який затверджений головою селищної ради, тарифікаційні списки педпрацівників, які затверджені начальником відділу освіти Шосткинської РДА.

Фінансове забезпечення діяльності закладу здійснюється його засновником Воронізькою селищною радою. Фінансова діяльність проводиться головним бухгалтером селищної ради Фастовець В.Г. та бухгалтером дошкільного закладу Галянт Т.М. Спільно з завідуючою закладом складається кошторис витрат, необхідних для фінансування закладу на рік, який погоджується з селищним головою Ястребовим В.Ю., районним фінансовим управлінням та затверджується сесією селищної ради. Фінансова дисципліна з боку адміністрації ДНЗ дотримується . На 2017 рік затверджено план асигнувань в сумі 921516 грн.

Використання коштів в цілому здійснюється раціонально. З метою зміцнення матеріально-технічної бази залучаються позабюджетні кошти, допомога батьків, працівників закладу. Так в 2016 році було залучено позабюджетних коштів на суму 87380 грн.

2. Створення умов для навчання дітей з особливими освітніми потребами, в тому числі дітей-інвалідів.

Перешкодами для навчання дітей з особливими потребами є архітектурні бар’єри. Так, як дитячий садок було побудовано 45 років тому, в ДНЗ є такі архітектурні бар’єри.

По-перше вхід до дитячого садка являє собою не широкі східці. (ширина 1м 80 см.) Якщо на цих східцях збудувати пандус, то це буде не тільки не зручно всім іншим дітям , але й небезпечно, тому, що ширина пандуса повинна бути не менше 90 см. Виходячи з цього в ДНЗ було збудовано переносний пандус, який може використовуватися при необхідності.

Доріжки до дитячого садка асфальтовані, рівні, не мають небезпечних виямок.

З метою реалізації інклюзивної освіти вихователі

· здійснюють моніторинг розвитку дітей, що мають труднощі у засвоєнні знань, різних видів діяльності та адекватно оцінюють причини, якими спричинено ці труднощі

· своєчасно виявляють відхилення у розвитку дошкільників

· формують готовність здорових дошкільників до позитивного ставлення до дітей-інвалідів. спільної взаємодії з однолітками, що потребують корекції психофізичного розвитку;

Розроблені поради й рекомендації вихователю, у групі якого може навчатися дитина із особливими потребами:

1. Навчитися толерантно ставитися до особливих дітей, але в ніякому разі не акцентувати увагу на дитині.

2. Сприяти створенню у дитячому колективі атмосфери доброзичливості, справедливості й терпимості.

3.Надавати індивідуальну підтримку, але при цьому не відокремлювати дітей з особливими потребами від основної групи дітей.

4. Намагатися наблизити навчальні завдання до потреб і можливостей такої дитини.

А ось медичного супроводу в ДНЗ немає. В штатному розписі не передбачено посади навіть медсестри, не те, що спеціалістів. Але надіємось, що коли виникне потреба в спеціалістах, штатний розпис буде переглянуто.

3. Дієвість внутрішнього моніторингу розвитку вихованців дошкільного навчального закладу.

Моніторинг рівня засвоєння вимог програми дітьми обох вікових груп є головним показником роботи педагогів та колективу загалом.

В травні місяці проведено моніторинг рівня сформованості компетенцій дошкільників за освітніми лініями інваріантної частини змісту дошкільної освіти за 2016-2017 н.р.

В ході контрольно-діагностичного обстеження в 2016-2017 навчального року було охоплено 34 дитини, що склало 97 відсотків. Зведені результати свідчать про наступне: 1 обстеження ( жовтень 2016 року)

№ з/п Вікова група Всього дітей Всього обстежено Кількість дітей з високим рівнем з числа обстежених Кількість дітей з достатнім рівнем з числа обстежених Кількість дітей з середнім рівнем з числа обстежених Кількість дітей на рівні формування з числа обстежених
1. Група «Квіточка» мол.дошк (4р.життя) 15 13(87%) - 2 (15%) 5 (38%) 6 (46%)
2. Група «Веселка» стар.дошк. ( 5 рік життя) 12 11(92%) 1 (9%) 6 (54%) 4(36%)
3. Група «Веселка» стар.дошек (6 рік життя) 7 7(100%) - 4(57%) 2 (29%) 1 (14%)

2 обстеження в кінці навчального року

№ з/п Вікова група Всього дітей Всього обстежено Кількість дітей з високим рівнем з числа обстежених Кількість дітей з достатнім рівнем з числа обстежених Кількість дітей з середнім рівнем з числа обстежених Кількість дітей на рівні формування з числа обстежених
4. Група «Квіточка» мол.дошк (4ржиття) 15 13 (87%) 3 (23%) 3 (23%) 6 (46%) 1 (8%)
5. Група «Веселка» стар.дошк. ( 5 рік життя) . 13 13 (100) 3 (23%) 8 (61%) 2 (16%)
6. Група «Веселка» стар.дошек (6 рік життя) 7 7 (100%) 2(29%) 2 (29%) 3 (42%)

Дані, наведені в таблицях , свідчать про те, що протягом року спостерігається поступове зростання рівня компетентності дітей обох груп, що свідчить про ефективність освітньо-виховного процесу.

Важливим показником результативності роботи дошкільного закладу є успішність навчання вихованців в школі. Рівень успішності навчання випускників ДНЗ на кінець 2015-2016 року:

№ з/п Всього Випускників ДНЗ, Кількість дітей з високим рівнем з числа обстежених Кількість дітей з достатнім рівнем з числа обстежених Кількість дітей з середнім рівнем з числа обстежених Кількість дітей на рівні формування з числа обстежених
7. 13 4 (31%) 4 (31%) 4 (31%) 1 (7%)

Таким чином, у ДНЗ створено всі умови для всебічного розвитку дітей дошкільного віку.

4. Організація роботи щодо професійного розвитку педагогічних кадрів.

4.1. Забезпечення ДНЗ кадрами:

Заклад укомплектований кадрами згідно штатного розпису. Вакансій немає

Заклад укомплектований педагогічними кадрами у відповідності до штатного розпису. Станом на 1 січня 2017 року чисельність педагогічних працівників становить 5 осіб.

Кадрова структура педагогічних працівників:

· завідуюча – 1 ставка:

· вихователі – 3.1 ставки

· музичний керівник – 0.5 ставки.

Атестація педагогічних працівників проводиться відповідно до:

1. Закону України «Про освіту» від 23 травня 1991 р. № 1060-ХІІ, зі змінами від 19 грудня 2006 р, (стаття 54 «Кадрове забезпечення сфери освіти»)

2. Закону України «Про дошкільну освіту» від 11 липня 2001 р. № 2628-ІІІ, зі змінами від 19 грудня 2006 р. (стаття ЗО «Атестація педагогічних працівників»)

3. Типового положення про атестацію педагогічних працівників, затвердженого наказом Міністерства освіти України від 06.10.2010 № 930, зареєстроване у Міністерстві юстиції України 14грудня 2010р.за № 1255/18550( зі змінами від 16.08.2913 р. наказ МОН № 1135)

4. Наказу Міністерства освіти і науки України «Про визначення порядку присвоєння педагогічних звань педагогічним працівникам» від 4 липня 2005 р, № 396, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 14 липня 2005 р. №754/11034

5. Листа Міністерства освіти і науки України «Щодо окремих питань організації проведення атестації педагогічних працівників» від 4 листопада 2002 р. № 1/9-482

6. Листа Міністерства освіти і науки України «Про атестацію музичних керівників, інструкторів з фізкультури дошкільних навчальних закладів» від 16 березня 2009р. № 1/9-165

Мета атестації педагогічних працівників: активізації творчої професіональної діяльності, стимулювання безперервної фахової та загальної освіти, якісної роботи, підвищення відповідальності за результати навчання і виховання, забезпечення соціального захисту компетентної педагогічної праці. Умовою атестації педагогічного працівника є наявність фахової освіти та володіння ним державною мовою в обсязі, необхідному для виконання його професійних обов’язків.

Атестація проводиться згідно з перспективним планом.

Згідно «Типового положення про атестацію педагогічних працівників України» в закладі видаються накази «Про проведення атестації педагогічних працівників», «Про підсумки атестації» .

В установленому порядку працівники, які підлягають атестації, завчасно знайомляться з положенням про атестацію, ознайомлюються з графіком проведення атестації у поточному році, своєчасно знайомляться з атестаційними листами, які засвідчують особистими підписами.

Підвищення кваліфікації та перепідготовки педагогічних працівників закладу здійснюється шляхом проходження курсів підвищення кваліфікації при Сумському обласному інституті післядипломної педагогічної освіти з періодичністю 1 раз в 5 років.

В закладі є перспективний план проходження курсової перепідготовки педагогів, який уточнюється і оновлюється щороку.

Плинності кадрів за останні 10 років немає.

З метою удосконалення навчально – виховного процесу, досягнення якості освіти педагогами використовуються альтернативні методики, педагогічна спадщина видатних педагогів:

–елементи ТРВЗ (вихователь Дяченко А.В.)

– музичне виховання дошкільників К.Орф (муз керівник Голубчикова О.В..)- - «Дитяче дослідження як метод навчання старших дошкільників» А.Савенкова (вихователь Землякова Г.О.)

- Технологія розвитку логічного мислення. Х.Кюізенера (вихователь Голубчикова О.В.

У закладі постійно проводиться моральне заохочення працівників. До Дня дошкілля всі педагоги ДНЗ нагороджені грамотами.

Грамотою МОН України нагороджена

· Землякова Галина Олексіївна 2004 рік

Грамотою управління освіти і науки Сумської ОДА:

· Землякова Галина Олексіївна - 1999 р

· Голубчикова Олена Василівна – 2010рік

· Дяченко Анна Василівна – 2015 рік

· Пискун Інна Василівна – 2015 рік

Всі педагоги нагороджені грамотами відділу освіти Шосткинської РДА

5 . Використання інформаційно-комунікаційних технологій в навчально-виховному процесі

Використання сучасних інформаційно-комунікаційних технологій у навчально-виховному процесі в дошкільному освітньому закладі - це одна із самих нових і актуальних проблем у сучасній дошкільній педагогіці.,

Використання ІКТ дає широкі можливості для ефективного провадження адміністративного та освітнього процесу в ДНЗ.

ДНЗ «Вишенька» має два комп'ютери, один з яких 2004 року випуску, другий був придбаний Воронізькою селищною радою в листопаді 2016 року. Підключення до інтернету дало закладу нові комунікаційні можливості: листування за допомогою електронної пошти, швидкий та простий доступ до різноманітної інформації, створення сайту.

Впровадження та використання ІКТ у закладі урегульовано Санітарним регламентом для дошкільних навчальних закладів ( наказ МОЗ України від 24.03.2016 року) та Інструкцією з організації охорони життя і здоровя дітей у дошкільних навчальних закладах, затвердженою МОН України від 28 жовтня 2008 року № 985.

6. Загальний стан території, будівель та приміщень навчального стану.

Воронізький дошкільний навчальний заклад (дитячий садок) «Вишенька» Воронізької селищної ради Шосткинського району Сумської області розташований у власному типовому приміщенні. Будівля одноповерхова, цегляна, збудована і здана в експлуатацію в 1972 році. Капітальний ремонт по утепленню приміщення був проведений в 2015 році. Були замінені вікна та утеплені стіни. Загальна площа всіх приміщень становить 300 кв.м., площа групових кімнат – 215 кв.м. Заклад за проектом розрахований на 30 дітей.

Приміщення забезпечене власною системою опалення (газова котельня, яка в цьому році буде перепрофільована на котельню з твердим паливом). Водопостачання місцеве з водяної башти, об’єм якої становить 15 куб.м., свердловина знаходиться на території закладу. Водопостачання знаходиться на утриманні КП «Добробут - 2014». Гаряче водопостачання власне, забезпечується водонагрівачем. Каналізаційна система власна.

Всі комунікації знаходяться в робочому стані і відповідають санітарним, протипожежним нормам і правилам експлуатації.

Територія закладу має площу 1 га. Вся вона обсаджена липами, вишнями, березами, алеї обсаджена кущами спиреї. Територія завжди утримується в чистоті й порядку.

Заклад має два групових приміщення, площа яких становить 115 кв.м. У кожному груповому приміщенні є роздягальня, туалетна кімната, ігрова., спальня. Обладнання групових приміщень відповідає віковим особливостям дітей та санітарно-гігієнічним нормам. Групові кімнати естетично оформлені та озеленені.

Спортивного залу в закладі, згідно проекту, немає. Тому в групових кімнатах є спортивні куточки, які укомплектовані спортивним обладнанням на 75%.

Музичного залу в закладі немає. Музичний інструмент (піаніно) знаходиться в груповій кімнаті, де проводяться музичні заняття, розваги, свята. Методичного кабінету немає. Всі методичні розробки, наочні посібники, дидактичний матеріал розміщено в кабінеті завідуючої, в групових кімнатах.

В закладі є медичний кабінет, але так, як згідно штатного розпису немає медичного працівника, то й використовується він лише тоді, коли приходять медпрацівники з Воронізької амбулаторії сімейної медицини.

В закладі є харчоблок, площа якого становить 25 кв.м. Харчоблок повністю відповідає всім санітарним вимогам. Забезпечений проточною холодною та гарячою водою, має все обладнання для зберігання швидкопсувних продуктів (2 холодильника, морозильна камера), має обладнання для приготування їжі (2 електроплити, одна з яких має духову шафу, електромя'сорубка). Кухонним інвентарем харчоблок забезпечений в достатній кількості. В дошкільному закладі є пральня, площа якої становить 16 кв.м. Пральня має все необхідне обладнання, яке повністю відповідає всім санітарним вимогам.

На території закладу розміщений спортивний майданчик, який укомплектований гімнастичними драбинами, кільцекидами, полем для гри з м’ячем, спортивним інвентарем для ходьби, стрибків.

На території закладу є два ігрові майданчики. На них обладнані альтанки, пісочниці, гойдалки. Все обладнання безпечне, відповідає санітарно- гігієнічним вимогам.

7. Створення безпечних умов для учасників навчально-виховного процесу.

В закладі систематично здійснюються заходи, направлені на дотримання всіма працівниками правил техніки безпеки відповідно до Законів України «Про охорону праці», «Про захист населення від інфекційних хвороб», «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя», «Про боротьбу з захворюванням на туберкульоз», «Про пожежну безпеку», та Санітарного регламенту для дошкільних навчальних закладів.

При прийомі на роботу в ДНЗ і при подальшій роботі людина обов’язково проходить :

· Ввідний інструктаж з охорони праці.

· Первинний інструктаж на робочому місці

· Повторний інструктаж

В ДНЗ розроблені, погоджені з профспілкою та затверджені такі інструкції з безпеки діяльності працівників.

Крім того розроблені та затверджені інструкції з питань пожежної безпеки

Законом України «Про освіту» визначено, що кожна людина має право на забезпечення безпечних і нешкідливих умов навчання, праці і виховання. Тому одним з пріоритетних завдань дошкільного закладу є забезпечення умов для збереження та зміцнення здоров’я дітей з раннього дитинства.

Охорона життя дитини є пріоритетним завданням системи дошкільної освіти, реалізація якого сприяє збереженню та зміцненню здоров׳я малюків, дає поштовх до його формування та відновлення. Саме у цьому віці у дитини формуються основи здорового способу життя, норми безпечної поведінки.

Усі працівники ДНЗ відповідають за створення нешкідливих умов

перебування дітей в ДНЗ, збереження їх фізичного і психічного здоров׳я. Відповідальність за організацію роботи з питань охорони життя і здоров׳я покладається на завідуючу ДНЗ Сердюк Г.М. Щоб в ДНЗ створити нешкідливі умови перебування дітей всі працівники ДНЗ знають Інструкцію з охорони життя і здоров׳я дітей в ДНЗ., яка затверджена наказом МОН України від 28.10.2008 року № 985.. .

Всі інструкції розробляються керівником закладу, погоджуються з профспілкою, затверджуються керівником закладу, реєструються. Працівники ознайомлюються з цими інструкціями під підпис. Один екземпляр видається на руки, другий з підписами працівників знаходяться в особовій справі працівника.

В ДНЗ розроблені, погоджені і затверджені посадові інструкції. Всі працівники ознайомлені з посадовими інструкціями під підпис. Один екземпляр знаходиться в них на руках.

Питання охорони праці постійно розглядаються на виробничих нарадах та нарадах при завідуючій.

Приміщення закладу відповідає нормам пожежної безпеки. В наявності протипожежний інвентар, план евакуації дітей на випадок пожежі.

В закладі створена комісія по розслідування та обліку нещасних випадків. Але за останні 5 років нещасних випадків не зареєстровано.

Дитячого травматизму під час навчально-виховного процесу та травматизму працівників ДНЗ за останні 3 роки не зареєстровано.

Наповнюваність груп відповідає законодавству щодо наповнюваності груп. Хоча списочний склад і перевищує норми наповнюваності, а відвідування дітей в середньому відповідає нормі.

Комплектація груп в ДНЗ відбувається за різновіковим принципом:

· Молодша група – діти віком від 3 до 5 років

· Старша група – діти віком від 5 до 6 (7) років.

Прийом дітей здійснює завідуюча закладом за направленнями виконкому селищної ради.

Медичне обслуговування в ДНЗ здійснюється медпрацівниками Воронізької амбулаторії загальної практики сімейної медицини. Медичної сестри в закладі за штатним розкладом немає. Всю документацію, якщо вона в компетентності завідуючої, веде завідуюча ДНЗ. Профілактичну роботу проводять медпрацівники Воронізької амбулаторії загальної практики сімейної медицини та педагоги закладу. Проводяться бесіди, консультації, випускаються «Санбюлетні», де розміщується інформація про поширені та небезпечні хвороби, рекомендації по їх профілактиці.

Облік та аналіз захворювань дітей веде завідуюча закладом.

Контроль за дотриманням санітарно-гігієнічних норм та протиепідемічного режиму в закладі здійснює завідуюча. Моніторингові дослідження Шосткинським міськрайонним відділом Сумського Обласного лабораторного центру МОЗ України та результати планової перевірки санітарного законодавства відділом державного контролю за дотриманням санітарного законодавства Управління Держпродспоживслужби в Шосткинському районі в 2016-2017 н.р. порушень санітарного законодавства не виявили. Інфекційних захворювань з вини працівників не зареєстровано, що свідчить про достатню роботу колективу закладу.

У літній оздоровчий період у дошкільному навчальному закладі працювало 2 групи дошкільного віку. Літній оздоровчий період в ДНЗ «Вишенька» проводився з 15 по 31 серпня 2016р. Влітку дошкільний навчальний заклад відвідувало 25 дітей, що становить 83 % від загальної кількості дітей дошкільного навчального закладу.

Аналіз виконання норм харчування у літній період показав, що норми споживання дітьми м’яса виконано на 109 %, риби — на 100%, молока — на 80%, овочів – 110%, фруктів – 111%, соків — на 90 %.

Порушень виконання положень нормативно-правових актів з питань безпеки життєдіяльності дітей у літній період не виявлено.

У цілому План роботи на літній оздоровчий період виконано.

8. Організація розвивального навчально-виховного середовища.

На виконання концептуальних положень Базового компонента дошкільної освіти України педагогічний колектив спрямовує свою діяльність на збалансованість різних складників розвиваючого середовища : природного, предметно-ігрового, соціального, яке не гальмує природних життєвих виявів дитини, сприяє їх реалізації, становленню, вдосконаленню. Адже дитина зі своїми уподобаннями, інтересами, здібностями, особливостями являється головним учасником освітнього процесу. Тому всі зусилля педагогів направлені на створення необхідних умов для розвитку дитини, тобто, створення сприятливого розвивального простору, в якому дитина активно діє, спілкується, отримує знання , розвиває свої уміння, навички.

Створюючи розвивальне середовище, педагоги ДНЗ дотримуються певних принципів, зокрема:

· безпечність

· раціональність

· динамічність

· комфортність кожної дитини

· позитивно-емоційне навантаження.

Оснащення навчально-виховного процесу та предметно-ігрового середовища в закладі здійснюється відповідно до «Типового переліку обов’язкового обладнання, навчально-наочних посібників та іграшок в дошкільних навчальних закладах ( наказ МОН України № 509 від 11.09.2002 р.)

Для забезпечення навчально-виховного процесу в закладі зібраний дидактичний матеріал, наочні посібники з різних розділів програми.

Були придбані наочні посібники з патріотичного виховання , з мовленнєвого розвитку, з математики, з ОБЖД.

З метою поповнення розвивального середовища 17.09.2016 року в дошкільному навчальному закладі відбулась виставка-презентація дидактичних посібників, виготовленого руками педагогів. У виставці-презентації взяли участь всі педагоги, що складає 100 відсотків від загальної кількості та було презентовано 6 зразків дидактичних посібників.

Кращими визнані дидактичні посібники вихователя Голубчикової Олени Василівни « Інтелектуальна скарбничка», «По слідам Червоної книги»; вихователя Пискун І.В. «Нетрадиційні методи оздоровлення дітей дошкільного віку»; вихователя Землякової Г.О «Ознайомлення дітей з рідним краєм», вихователя Дяченко А.В «Розвиток творчого мислення дошкільнят».

Всі педагоги прийняли участь в зібранні місцевого дитячого фольклору Систематизували його і відтворили його в посібнику «Дитячий народний фольклор Шосткинщини»

Була створена «Історія створення і розвитку дитячого садка (1972-2017р.р)»

Вихователем Голубчиковою О.В. були виготовлені різнокольорові палички Кюізенера. Вихователь Пискун І.В. виготовила своїми руками багато нетрадиційного фізкультурного обладнання.

Іграшками заклад забезпечено на 70%.

Вся фізкультурно-оздоровча робота в Воронізькому дошкільному навчальному закладі «Вишенька» здійснюється відповідно до Закону України «Про дошкільну освіту», «Про фізичну культуру», Базового компоненту дошкільної освіти України, Програми розвитку дитини дошкільного віку «Я у Світі», Інструктивно-методичих рекомендацій МОН. (Лист МОН України № 1/9-456 від 02.09.2016 р. «Організація фізкультурно-оздоровчої роботи в дошкільних навчальних закладах».

Для проведення даної роботи в ДНЗ «Вишенька» перш за все створені належні умови для ефективного здійснення фізкультурно-оздоровчої роботи, для формування, збереження та зміцнення здоров’я дітей. Так як фіззалу в дитячому садку немає, в обох групах створені фізкультурні куточки, в яких знаходиться фізкультурне обладнання, яке відповідає санітарно – гігієнічним вимогам, вимогам безпеки, що дає змогу раціонально використовувати його в роботі з дітьми. Достатньо нестандартного фізкультурного обладнання зробленого руками вихователів (Пискун Інна Василівна, Голубчикова Олена Василівна) та батьків. Все спортивне обладнання має естетичний вигляд. Усі спортивні куточки розміщені в доступному для дітей місці. Для занять на свіжому повітрі облаштовані ігрові та спортивний майданчики.

Вихователі в роботі з дітьми керуються перспективно-календарним та поточним плануванням, де належне місце посідає фізкультурно-оздоровча робота. Позитивні наслідки фізкультурно-оздоровчої роботи забезпечуються різноманітністю їх форм. Провідне місце займають організовані форми фізичного виховання та самостійної рухової діяльності дошкільників під час прогулянок та інших режимних моментів. Фізкультурно-оздоровчі форми з дітьми включають:

- заняття з фізкультури;

- вправи на свіжому повітрі;

- рухливі та спортивні ігри, вправи, пішохідні переходи; - різні види гімнастики (ранкова, гігієнічна після сну, корегуюча); - фізкультхвилинки, фізкультурні паузи, динамічні перерви; - спортивні свята, розваги, дні здоров’я тощо.

Один раз на тиждень планується пішохідний перехід за межі дошкільного закладу. В кожній групі щодня проводиться ранкова гімнастика. Широко використовуються вправи з різними предметами та з різних вихідних положень.Після денного сну проводяться комплекси гігієнічної гімнастики, до складу якої входять загально розвиваючі вправи, вправи для профілактики плоскостопості та порушень постави. Щоденно плануються рухливі ігри. Для врахування базових рухів в іграх, впливу на різні групи м’язів, пори року та місця в режимі дня вихователі користуються циклограмами використання рухливих ігор. Щомісяця в дошкільному закладі проводяться Дні здоров’я. Належна увага приділяється підготовці та проведенню спортивних свят та розваг. Вихователь Пискун Інна Василівна маючи фахову підготовку організатора фізичної культури, методично грамотно проводить всі організаційні форми роботи з фізичної культури, комплексно вирішує оздоровчі, освітні та виховні завдання з урахуванням анатомо-фізіологічних, психологічних та індивідуальних особливостей дітей, передбачає всі заходи щодо запобігання дитячого травматизму, формує і повсякчас підтримує інтерес дітей до самостійної рухової активності. Упроваджує нетрадиційні форми і методи роботи із фізичного виховання: інтенсивне загартування (ходьба босоніж, контрастне обливання ніг), спеціальні лікувально-профілактичні процедури (різні види гімнастики: гімнастика для очей, імунна гімнастика, дихальна гімнастика, пальчикова гімнастика, фітбол-гімнастика). Ці методи не вимагають дорогого обладнання. Вони вчать малюків долати труднощі, підвищують життєвий тонус, створюють гарний настрій, а також дають позитивні результати у дітей, які хворіють на гострі респіраторні захворювання, запобігають плоскостопості та порушень постави. Вихователь дбає про результативність фізкультурно-оздоровчої роботи з дітьми, а також підвищенню у них інтересу до фізкультури. Для цього вона використовує нестандартне обладнання, яке вона виготовляє сама («Доріжки здоров’я», Квіткові квадратики», «Султанчики», «Спортивні мішечки»), тощо.

В ДНЗ працює 4 гуртки художньо-естетичного, фізкультурно-оздоровчого спрямування. Це:

· «Ліпимо самі»- керівник Дяченко А.В. (безкоштовний0

· «Співаночка» -керівник Голубчикова О.В. (безкоштовний)

· «,Малюки-здоров'яки»- керівник Пискун І.В. (безкоштовний)

· «Юні дослідники»- керівник Землякова Г.О. (безкоштовний)

Діяльність керівників гуртків урегульовано Листом МОН України «Щодо вирішення окремих питань діяльності керівників гуртків дошкільних навчальних закладів» від 18.09.2014 р «/№ 1.9-473.

Гуртки були організовані виходячи з інтересів, потреб дітей та бажань батьків. Це додаткова організаційна форма освітнього процесу. Керівники гуртків мають розроблені програми , які не дублюють завдання освітньої програми розвитку, за якою працює заклад. Особливістю організації гурткової роботи є те, що акцент у навчанні зміщується з інформаційно--знаннєвого змісту на набуття цікавого, емоційно забарвленого особистісного досвіду кожної дитини.

Освітній процес регламентується нормативно-правовими актами: Законом України «Про дошкільну освіту», Положенням про дошкільний навчальний заклад, інструктивно-методичними листами: від 06.06.05 №1/9- 306 «Організація та зміст навчально-виховного процесу в дошкільних навчальних закладах» від 03.07.09 р. №1/9-455 «Планування роботи в дошкільних навчальних закладах», Програмою розвитку дитини дошкільного віку «Я у Світі», Базовим компонентом дошкільної освіти в Україні, Листом МОН України від 16.06.2016 № 1\9 – 356 «Щодо організації освітньої роботи в дошкільних навчальних закладах у 2016-2017 навчальному році»

Навчально-виховний процес дошкільного закладу зорієнтований на дитину, створені умови для особистого розвитку і творчого саморозвитку кожної дитини.

Розклад занять складено з урахуванням домінуючого навантаження на дитину (психічного, фізичного, емоційного), передбачено раціональне чергування видів діяльності, проводяться гігієнічні заходи щодо профілактики стомлення дітей, враховується як загальний стан, так і стан їх здоров'я.

Активну участь у навчально-виховному процесі бере помічник вихователя. Вона обізнана про режим групи, знає розклад занять, допомагає вихователю вчасно підготуватися до їх проведення.

Соціальний розвиток дошкільників в ДНЗ здійснюється в усіх видах діяльності. Простежується взаємозв’язок між явищами соціалізації в праці, впливом трудової та ігрової діяльностей та виховання морально-етичних норм поведінки дошкільників. Вихователі певним чином впливають на розвиток дружніх відносин з однолітками та дітьми різного віку, звертають увагу на зовнішній вигляд дитини, поставу, зачіску, вираз обличчя. Вчить дивитися в очі під час спілкування з іншими, вислуховувати про що їм говорять, виконувати прохання, доручення. Для цього використовуються вихователем спостереження, індивідуальні бесіди, читання спеціальної літератури, педагогічні та методичні консультації

Довкілля є ґрунтовним джерелом збагачення життєдіяльності дитини. Вихователі під час знайомлення дітей із довкіллям розв’язують також деякі завдання із розвитку мовлення. Зв’язки між розділами програми дозволяють показати те або інше явище з різних боків, поглибити й закріпити уявлення про нього, навчити використовувати знання й уміння в різних умовах. Формування уявлень продовжується і поза заняттями, у процесі повсякденного життя, іграх, праці. У різний час дня планується проведення спостережень для збагачення знань і уявлень дітей про те, що оточує, про природу. У плані відображаються основні прийоми цих спостережень. Вихователь планує й організовує освітню роботу з дошкільнятами і у формі дидактичних ігор, вправ із дидактичним матеріалом.

Гра – найголовніший вид діяльності. В грі діти навчаються. Вихователями плануються і проводяться з дітьми рухливі, дидактичні, сюжетно-рольові ігри.

В дошкільному навчальному закладі створені необхідні умови для розвитку ігрової діяльності. З метою покращення ігрової діяльності дітей, збагачення змісту ігор, розширення їхньої тематики, виховання інтересу до різних видів іграшок вихователь у роботі з дітьми використовує різні види лялькового театру: пальчиковий, настільний. Провідне місце займає творча сюжетно-рольова гра: «Лікарня», «Супермаркет», «Перукарня»,»Кухня». Ігрова діяльність дітей організовується протягом усього дня. Для рухливих ігор вихователі виготовили багато атрибутів. У грі – основному виду діяльності, поряд з розв’язанням виховних завдань, значне місце відводиться пізнавальним

Невід’ємна складова змісту навчально-виховного процесу - розумове виховання. Для його здійснення застосовується як повсякденне життя дитини, так і спеціально організована навчальна діяльність у формі занять з мовленнєвого розвитку, ознайомлення з довкіллям і природою, навчання елементів грамоти та логіко-математичного розвитку, на яких поєднуються пізнавально-розвивальна робота з різних розділів програми.

Одним із важливих завдань розумового виховання дошкільників є оволодіння рідною мовою. Навчання мови та мовленнєвий розвиток спрямовувалося на формування у дітей лексичної, фонетичної, граматичної, діамонологічної та комунікативності. Мовленнєві заняття проводяться інтегровано, комплексно розв’язуючи поставлені завдання. Здійснюється поступовий перехід від суто репродуктивних дій дітей (повторень, наслідувань зразка, переказів тощо) до продуктивних, творчих, що сприяє розвитку словесно-логічного мислення

Упродовж навчального року педагоги працювали над реалізацією завдань з патріотичного виховання дошкільників. У групах організовані куточки державної символіки в яких розміщений герб, прапор, текст гімну України; народознавчі куточки, де зібраний матеріал: народна іграшка, посуд, українські рушники, елементи українського одягу, українська вишивка.

Аналіз навчально-виховної роботи вихователів показав, що завдання з патріотичного виховання реалізуються як під час навчальних занять, так і в різних видах діяльності дітей: ігровій, трудовій, мовленнєвій, художній.. Навчальні заняття проводилися в основному інтегровані. Педагоги використовують різноманітні методи і прийоми: дидактичні ігри, бесіди, проблемні запитання, художнє слово, полілоги. Вихователь молодшої групи Пискун І.В.. широко використовує усну народну творчість: казки, загадки, заклички, народні ігри, пісеньки. Вихователь групи старшого віку Дяченко А.В. на заняттях та у повсякденному житті практикує нетрадиційні методи і прийоми під час декоративного малювання (пальчиком, квачиком)..

9. Організація харчування дітей.

Харчування дітей і закладі проводиться відповідно до Інструкції З організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах (зі змінами, наказ МОН № 202\165 від 26.02.2013р) затвердженої наказом МОН та МОЗ України від 17.04.2006 року № 298\227, Постанови кабінету Міністрів України «Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах» від 22.11.2004 року № 1591 ( зі змінами), Закону України « Про дитяче харчування» від 14.09.2006 року № 142-Y (зі змінами),Закону України «Про безпечність та якість харчових продуктів « від 23.12.1997 р.№ 771\97 – ВР (зі змінами),Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» від 06.04.2000.№ 1645 –ІІІ (зі змінами, Закону України «Про дошкільну освіту» від 11.07.2001р № 2628 – ІІІ (зі змінами) Закону України « Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення « від 24.02.1994р № 4004 –XІІ (зі змінами)наказу МОН та МОЗ України «Щодо невідкладних заходів з організації харчування дітей у дошкільних, загальноосвітніх, позашкільних навчальних закладах « від 15.08.2006 року № 620\563,Листа МОН України «Про вживання заходів щодо запобігання харчових отруєнь» від 08.12.2008 № 1.9-795, Листа МОН України «Про здійснення контролю за організацією харчування у дошкільних навчальних закладах «від 23.05.2012 року № 1\9-336

Харчоблок закладу забезпечений всім необхідним обладнання та інвентарем. Має 2 електроплити, водонагрівач, електром’ясорубку. Кухонним інвентарем заклад забезпечено на 100%.

Щомісячно завідуюча закладом здійснює аналіз виконання натуральних норм харчування. Щокварталу такі звіти подаються в відділ освіти Шосткинської РДА. Аналіз виконання натуральних норм харчування за 2016 рік виявив, що більшість продуктів харчування видається дітям згідно норм, не додано дітям фруктів, соків, молока та кисломолочних продуктів, риби., м’яса.

В закладі відпрацьований режим харчування. Кожного дня складається меню-розкладка, в якій чітко відображено кількість продуктів харчування виданих на 1 дитину. Для того, щоб харчування було різноманітним, складається перспективне меню на 10 днів, яке погоджується з управлінням Держпродспоживслужби в Шосткинському районі

При необхідності організовується дієтичне харчування.

10. Забезпечення якості управлінської діяльності.

Річний план – це основний документ дошкільного навчального заклад, що регламентує його діяльність упродовж навчального року відповідно до колегіально визначених завдань. Річний план роботи ДНЗ «Вишенька» схвалено педагогічною радою 30 серпня 2016 року (протокол педради № 1) затверджений завідуючою ДНЗ та погоджений з відділом освіти Шосткинської РДА. Основні завдання на 2016-2017 н.р. визначено на основі аналізу роботи закладу за минулий рік з урахуванням виявлених проблем та потреб закладу. Пріоритетні завдання на 2016-2017 н.р.

· Створити сприятливі умови для охорони і збереження життя і здоровя вихованців

· Активізувати роботу з народознавства, акцентувати увагу на патріотичне виховання у контексті розвитку духовного потенціалу особистості дитини дошкільного віку.

· Оновити підходи до логіко-математичного розвитку дошкільників згідно Базового компонента дошкільної освіти України.

Протягом навчального року проводиться аналіз реалізації річного плану роботи закладу, визначається рівень виконання кожного завдання та причини невиконання річних завдань. .

У дошкільному навчальному закладі створена комплексна система контролю за повноцінною роботою всіх учасників навчально – виховного процесу, яка відображена в посадових інструкціях та функціональних обов’язках адміністрації та в річному плані роботи, де визначено зміст внутрішнього контролю, форму узагальнення результатів, документи, що підлягають вивченню, а також терміни його здійснення. Напрями діяльності, які постійно знаходяться під контролем:

− Охорона і зміцнення здоров'я.

− Навчально – виховний процес.

− Управління кадрами.

− Соціально – суспільна діяльність.

− Адміністративно – господарська діяльність.

− Зміцнення матеріально – технічної бази.

Щоденно адміністрацією ДНЗ проводиться оперативний контроль за роботою працівників (підготовка педагогів, спеціалістів до робочого дня, зміст та якість перспективного та календарного планування, виконання рішень педагогічних рад та самоосвіта педагогів тощо).

Усі матеріали контролю узагальнено в довідках і наказах по ДНЗ. Також систематично здійснюється контроль за виконанням рекомендацій, наданих під час проведення контролю.

Відповідно до річного плану адміністрація ДНЗ здійснює тематичні та комплексні перевірки, охоплюючи всі розділи програми.

Результати контролю адміністративно – господарчої та педагогічної діяльності фіксуються у діловому щоденнику контролю завідувача. У системі управлінських заходів адміністрації певне місце займає відвідування занять з метою вивчення результативності навчання та виховання дітей. За наслідками контролю проводиться всебічний аналіз.

Щорічно проводиться звітування завідуючої ДНЗ на загальних зборах трудового колективу та батьків навчального закладу щодо функціонування навчального закладу у поточному навчальному році та пріоритетні завдання на наступний навчальний рік.

12. Роль навчального закладу у житті територіальної громади та його суспільна оцінка громадськими об'єднаннями.

Адміністрацією проводиться робота щодо забезпечення гарантованого права громадян на отримання дошкільної освіти. З даного напрямку роботи є в наявності нормативні та законодавчі документи, зміст яких своєчасно доводиться до членів колективу закладу.

Дошкільний навчальний заклад є не тільки установою, що реалізує освітні послуги, здійснює процеси виховання, розвитку, навчання дітей, але й культурно - розвиваючим центром. Мету співробітництва з родинами вихованців не обмежуємо якісним виконанням їхнього соціального замовлення щодо нагляду, виховання та навчання дітей. Уся робота з батьками починається з вивчення контингенту сімей та можливостей участі батьків в освітньо-виховному процесі. Це дає можливість втілювати індивідуальний підхід до кожного вихованця, обирати ефективні форми індивідуального супроводу сім'ї. Соціально – педагогічна діяльність ДНЗ в процесі навчально-виховної роботи дозволила реалізувати завдання щодо:

- встановлення партнерських відносин з сім'ями вихованців, об'єднання зусиль в реалізації прав дитини, його фізичного, психічного та духовного розвитку;

- підвищення педагогічної компетентності батьків шляхом використання сучасних методів спілкування (вирішення проблемних ситуацій сімейного виховання, партнерська взаємодія батьків і дітей в різних видах діяльності, обмін досвідом сімейного виховання), підтримка впевненості у власних педагогічних здібностях молодих батьків;

- оновлення змісту, методів і форм супроводу сім'ї в забезпеченні безболісної соціалізації дитини в умовах дошкільного закладу.

Це дає позитивні результати:

- виникли якісно нові, взаємозбагаченні відносини на рівні: батьки - діти - педагоги;

- збільшилася кількість батьків, зацікавлених в активній участі і організації навчально-виховного процесу;

- підвищився рівень інтересу до життєдіяльності ДНЗ,

- рівень професійної компетентності педагогів у сфері спілкування з батьками вихованців;

З метою педагогічної просвіти батьків, яка взаємно збагачує батьків і педагогів досвідом вивчення особливостей дітей та мистецтвом їх виховання проводиться проводяться «Дні відкритих дверей», разом з батьками організовуємо музично - спортивні свята . В усіх вікових групах є яскраві, естетично оформлені батьківські куточки, активно проводиться робота з батьківськими комітетами. Використовуються такі форми роботі з батьками:

Колективні форми роботи Групові форми роботи Індивідуальні форми роботи
1. Загальні батьківські збори. 2.«Дні відкритих дверей». 3. Спільні родинно - спортивні свята, ярмарки. 4. «Тиждень сім'ї» 5. Спільні екологічні акції. 1. Групові батьківські збори. 2. Круглі столи. 3. Анкетування батьків. 1. Консультації. 2. Бесіди.

Контроль за роботою педагогів з батьками здійснюється завідуючою.

Забезпеченість наступності між дошкільною та шкільною ланками освіти в умовах сучасності є дуже важливі. Усвідомлюючи це, педагогічні колективи ДНЗ «Вишенька» та ЗОШ Ӏ-ӀӀӀ ступенів ім. П.Куліша. комплексно здійснюють заходи, спрямовані на організацію спільних дій та узгодження педагогічних зусиль.

Так, на дошкільному рівні вихователі прагнуть зберегти самоцінність дошкільного дитинства і формувати особистісні якості дітей, які є основою успішного шкільного навчання. Школа ж, як наступник дошкільної освіти, починає не з «нуля» а продовжує розвивати потенціал дітей, розкритий ще в дошкільному віці. Такий підхід дає змогу визначити освіту як єдину систему на всіх етапах навчання.

Реалізація наступності між навчальними закладами передбачає комплекс організаційних заходів, спрямованих на задоволення вікових і особистісних потреб дітей старшого дошкільного віку і молодшого шкільного віку. Такий комплексний підхід має на м еті забезпечити психологічні умови, які максимально сприяли б успішному розвитку особистості дитини, збереження її індивідуальності.

Для цього здійснюються такі заходи:

· Щороку складається угода про співпрацю ДНЗ та ЗОШ

· Складається спільний план з наступності ДНЗ та ЗОШ

· Організовуються зустрічі вчителів початкових класів з дітьми старшого дошкільного віку та їх батьками в дошкільному закладі.

· Проводяться спільні наради

· Організовується взаємовідвідування занять і уроків вчителями та вихователями.

Методичну роботу з вихователями закладу та вчителями початкових класів організовують заступник директора школи з навчально-виховної роботи Доценко М.Г. та завідуюча закладом Сердюк Г.М.

Дитячий садок звітує перед виконкомом Воронізької селищної ради про роботу ДНЗ в осінньо-зимовий період, про готовність закладу до оздоровлення дітей влітку, про використання бюджетних коштів, про хід оздоровлення дітей влітку. Ці всі звіти публікуються як на офіційному сайті селищної ради, так і на сайті дошкільного закладу.

Працівники закладу приймають участь в усіх масових заходах, які організовуються в селищі. За участь в конкурсі «Моя барвиста Україна» колектив отримав подяку від селищного голови за творчий підхід до створення квіткової композиції з нагоди святкування 839 річниці селища.

Зібратись разом – це початок, триматись разом – це прогрес, працювати разом – це успіх

Звіт завідуючої Воронізького ДНЗ «Вишенька» перед педколективом та громадськістю за 2017-2018 навчальний рік

Йти вперед – означає втратити душевний спокій, залишитись на місці –
означає втратити себе. Наш дошкільний заклад дбає про забезпечення прав дітей на здобуття дошкільної освіти, створення кожному малюкові рівних з його однолітками умов для подальшого навчання в школі, успішного особистого розвитку.

У своїй діяльності Воронізький дошкільний навчальний заклад ( дитячий садок) «Вишенька» Воронізької селищної ради Шосткинського району Сумської області керується основними НОРМАТИВНО-ПРАВОВИМИ ДОКУМЕНТАМИ
Зокрема:

· Конституцією України;

· Конвенцією про права дитини;

· Законами України: «Про освіту», «Про дошкільну освіту», «Про охорону дитинства»;

· Базовим компонент дошкільної освіти в Україні

· Положенням про дошкільний навчальний заклад;

· Санітарним регламентом для дошкільних навчальних закладів, затвердженого наказом МОЗ України 24.03.2016 року за № 234 та зареєстрованого в МЮЗ України 14.04.2016 №563\28693

· Інструкцією з організації охорони життя і здоров’я дітей у дошкільних навчальних заклад

Та установчими документами:

· Статутом закладу.( прийнято загальними зборами трудового колективу 22.04.2006 року, погоджено з відділом освіти Шосткинської РДА 24.04.2006 року, затверджено Воронізькою селищною радою 04.05.2006 року, державна реєстрація проведена 04.02.2010 року, номер запису 16251050001000230)

· Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи: (серія А01 №273627);

· Довідкою АБ №283687 про включення до єдиного державного реєстру підприємств та організацій України;

· Колективним договором між адміністрацією та профспілкови , прийнятого на загальних зборах трудового колективу (протокол № 4 від 13 травня 2016 року) та зареєстрованого виконавчим комітетом Воронізької селищної ради 30 червня 2016 року, реєстраційний номер № 61

· Правилами внутрішнього трудового розпорядку

· Річним планом роботи;

· Актом готовності до нового навчального року.

Ділова документація в закладі ведеться у відповідності до «Примірної інструкції з діловодства у дошкільних навчальних закладах», затвердженої наказом МОН від 01.10.2012 року за №1059., інструктивно-методичного листа МОН України №1/9-455 від 03.07.2009 року "Планування роботи в дошкільних навчальних закладах" та інструктивно-методичного листа МОН України №1/9-306 від 06.06.2005 "Організація та зміст навчально-виховного процесу в дошкільному закладі", Базового компоненту дошкільної освіти в Україні.

Дошкільний навчальний заклад працює за програмою розвитку дитини дошкільного віку «Я у Світі»( наук. кер. Кононко О. Л.). Програма повністю відповідає стуктурі державного стандарту — Базового компонента дошкільної освіти;

В ДНЗ в наявності річний план роботи (схвалений педагогічною радою. Протокол № 1 від 30.08.2017 року , затверджений завідуючою ДНЗ та погоджений з начальником відділу освіти Шосткинської РДА), та план роботи на оздоровчий період (затверджений завідуючою ДНЗ, погоджений з начальником відділу освіти Шосткинської РДА та в.о.начальника управління Держпродспоживслужби в Шосткинському районі)

Для забезпечення навчально-виховного процесу в закладі зібраний дидактичний матеріал, навчально-методичні посібники з різних розділів програми, навчальна література які рекомендовані до використання у 2017/2018 навчальному році МОН України згідно Листа від 12.09\8.2016 р «Про перелік навчальної літератури, рекомендованої МОН України для використання у дошкільних навчальних закладах у 2016-2017 н.»

По групам ведуться журнали обліку щоденного відвідування дітей., згідно яких складаються табелі відвідування дітьми ДНЗ, на основі яких нараховується батьківська плата.

Заклад укомплектований педагогічними кадрами у відповідності до штатного розпису. Чисельність педагогічних працівників становить 5 осіб. В тому числі:

· завідуюча

· 3 вихователі

· музичний керівник.

Обслуговуючий персонал:

• 2 пом.вихователя

• 1 кухар

• 1 машиніст з прання білизни

• 1 сторож

• 1 робітник з к обслуговування котельні

· 3 кочегара

Всі члени педагогічного колективу мають педагогічну освіту. 4 педагоги мають вищу педагогічну освіту, що становить 80%, один педагог має середню педагогічну освіту, що становить 20 %

В ДНЗ за результатами атестації 3 педагоги мають вищу кваліфікаційну категорію, що становить 60%. 1 педагог має першу кваліфікаційну категорію, що становить 20% і один – 8 тарифний розряд, що становить 20%.

Підвищення кваліфікації та перепідготовки педагогічних працівників закладу здійснюється шляхом проходження курсів підвищення кваліфікації при Сумському обласному інституті післядипломної педагогічної освіти з періодичністю 1 раз в 5 років. В закладі є перспективний план проходження курсової перепідготовки педагогів, який уточнюється і оновлюється щороку. План кожного року виконується на 100 відсотків

Відповідно до Закону України «Про дошкільну освіту», виходячи з аналізу освітньої і методичної роботи за 2016-2017 навчальний рік, враховуючи досягнення і перспективи розвитку, діагностичне анкетування педагогів, нормативно-правові акти МОН України, методичні рекомендації ОІППО, відділу освіти Шосткинської РДА та з метою усунення недоліків і забезпечення більш високої якості дошкільної освіти, ефективного педагогічного впливу на розвиток особистості дитини, педагогічний колектив разом з батьками та громадськістю дошкільного навчального закладу в 2017-2018 навчальному році організовував роботу по виконанню слідуючих завдань:

Основні завдання закладу

1. Патріотичне виховання у контексті розвитку духовного потенціалу особистості дитини дошкільного віку.

2. Спрямувати роботу педагогів на реалізацію завдань трудового виховання в процесі організованої і самостійної предметно-практичної та природничо- дослідницької діяльності дітей

3. Забезпечення наступності в реалізації завдань духовного, патріотичного, трудового виховання у партнерській взаємодії між ДНЗ, родиною та школою

А також продовжувати роботи по створенню умови для збереження оптимального рухового режиму, загартування та зміцнення здоров’я дітей, використовуючи сучасні методи оздоровчо-розвивального напрямку та різноманітну дитячу діяльність.

Формування дитячого контингенту забезпечує конституційні права дітей дошкільного віку на доступність здобуття якісної освіти.

Практична потужність закладу становить 30 дітей. В закладі в 2 різновікових групах виховуються 35 дітей. А саме:

· В молодшій групі (3-4 –ий рік життя)-13 дітей

· В старшій дошкільній групі (5-6-ий рік життя) – 22 дітей

В закладівиховуютьсядітисоціальнонезахищенихкатегорій

10 дітей з багатодітних сімей

1 дитина, батько якої є учасником бойових дій

У нашому дитячому садку по-домашньому тепло, затишно і любо живеться малечі, бо працює в ньому творчий колектив, який всю свою душу віддає дітям

Кредо педагогів дошкільного закладу:

«Завжди рухатись вперед, бути на високому творчому рівні, сміливо використовувати в своїй роботі новітні технології»

Дяченко Анна Василівна, Землякова Галина Олексіївна, Пискун Інна Василівна, Голубчикова Олена Василівна – команда професіоналів, людей самовідданих своїй справі, серця яких належать дітям.

В ДНЗ створені гарні умови для перебування в ньому дітей, створено сприятливі умови для гармонійного, емоціонального розвитку дітей. В обох групах функціонують осередки емоційного розвантаження, які допомагають дітям звільнитися від негативних емоцій, вийти зі стану перенапруги.

Основне багатство закладу – це його діти. Відвідування дітьми закладу є показником не тільки стану здоров’я дітей, але і рівня психологічного комфорту у групах. Аналіз відвідування дітьми дошкільного закладу протягом 2017-2018 навчального року:

Групи/
Місяці

Квіточка

Веселка

спис скл.

сер. від.

спис.скл.

сер.від.

Вересень 2017

10

8

19

14

Жовтень

11

7

21

15

Листопад

11

8

21

13

Грудень

11

6

21

13

Січень 2018

11

9

21

12

Лютий

11

8

21

11

Березень

12

9

23

15

Квітень

13

9

23

16

Травень

13

11

23

16


Кількість днів відвідування дітей за рік становить –4301 дітоднів. Пропущено за рік – 1728 дітоднів, із них по хворобі – 548 з інших причин - 1180
Середня відвідуваність 23 дітей, що становить 67% від загальної кількості,
норма наповнюваності 30 фактично 35 дітей.

Методична робота

Упродовж року методична робота проводилась таким чином, щоб сформувати професійну компетенцію, збагатити інтереси, задовольнити духовні і професійні потреби педагогів.
Методична робота надавала працівникам дошкільного навчального закладу дієву допомогу з питань організації освітнього процесу в закладі, використовувались різноманітні форми методичної роботи з педагогічними кадрами (семінари, семінари-практикуми, конкурси, виставки, консультації, школи передового досвіду тощо). З метою установлення довіри взаєморозуміння, співробітництва вивчався реальний стан освітньої роботи з дошкільниками, своєчасно надавалась компетентна допомога педагогічним працівникам, шляхом проведення різноманітних методичних форм роботи, підвищувалась фахова компетентність та професійна майстерність педагогів.

Зміст дошкільної освіти в межах Базового компоненту визначається програмою розвитку дитини дошкільного віку «Я у Світі».

Всі педагоги систематично беруть участь в засіданнях педагогічної ради дошкільного закладу.

На засіданнях педагогічної ради в 2017-2018 н. р. обговорювались проблеми:

· Реалії та перспективи діяльності ДНЗ у 2017-2018 навчальному році.. (протокол № 1 від 30.08.2017 року)

· Система роботи з дітьми дошкільного віку щодо формування в них основ патріотичного виховання. (Протокол №2 від 20.12.2017)

· Трудове виховання, як педагогічна проблема сучасності (протокол №3 від 28.03.2018 року)

· Рівень виконання плану навчально-виховної роботи за 2017-2018 н.р.

Робота педагогічних рад була проведена на науковій основі. Педагоги обмінювалися досвідом своєї роботи, активно включалися до обговорення «за круглим столом», інформували, аналізували, звітували про власні здобутки, ділились власним досвідом роботи.

Результативно та з високим рівнем зацікавленості пройшли семінари з педагогами:

· 17 листопада 2017 року «Сучасний погляд на патріотичне виховання»

· 16.02.2018 року «Сучасні підходи до організації трудового виховання у дошкільників.

· 27 квітня 2018. «Співпраця з батьками – запорука успіху у вихованні дошкільнят

Зміст проведених семінарів складався з теоретичних, практичних завдань і використання активних та інтерактивних форм роботи з кадрами. В результаті роботи семінарів, підвищилась ефективність діяльності колективу за чинною Програмою

З метою удосконалення професійної майстерності педагогів проводиться колективний перегляд освітньої роботи з дошкільниками. В ході відкритого перегляду, педагоги продемонстрували свою фахову майстерність, творчість, уміння цікаво і невимушено залучати дітей до пізнавальної та практичної діяльності за темою, підтримувати дитячу зацікавленість упродовж всього заняття. Кожне переглянуте заняття свідчило про велику попередню роботу з малятами. У кожного вихователя спостерігався свій особистий стиль підготовки та проведення освітньої роботи з малятами; у кожного педагога – були власні творчі родзинки, які варто запозичити іншим та впровадити у свою практику роботи.

Результативність навчально-виховного процесу

Освітній процес регламентується нормативно-правовими актами: Законом України «Про дошкільну освіту», Положенням про дошкільний навчальний заклад, інструктивно-методичними листами: від 06.06.05 №1/9- 306 «Організація та зміст навчально-виховного процесу в дошкільних навчальних закладах» від 03.07.09 р. №1/9-455 «Планування роботи в дошкільних навчальних закладах», Програмою розвитку дитини дошкільного віку «Я у Світі», Базовим компонентом дошкільної освіти в Україні.

Навчально-виховний процес дошкільного закладу зорієнтований на дитину, створені умови для особистого розвитку і творчого саморозвитку кожної дитини.

Розклад занять складено з урахуванням домінуючого навантаження на дитину (психічного, фізичного, емоційного), передбачено раціональне чергування видів діяльності, проводяться гігієнічні заходи щодо профілактики стомлення дітей, враховується як загальний стан, так і стан їх здоров'я.

Соціальний розвиток дошкільників в ДНЗ здійснюється в усіх видах діяльності. Простежується взаємозв’язок між явищами соціалізації в праці, впливом трудової та ігрової діяльностей на виховання морально-етичних норм поведінки дошкільників. Вихователі певним чином впливають на розвиток дружніх відносин з однолітками та дітьми різного віку, звертають увагу на зовнішній вигляд дитини, поставу, зачіску, вираз обличчя. Вчать дивитися в очі під час спілкування з іншими, вислуховувати про що їм говорять, виконувати прохання, доручення. Для цього використовуються вихователем спостереження, індивідуальні бесіди, читання спеціальної літератури, педагогічні та методичні консультації

Довкілля є ґрунтовним джерелом збагачення життєдіяльності дитини. Вихователі під час знайомлення дітей із довкіллям розв’язують також деякі завдання із розвитку мовлення. Зв’язки між розділами програми дозволяють показати те або інше явище з різних боків, поглибити й закріпити уявлення про нього, навчити використовувати знання й уміння в різних умовах. Формування уявлень продовжується і поза заняттями, у процесі повсякденного життя, іграх, праці. У різний час дня планується проведення спостережень для збагачення знань і уявлень дітей про те, що оточує, про природу. У плані відображаються основні прийоми цих спостережень. Вихователь планує й організовує освітню роботу з дошкільнятами і у формі дидактичних ігор, вправ із дидактичним матеріалом.

Гра – найголовніший вид діяльності. В грі діти навчаються. Вихователями плануються і проводяться з дітьми рухливі, дидактичні, сюжетно-рольові ігри.

В дошкільному навчальному закладі створені необхідні умови для розвитку ігрової діяльності. З метою покращення ігрової діяльності дітей, збагачення змісту ігор, розширення їхньої тематики, виховання інтересу до різних видів іграшок вихователь у роботі з дітьми використовує різні види лялькового театру: пальчиковий, настільний. Провідне місце займає творча сюжетно-рольова гра: «Лікарня», «Супермаркет», «Перукарня»,»Кухня». Ігрова діяльність дітей організовується протягом усього дня. Для рухливих ігор вихователі виготовили багато атрибутів. У грі – основному виду діяльності, поряд з розв’язанням виховних завдань, значне місце відводиться пізнавальним

Невід’ємна складова змісту навчально-виховного процесу - розумове виховання. Для його здійснення застосовується як повсякденне життя дитини, так і спеціально організована навчальна діяльність у формі занять з мовленнєвого розвитку, ознайомлення з довкіллям і природою, навчання елементів грамоти та логіко-математичного розвитку, на яких поєднуються пізнавально-розвивальна робота з різних розділів програми.

Одним із важливих завдань розумового виховання дошкільників є оволодіння рідною мовою. Навчання мови та мовленнєвий розвиток спрямовувалося на формування у дітей лексичної, фонетичної, граматичної, діамонологічної та комунікативності. Мовленнєві заняття проводяться інтегровано, комплексно розв’язуючи поставлені завдання. Здійснюється поступовий перехід від суто репродуктивних дій дітей (повторень, наслідувань зразка, переказів тощо) до продуктивних, творчих, що сприяє розвитку словесно-логічного мислення

Упродовж навчального року педагоги працювали над реалізацією завдань з патріотичного виховання дошкільників. У групах організовані куточки державної символіки в яких розміщений герб, прапор, текст гімну України; народознавчі куточки, де зібраний матеріал: народна іграшка, посуд, українські рушники, елементи українського одягу, українська вишивка.

Аналіз навчально-виховної роботи вихователів показав, що завдання з патріотичного виховання реалізуються як під час навчальних занять, так і в різних видах діяльності дітей: ігровій, трудовій, мовленнєвій, художній.. Навчальні заняття проводилися в основному інтегровані. Педагоги використовують різноманітні методи і прийоми: дидактичні ігри, бесіди, проблемні запитання, художнє слово, полілоги. Вихователь молодшої групи Пискун І.В.. широко використовує усну народну творчість: казки, загадки, заклички, народні ігри, пісеньки. Вихователь групи старшого віку Дяченко А.В. на заняттях та у повсякденному житті практикує нетрадиційні методи і прийоми під час декоративного малювання (пальчиком, квачиком).

Вся фізкультурно-оздоровча робота в Воронізькому дошкільному навчальному закладі «Вишенька» здійснюється відповідно до Закону України «Про дошкільну освіту», «Про фізичну культуру», Базового компоненту дошкільної освіти України, Програми розвитку дитини дошкільного віку «Я у Світі», Інструктивно-методичих рекомендацій МОН. (Лист МОН України № 1/9-456 від 02.09.2016 р. «Організація фізкультурно-оздоровчої роботи в дошкільних навчальних закладах».)

Для проведення даної роботи в ДНЗ «Вишенька» перш за все створені належні умови для ефективного здійснення фізкультурно-оздоровчої роботи, для формування, збереження та зміцнення здоров’я дітей. Так як фіззалу в дитячому садку немає, в обох групах створені фізкультурні куточки, в яких знаходиться фізкультурне обладнання, яке відповідає санітарно – гігієнічним вимогам, вимогам безпеки, що дає змогу раціонально використовувати його в роботі з дітьми. Достатньо нестандартного фізкультурного обладнання зробленого руками вихователів (Пискун Інна Василівна, Голубчикова Олена Василівна) та батьків. Все спортивне обладнання має естетичний вигляд. Усі спортивні куточки розміщені в доступному для дітей місці.
Для занять на свіжому повітрі облаштовані ігрові та спортивний майданчики.

Харчування дітей

Харчування дітей і закладі проводиться відповідно до Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах (зі змінами, наказ МОН № 202\165 від 26.02.2013р) затвердженої наказом МОН та МОЗ України від 17.04.2006 року № 298\227, Постанови кабінету Міністрів України «Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах» від 22.11.2004 року № 1591 ( зі змінами), Закону України « Про дитяче харчування» від 14.09.2006 року № 142-Y (зі змінами),Закону України «Про безпечність та якість харчових продуктів « від 23.12.1997 р.№ 771\97 – ВР (зі змінами),Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» від 06.04.2000.№ 1645 –ІІІ (зі змінами), Закону України «Про дошкільну освіту» від 11.07.2001р № 2628 – ІІІ (зі змінами)Закону України « Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» від 24.02.1994р № 4004 –XІІ (зі змінами), наказу МОН та МОЗ України «Щодо невідкладних заходів з організації харчування дітей у дошкільних, загальноосвітніх, позашкільних навчальних закладах» від 15.08.2006 року № 620\563, Листа МОН України «Про вживання заходів щодо запобігання харчових отруєнь» від 08.12.2008 № 1.9-795, Листа МОН України «Про здійснення контролю за організацією харчування у дошкільних навчальних закладах «від 23.05.2012 року № 1\9-336

Харчоблок закладу забезпечений всім необхідним обладнання та інвентарем. Має 2 електроплити, водонагрівач, електром’ясорубку, кухонним інвентарем заклад забезпечено на 100%.

Щомісячно завідуюча закладом здійснює аналіз виконання натуральних норм харчування. Щокварталу такі звіти подаються в відділ освіти Шосткинської РДА. Аналіз виконання натуральних норм харчування за 2017 рік виявив, що більшість продуктів харчування видається дітям згідно норм, не додано дітям фруктів, соків, молока та кисломолочних продуктів, риби., м’яса.

В закладі відпрацьований режим харчування. Кожного дня складається меню-розкладка, в якій чітко відображено кількість продуктів харчування виданих на 1 дитину. Для того, щоб харчування було різноманітним, складається перспективне меню на 10 днів.

Дитячий садок забезпечують продуктами харчування приватний підприємець Хлибова Галина Олексіївна, ТОВ «Корал» та ТОВ «Контакт Плюс» всі продукти мають відповідні сертифікати якості і реалізуються згідно встановленого строку. Контроль за реалізацією швидкопсувних продуктів ведеться завідуючою ДНЗ. Для контролю за якістю харчування в ДНЗ ведеться необхідна документація:

Відповідно до Листа МОН України «Про вживання заходів щодо запобігання харчових отруєнь» від 08.12.2008 № 1.9-795 всі продукти харчування, які надходять до дошкільного закладу мають супровідні документи, які свідчать про їх походження та якість (накладні, сертифікати відповідності), придатні до споживання, безпечні, відповідають санітарним нормам та технічним регламентам.

Відповідно до Листа МОН України «Про здійснення контролю за організацією харчування у дошкільних навчальних закладах «від 23.05.2012 року № 1\9-336 під час вивчення стану організації харчування завідуюча контролює:

· Виконання норм харчування в ДНЗ

· Режим харчування

· Санітарний стан харчоблоку

· Умови зберігання і реалізацію ,якість продуктів харчування, ведення бракеражних журналів.

· Дотримання технології приготування їжі.

· Вихід і якість готових страв

· Температурний режим холодильного обладнання..

· Складання примірного (на 2 неділі) меню та меню-розкладу

· Наявність картотеки страв

· Дотримання правил особистої гігієни персоналу, ведення Журналу здоров'я, своєчасне проходження медоглядів.

Медична робота

Безумовно, щаслива дитина – це здорова дитина. Весь освітньо-виховний процес мав валеологічну спрямованість, використовувались здоров’язберігаючі, здоров’яформуючі технології. Постійно велась робота по формуванню правильної постави, профілактики плоскостопості.

Медичне обслуговування в ДНЗ здійснюється медпрацівниками Воронізької амбулаторії загальної практики сімейної медицини. Медичної сестри в закладі за штатним розкладом немає. Всю документацію, якщо вона в компетентності завідуючої, веде завідуюча ДНЗ. Профілактичну роботу проводять медпрацівники Воронізької амбулаторії загальної практики сімейної медицини, та педагоги закладу. Проводяться бесіди, консультації, випускаються «Санбюлетні», де розміщується інформація про поширені та небезпечні хвороби, рекомендації по їх профілактиці

Робота з батьками

Життєвою дорогою дитину ведуть два розуми, два досвіди: сім’я та навчальний заклад.

Колектив нашого дошкільного закладу бере безпосередню участь у розвитку і становленні особистості дитини через активну роботу з родинами . Намагаємось щоб ДНЗ був повністю відкритий для сім’ї, як із точки зору інформативності через сайт ДНЗ так і для участі сім’ї в освітньому процесі, оскільки розуміємо що батьки – не просто помічники педагогів, а рівноправні учасники всебічного розвитку дитини.

Завдання і зміст співпраці з родинами дошкільного навчального закладу перш за все залежить від ряду факторів:

• в налагодженні партнерських стосунків;

• в підвищенні психолого-педагогічного рівня батьків;

• в стимулюванні інтересу батьків до змін в дошкільній освіті відповідно до Базового компоненту дошкільної освіти;

• в узгодженні педагогічних впливів на дітей з боку педагогів та членів родини.

Цю роботу будуємо в певній послідовності: знайомимо з завданнями освітніх ліній за Базовим компонентом, залучаємо батьків до формування основних компетенцій особистості, сприяємо зміщенню акцентів з питання підготовки дитини до школи до найбільш широкого поняття: розвиток життєздатності малюків та особистісної зрілості дитини, сприяємо створенню умов для забезпечення життєдіяльності та розвитку дошкільників.

Намагаємось, щоб дошкільний заклад був повністю відкритим для сім′ї , для цього оновлюємо стратегію і тактику взаємодії педагогів з батьками

Проводимо роботу з батьками по створенню єдиного освітнього простору в навчальному закладі і сім'ї

Пріоритетні напрямки в роботі педагогів зі старшими дошкільниками було формування життєвої компетентності дошкільника, здійснення підготовки дітей до школи, соціалізація дитячої особистості, надання кваліфікованої допомоги дитині у формуванні елементарних навичок навчальної діяльності та адаптації до нових соціальних умов. Належне місце в підготовці дітей до школи займали фронтальні інтегровані, комплексні, тематичні та індивідуальні заняття. Організація виховання та розвитку дітей проводилась у розвивально-тематичному напрямку.

Під час обстеження виявлено, що діти проявляють інтерес до навчання, майже всі легко йдуть на контакт, комунікабельні, легко вступають у відносини з однолітками та дорослими людьми і вільно почувають себе у цьому товаристві. У дітей сформована готовність до прийняття нової соціальної ролі - школяра. Це виражається у серйозному ставленні до школи взагалі і до навчальної діяльності та вчителя, зокрема Діти-випускники мають добрі потенційні можливості в галузі розвитку пізнавальних процесів, сформовані навички навчальної діяльності. Більшість вихованців мають достатній рівень саморегуляції і самостійності, уміють слухати і виконувати вказівки дорослого, контролювати себе, оцінювати свої відповіді й відповіді однолітків.

Фінансовий звіт придбаного інвентарю та виконаних ремонтних робіт по дошкільному навчальному закладі «Вишенька» за рахунок благодій них коштів від батьків та коштів з місцевого бюджету

В 2017 році була реконструйована топкова закладу. Опалення закладу з газового перейшло на опалення твердими видами палива. Вартість реконструкції топкової склала 150 000 грн. Це кошти місцевого бюджету.

В 2017 році Воронізький ДНЗ «Вишенька» відзначив своє 45-річчя. ТОВ «Контакт Плюс» (директор Синегуб В.М), ПСП «Придеснянське» ( директор Довбиш Д.Ф.) подарували дітям нову, сучасну з великою духовою шафою промислову електроплиту. (стара 1963 року випуску). Вартість плити склала 14 000 грн.

На кошти спонсорів ( ПрАТ «Шосткинський хлібокомбінат», УГАК, підприємців селища, ) було придбано новий потужний пиловсмоктувач, стільці., матраси. Всього на суму 9 000 грн.

Також було проведено косметичний ремонт обох груп та дитячих майданчиків за фінансовою допомогою батьків (придбання фарби, шпалери), а також ремонт опалювальної системи (промивка батареї водяного опалення. Всього на суму 3 000 гривен

Крім того за допомоги батьків було придбано:

· Іграшки для дітей обох груп на суму 1800грн

· Методичні посібники та методичну література на суму 140грн.

Всього за допомогою спонсорів та батьків було придбано інвентарю та матеріалів на суму 26 140 грн

Підводячи підсумки можна стверджувати що робота з дітьми велась систематично, цілеспрямовано, комплексно, з урахування вікових можливостей дітей та відповідно до вимог базового компонента.

Успіхи дитячого садка це успіхи всього колективу, це успіхи нашого закладу.
Висловлюю подяку всім, хто причетний до навчально – виховного процесу та матеріально – технічного забезпечення діяльності нашого закладу і допомагає у здійсненні всіх тих цілей і завдань, які ставить перед собою педагогічний колектив, хто сприяє розвитку і вихованню молодого покоління.
Зібратись разом – це початок, триматись разом – це прогрес, працювати разом – це успіх!

Кiлькiсть переглядiв: 338

Коментарi